Čo znamenal Kolakovič pre Slovensko a ako nás navždy zmenil jeho sen o Rusku

KOLAKOVIČ Kolakovič. Foto: Ladislav Záborský

Pokračujeme v uverejňovaní textov, ktorými si pripomíname 80. výročie príchodu Tomislava Kolakoviča na Slovensku. Dnes uverejňujeme esej, ktorú o Kolakovičovi napísal jeho žiak Václav Vaško, významný slovenský príslušník tajnej Cirkvi, ktorý žil v Prahe.

Málokto ovplyvnil povojnový slovenský a český katolicizmus ako chorvátsky kňaz, jezuita Tomislav Kolakovič. Pre niekoho bol „svätcom“ (Silvester Krčméry), pre iného „veľký a záhadný“ (Ivo Sečkar), „fenomén doby, kedy Slovensko prechádzalo z jednej totality do druhej“ (Jozef Jablonický), tiež „dobrodruh a megaloman“ (František Vnuk), „zakuklený komunistický agent“ (Mirko Vesel), „agent Vatikánu“ či „špión svetového formátu“ (Štátna bezpečnosť), „partizán“ (Gretta Palmerová), „politik“ (Pavol Čarnogurský) a ešte pre iných „teologický experimentátor“ (kňazi, ktorí sa báli prievanu v Cirkvi). Pre nás, čo sme mu boli blízki, bol „pánom profesorom“, „apoštolom“ alebo dôverne „Vladom“. Na dovŕšenie všetkého nebol Kolakovič, ale Poglajen.

Ja som sa s Kolakovičom zoznámil koncom roku 1943, o mesiac či dva neskôr ma prijal do Rodiny a pozval na prvé exercície konané pre jej členov v Trenčianskych Tepliciach. Okrem rodičov nikto neovplyvnil môj život, a to nielen po duchovnej stránke, viac než on. Sprevádzal som ho do povstaleckej Bystrice spolu s Juklom. Prvé (asi dva) dni bývali u nás v Obchodnej a priemyselnej komore (otec, tiež člen Rodiny, jej šéfoval), v ktorej počas Slovenského národného povstania sídlila Slovenská národná rada. Potom sa naše cesty na čas rozišli. Ja som dobrovoľne narukoval, kým Kolakovič s Juklom našli útulok u biskupa Škrábika. Krátko pred pádom Bystrice vzali rodičia obidvoch, s prídavkom štyroch francúzskych partizánov, so sebou na Hrb, kde v turistickej chate pod Veporom mala neozbrojená časť našej rozvetvenej veselovskej rodiny pripravený úkryt.

Keď som v Košiciach v máji 1945 uvažoval o ponúknutej možnosti vstúpiť do služieb ministerstva zahraničných vecí, radil mi Kolakovič: „Len tam choď, aj diplomaciu je treba pokresťančiť!“ A dodal: „Predstav si, že by ťa preložili do Moskvy!“ Ja na to: „To už radšej do Paríža.“ „Ech, kakoj ty ješčo meštiak!“ povzdychol svojou všeslovančinou. Keď sme sa v lete 1946 opäť stretli v Prahe, mali sme o čom hovoriť, lebo do tej Moskvy som sa naozaj dostal.

Myslím, že tento exkurz dostatočne vysvetľuje, prečo si trúfam k stému výročiu Kolakovičovho narodenia napísať jeho životopisný medailón.

Tomislav Poglajen (Kolakovič) sa narodil v chorvátskej Podgoraci dňa 8. septembra 1906, na sviatok Narodenia Panny Márie, ktorej ctiteľom zostal po celý život. Vyrastal vo veriacej rodine riaditeľa školy. Od detstva bol obklopený knihami, čo mu tiež ostalo na celý život. Šestnásťročný vstúpil – na malú radosť rodičov a staršej sestry – do jezuitského juvenátu v Bašbunare. Arcibiskupské gymnázium vedené jezuitmi absolvoval roku 1926 v Travniku. Filozofiu študoval vo Valse près de Puy vo Francúzsku, kde sa mu zásluhou vynikajúcich profesorov roztvorili obzory presahujúce rámec scholastickej filozofie sv. Tomáša Akvinského.

Počas dvojročnej prestávky medzi štúdiom filozofie a teológie (u jezuitov tomu tak býva) učil na travnickom gymnáziu francúzštinu a filozofickú propedeutiku. Študentom sa venoval aj mimo školy. Vytrvalo pritom sám študoval, okrem iného aj marxizmus-leninizmus.

V tridsiatych rokoch sa v Záhrebe stal redaktorom jezuitmi vydávanej revue Život. Jeho články polemizujúce s bludmi doby – fašizmom, nacizmom, komunizmom, ale aj s liberálnym kapitalizmom – vzbudzovali už vtedy pozornosť.

Teológiu študoval v belgickom Lovani, kde aj bol v auguste 1935 vysvätený na kňaza. Získal doktorát teológie, postgraduálne študoval potom kresťanskú filozofiu, sociológiu a spiritualitu východných kresťanov v Paríži, v Lille a na pápežskom Orientálnom ústave v Ríme. Jeho sociálnu orientáciu ovplyvnili kontakty – azda aj priateľstvá – s takými osobnosťami, ako boli zakladateľ personalizmu Emanuel Mounier, neskorší francúzsky minister zahraničných vecí Georges Bidault a jeden z ideových otcov európskej únie Robert Schuman. Pracovné a osobné priateľstvo ho spojilo so zakladateľom hnutia kresťanskej robotníckej mládeže Jeunesse ouvriere chrétienne (JOC) abbé Josephom Cardijnom, neskorším kardinálom. Ten pri návšteve ČSR v roku 1947 sa o Kolakovičovi vyjadril, že je príliš skromný, keď hovorí, že bol len jeho spolupracovníkom; bol viacej, bol spoluzakladateľom jocistického hnutia. K intelektuálnej výzbroji Kolakoviča patrilo aj to, že popri klasických jazykoch ovládal nemčinu, francúzštinu, taliančinu, ruštinu a angličtinu, a to tak, že v týchto rečiach mohol ex abrupto prednášať.

Aby pochopil mentalitu robotníkov, stal sa počas svojho parížskeho pobytu jedným z nich. V rámci príprav na svoj neštandardný apoštolát absolvoval vo Francúzsku niekoľko semestrov medicíny vrátane klinickej praxe. Pritom bol naďalej literárne činný. Po návrate do Záhrebu viedol mariánsku kongregáciu mladých robotníkov, v pôste roku 1938 mával duchovné príhovory v rozhlase. V roku 1940 prednášal na záhrebskom filozofickom inštitúte sociológiu a koncom toho istého roka sa stal profesorom sociológie a morálnej teológie v Sarajeve.

Keď v apríli roku 1941 prepadlo Juhosláviu Nemecko s Talianskom a vzniklo polofašistické Chorvátsko, stal sa, ako by sme povedali dnes, disidentom. Pre svoje protinacistické a protifašistické prejavy ako aj pre pomoc, ktorú poskytoval židovským utečencom z Rakúska, začalo sa o neho zaujímať gestapo a chorvátska polícia Ustaša. Jeho rádoví predstavení ho preto poslali do Splitu, kde sa pod talianskou okupáciou trochu lepšie dýchalo. Žil tam bez policajného prihlásenia a pod menom svojej matky – Kolakovič.

V apoštolskej horlivosti však nepoľavoval, a keďže do nej vraj zaplietal politiku, začala sa o neho zaujímať talianska vojenská polícia. To znepokojilo jeho spolubratov, ktorí mu vyčítali, že ohrozuje celú rehoľnú komunitu. Namietal, že nemôže mlčať, keď ide o záujmy Božie a o rešpekt k dôstojnosti človeka. Lenže nešlo len o toto – niektorí jeho predstavení sa už počas jeho parížskych štúdií obávali jeho novátorských filozofických a teologických názorov a pastoračných praktík. Nenasiakol azda na Západe modernizmom? Keď začal v Chorvátsku presadzovať jocismus, dostalo sa mu výčitiek, že rozbíja jednotu Katolíckej akcie. Naopak, najmä študenti a robotnícka mládež boli ním nadšení.

Miera trpezlivosti chorvátskych nacionalistov pretiekla, keď v januári 1943, v predvečer pravoslávnych Vianoc, vyzýval katolíkov k spoločným modlitbám s pravoslávnymi Srbmi za mier. Dostal predvolanie na taliansku komandatúru, kde mu poradili, aby opustil ich zónu, ináč že budú nútení deportovať ho na územie okupované Nemcami. Nemal na vyber. Niekoľko mesiacov potom brázdil pod rôznymi menami po rodnom Chorvátsku, navštívil aj rodičov v Záhrebe. Tu dozrelo jeho rozhodnutie uchýliť sa na Slovensko, ostrov relatívneho pokoja v Nemcami okupovanej časti Európy. Od záhrebského arcibiskupa a neskoršieho kardinála Stepinaca dostal odporúčací list, ktorý mu potom otváral na Slovensku nejedny dvere. Nie však všetky.

Ruský sen

Kolakovičovmu príchodu na Slovensko predchádzali dve pre neho až osudové udalosti: stretnutie s pápežom Piom XII. a rozchod s jezuitským rádom. Obidve súviseli s jeho ideou ruského apoštolátu. Tá sa opierala jednak o jeho rusofilstvo, jednak o presvedčenie, že viera v Rusku je dosiaľ živá a že Rusko po všetkých utrpeniach zapríčinených boľševickou revolúciou je na počiatku svojej duchovnej obrody v zmysle fatimského posolstva Panny Márie. Bol tiež presvedčený – to mal, ak sa nemýlim, od Jacqua Maritaina, že ruské kresťanstvo obohatí raz svojou duchovnou hĺbkou zracionalizované a vychladnuté kresťanstvo západné.

Neviem, či by som dnes, aspoň čo sa týka ruskej duchovnosti, prijímal tento názor s takým nadšením ako vtedy, keď som spolu s inými prijímal až nekriticky každé Kolakovičovo slovo a dôveroval jeho bezpochyby fundovanej znalosti kresťanského východu. Jedno však nemôžem poprieť a vysvetliť si inak ako zázrak či platnosť fatimskej predpovede, a to, že po desaťročiach prenasledovania viera v Rusku nielenže prežila v starenkách, ale ožíva v dnešnom pokolení, a to tak, že aj politici, kedysi komunisti, dnes veľkí demokrati, sa prežehnávajú pri slávnostiach vysielaných televíziou. Hoci, kto ho vie, veď Duch svätý vanie, kadiaľ chce.

Signály pragmatického vzťahu Sovietov k pravosláviu zaznamenal Kolakovič už počas vojny. Hovoril, že z ideologického hľadiska dochádza v Zväze k dvom významným zmenám, že vedie vojnu nie pod heslami boľševickej revolúcie, ale ruského patriotizmu (Boľšaja otečestvennaja vojna), a že takmer ustala protináboženská propaganda a predstavitelia pravoslávnej cirkvi sú oceňovaní za svoju podporu „Veľkej vlasteneckej vojne“. V Bystrici som počas Povstania zhliadol s Kolakovičom nejaký sovietsky film. Vždy, keď sa v ňom objavil záber na ikonu visiacu v kúte ruského domu alebo na prežehnávajúcu sa starenku, drgol ma: „Toto by skôr cenzúra neprepustila.“ Ilúzii, že v Sovietskom zväze dochádza k zmierneniu totalitného režimu a že to povedie aj k jeho postupnej liberalizácii, však nepodliehal Kolakovič sám; podliehali mu aj takí politici ako Roosevelt či de Gaulle, nehovoriac už o našom Benešovi.

Kolakovičovou až fixnou ideou sa stalo odhodlanie dostať sa, ako to len bude možné, do Sovietskeho zväzu a na mieste zistiť, či sa tam naozaj blýska na lepšie časy, či sa tam udržala viera a či by v dohľadnej dobe bolo možné naviazať kontakty medzi Moskvou a Rímom. O tom poslednom chcel hovoriť so samotným Stalinom. Ako si to konkrétne predstavoval, nevedel som si vtedy, a tým menej po mojej ruskej skúsenosti, predstaviť. (Rossiju rozumom nepojmeš!)

Kolakovič si myslel, že najväčším omylom komunistov bolo, že vyhlásili boj náboženstvu. Veď pre svoje utopistické snahy vybudovať sociálne spravodlivejší poriadok vo svete by skôr našli inšpiráciu v Biblii či v sociálnom učení Cirkvi ako u klasikov marxizmu-leninizmu. Možno aj o tom chcel v Moskve hovoriť. Mohol aj pripomenúť pomoc Ríma Rusku v dobe hladomoru začiatkom dvadsiatych rokov a naznačiť, že podobne by Cirkev mohla pomôcť aj pri povojnovej rekonštrukcii zeme. A čo sa týka nadviazania diplomatických stykov medzi Moskvou a Vatikánom? Tu predbehol realitu o pol storočia.

Keď o svojich „bláznivých“ nápadoch hovoril s Piom XII., ku ktorému ho uviedol jeho známy nemecký jezuita a pápežov poradca Leiber, prejavil pre ne pápež väčšie pochopenie než jeho záhrebskí predstavení. Pius XII. skôr ako mu k jeho „ruskej misii“ požehnal, vyslovil jednu podmienku: pokiaľ sa do Zväzu vôbec dostane, bude tam vystupovať ako súkromná osoba, nie ako pápežský legát.

Slovenský azyl

Na slovenskú pôdu vstúpil Kolakovič 13. septembra 1943. Ubytoval sa, kde inde, ako u bratislavských jezuitov, veď svojím myslením, spiritualitou a zmyslom pre realitu jezuitom nikdy neprestal byť. Keď však počet návštevníkov dožadujúcich sa stretnutia s tajomným „pánom profesorom“ narastal a začal narušovať aj zabehnutý kláštorný poriadok, nadišiel čas, aby presídlil na vhodnejšie miesto. Okrem toho, nakoľko mi pamäť ešte slúži, si s vtedajším provinciálom Mikušom nie príliš rozumeli. Mali totiž rozdielny vzťah k Slovenskému štátu. Tiso napríklad Kolakoviča nikdy neprijal a o stretnutie s Tukom či Machom zas Kolakovič neusiloval.

Svoj nový hlavný stan Kolakovič rozložil na Jakubovom námestí v budove Združenia katolíckej mládeže. Dostal tu k dispozícii celé jedno poschodie. Tu spával, pracoval, spovedal a besedoval s návštevníkmi. Pre prednášky, kurzy (filozofický, teologický) určené širšiemu okruhu poslucháčov (z dôvodov bezpečnostných však nie verejných) sa našla poslucháreň na Prírodovedeckej fakulte.

Čím to, že si vedel tak získavať ľudí? Silvester Krčméry na to odpovedá: „Neviem dobre zachytiť, v čom spočívalo čaro jeho osobnosti. Oslovila ma jeho všestrannosť, ale i jeho ľudskosť. Hoci bol veľmi citlivý a jemný, súčasne bol veľmi odvážny a dôsledný. Nikdy sa neuspokojoval s približnými informáciami. Väčšinou sa zbalil a išiel na miesto problému, i za cenu nasadenia vlastného života. (…) Zároveň mal črty hlbokej zbožnosti. Keď sa modlil alebo meditoval, mal som dojem, že sa kontaktuje s iným svetom.“

Vladimír Jukl: „Otec Kolakovič venoval pozornosť každému, vypytoval sa na plány do života. Pamätám sa, ako zareagoval, keď som vyslovil svoje krstné meno: ‚No jeden svätý Vladimír už je, ten kyjevský. Možno bude aj druhý, volá sa Vladimír Solovjev, ruský filozof a konvertita. Hľaď, aby si bol tretí svätý Vladimír!‘ (…) Praktický dopad profesorovho mimoriadneho duchovno-intelektuálneho charakteru na každodenný život bol veľký. Zdôrazňoval nám: ‚Študujte marxistickú filozofiu. Oboznamujte sa s učením komunizmu.‘ Odporúčal nám spis Berďajeva, sovietskeho (správnejšie by bolo ‚ruského‘, pozn. aut.) filozofa a politika (skôr mysliteľa, pozn. aut.), ktorý odišiel na Západ a napísal niekoľko analýz marxizmu a komunizmu. V tom čase (1944) bola v našom okruhu preložená jeho práca Pravda a lož komunizmu. Táto práca aj mne osvetlila praktiky komunizmu a komunistov: čím získavajú (pre istú stránku ich pravdy) ľudí a v čom je hlboká nepravdivosť celého systému.“ Anton Neuwirth: „Kolakovič sa stal v našich očiach priekopníkom sociálneho učenia cirkvi. Ako prvý označil cirkev za sociálny faktor a sociálnu otázku za jej prioritu. Dovtedy nebolo efektívneho zásahu do sociálnych štruktúr, čo bolo natoľko nové, že mnohí, vrátane prezidenta Tisu, ho začali považovať za ‚červeného agenta‘ a veľmi ťažké bolo presvedčiť ich, že ním nie je.“

Jozef Vicen: „Moje sympatie k nemu zo začiatku nahlodávalo podozrenie, či sme hádam nepadli do osídel veľmi rafinovaného komunistického agenta. (…) Obsah jeho príhovorov bol pre nás nielen šokujúci, ale hlavne objavný. Pochybnosti sa striedali s bezmedzným nadšením. (…) V jeho slovách každý hľadal odpovede na otázky, ktoré nám spôsobovali najväčšie problémy. Mravné, ideologické i politické. (…) Bol som nadšeným stúpencom aktivít prof. Kolakoviča a stal som sa jeho priateľom. Napriek tomu, že poznal môj neoblomne kladný postoj k slovenskej štátnosti, nikdy sa ani náznakom nepokúsil korigovať tento detail môjho politického presvedčenia. A realistické upozorňovanie na formy komunistického teroru, ktoré na nás čakali po druhej svetovej vojne, mocne ovplyvnili moje politické myslenie.“

Podľa mňa patrilo k čaru jeho osobnosti aj to, že bol mladý (vtedy 37-ročný), príjemného vzhľadu, štíhly, vzpriamený, s vysokým čelom, už bielymi vlasmi a s veselými očami. Pre študentov, ktorými sme väčšinou boli, však zavážilo to, že pri všetkej autorite, ktorú vzbudzoval, nemal profesorské maniere, s každým, s kým prišiel do styku, zaobchádzal ako so seberovným. Keď s niekým hovoril, tak to z jeho stany nikdy nebol monológ – vedel pozorne načúvať, ako keby v tej chvíli nebolo pre neho nič dôležitejšieho ako vy a to, prečo ste k nemu prišli. V tej chvíli ste mali pocit, že u neho nachádzate porozumenie, že sa mu môžete zdôveriť aj so svojimi najskrytejší túžbami, pochybnosťami, zlyhaniami. Odchádzali sme od neho s úľavou, naplnení energiou, ktorá z neho vyžarovala. Ako sprievodca v duchovných veciach nám nič nevnucoval, nerobil nás závislými na sebe, neformoval nás podľa seba, rešpektoval našu originalitu, bral nás takých, akí by sme mohli byť, keby sme rozvíjali to, čo do nás Boh vložil. Hovorieval: „Daj sa totálne (to bolo jeho obľúbené slovo) Kristovi, hoď na neho všetky svoje starosti a túžby, má veď široký chrbát a staneš sa svedkom zázrakov.“

„Staň sa druhým Kristom,“ hovoril ďalej, „nie že by si ho kopíroval, ale takým, akým si myslíš, že by bol, keby žil teraz, na tvojom mieste a s tvojimi jedinečnosťami. To nás oslobodzovalo, zmierovalo so sebou samými a robilo tolerantnejšími k iným, inak mysliacim, inak obdarovaným. Z jeho strany to bola taktná, pritom cieľavedomá snaha vzbudiť v nás túžbu stať sa biologicky, citovo a rozumovo vyrovnanými osobnosťami zameranými na absolútne Dobro, na absolútnu Lásku.

Kolakovičovi sa darilo nadväzovať kontakty s ľuďmi aj preto, že hoci sa nikdy nenaučil hovoriť poriadne po slovensky, všetci mu rozumeli. Síce spočiatku len tí, čo ako tak rozumeli po nemecky či po francúzsky, ale už zanedlho aj tí, ktorí okrem svojej slovenskej materinčiny inak nehovorili. Kolakovič sa síce snažil hovoriť po slovensky, ale skôr to bol akýsi všeslovanský volapük, zmiešanina ruštiny, slovenčiny a chorvátčiny. Jeho „Kdo zdes basíra?“ (Kto tu basuje?) patrilo mne, keď s nami nacvičoval hymnus Veni sancte spiritus.

Politický exkurz

V súvislosti s Kolakovičom sa dodnes vynára otázka, aký bol jeho vzťah k vtedajšiemu Slovenskému štátu. Podľa mňa bol kritický. Ale v tomto prípade radšej prenechám slovo Jozefovi Vicenovi, ktorý bol, ako o tom píše vo svojej autobiografii, „nadšeným stúpencom slovenskej štátnosti“.

„Kolakovič,“ píše Vicen, „uznával, že Slovensko je na tom lepšie, ako iné štáty zapojené do vojnových udalostí. Starosti mu však spôsobovalo pričasté zdôrazňovanie, že sme ak nie priamo katolícky, tak aspoň dôrazne kresťanský štát, čím sa naše kresťanstvo a najmä katolicizmus v spojení s hitlerovským Nemeckom dostáva do podozrivého svetla. Tvrdil, že pre katolicizmus a pre kresťanstvo je vždy nebezpečné, ak sa jeho ostentatívni vyznávači dostanú do podozrenia, že sa dopúšťajú činov, ktoré sú v príkrom rozpore s jeho náukou. Najväčšiu starosť mu však robilo, že na čele Slovenského štátu ako prezident stojí katolícky kňaz. Uznával, že Dr. Jozef Tiso je ako kňaz bezpochyby bezúhonný, upozorňoval však, že práve pre kňazskú bezúhonnosť sa po vojne stane terčom nenávistných útokov a bude sa mu pripisovať zodpovednosť aj za činy, ktorých sa nikdy nedopustil a ani dopustiť nemohol.“

Tu by som doplnil, že podobné obavy vyslovil aj Pius XII. v rozhovore s biskupom Buzalkom v septembri 1939, teda krátko po prepadnutí Poľska Nemeckom. Povedal: „Jedno je však, čo Nás (pluralis maiestaticus, pozn. aut.) naplňuje obavou, či za týchto okolností je prospešné pre všetky eventuality v budúcnosti, že na tak zodpovednom štátnickom mieste stojí náš kňaz Dr. Tiso (vtedy ešte len predseda vlády, pozn. aut.). (…) V budúcnosti môže hnev ľudu za pohnutých udalostí preniesť zodpovednosť na kňazov alebo na cirkev a potom sa mstiť v tej mylnej domnienke, že to robili kňazi a cirkev.“

Kým o kritických pripomienkach k slovenským štátnikom hovoril Kolakovič skôr len v súkromných rozhovoroch, pred širším okruhom poslucháčov sa otvorene a ostro vyjadroval o talianskom fašizme, nemeckom nacizme a sovietskom komunizme. Vicen uvádza: Kolakovič „priam žasol, ako málo vieme nielen o nemeckom nacizme, ale aj o sovietskom komunizme. Takisto ho prekvapovalo, ako málo poznáme vtedajšiu vojenskú situáciu na frontách. Ani jeden z nás napríklad nepoznal podrobnosti o bitke pri Stalingrade a o zvrate, ktorý po nej nastal. (Kto chcel vedieť, vedel, stačilo, aby počúval Londýn. Pozn. aut.) Vedeli sme o masových hroboch z Katynského lesa a správne sme ho pripisovali brutalite sovietskych tajných služieb, ale nemali sme reálnu predstavu, že aj po nemeckých vojenských zásahoch zostávalo mnoho masových hrobov.“

Podľa mňa nebolo tomu celkom tak. Ja som napríklad patril k tým, čo Nemcom neverili jediné slovo, preto som musel prejsť až moskovskou skúsenosťou, aby som uveril, že katynský zločin spáchali Sovieti. A naopak, čo sa týka nemeckých zverstiev, tak sa mýli Vicen. Keby sme aj neverili protinacistickej propagande, mohli sme veriť slovenským vojakom vracajúcim sa z východného frontu.

Už začiatkom roka 1944 sa Kolakovič podľa mňa vyznal v slovenských pomeroch lepšie ako niektorí, čo vládli mocou. Týkalo sa to okrem toho, čo spomínal Vicen, najmä riešenia židovskej otázky. Od Kolakoviča sme sa dozvedali o nemeckých vyhladzovacích táboroch v Poľsku. Upozorňoval nás tiež na rozpor medzi kresťansko-sociálnym programom režimu a jeho nedôsledným realizovaním.

O tom hovorí Jukl: „Napríklad na Zámockej ulici bývali ľudia vo všelijakých búdach a šopách. Raz neskoro večer tam navštívil (Kolakovič) niekoľko rodín a urobil pár fotografií (nie on, ale niekto z jeho sprievodu, pozn. aut.), aby mohol štátnym činiteľom dokumentovať potrebu riešenia sociálnych problémov. (…) Upozorňoval, že v Bratislave bujnie prostitúcia, alkoholizmus, nákazlivé choroby.“

Kolakovičove názory na riešenie sociálnej problematiky sa nám zdali niekedy až príliš radikálne, až šokujúce. V prednáške o sociálnom učení Cirkvi napríklad povedal, že „pre katolíkov je hanbou, že mohlo vzniknúť niečo takého, ako je komunizmus. Je našou hanbou, že do čela boja, ktorý sme mali viesť my, sa postavili iní. Priekopníkmi sociálnej spravodlivosti musíme byť my, pretože vieme, že každý človek je druhý Kristus, má božskú hodnotu. (…) Každé telo je Kristovým telom. Ako môžeme dopustiť, aby sa Kristova hostia váľala v blate nezdravého bytu, špinavého zariadenia. Ako môžeme dovoliť, aby sa s telom ničila duša človeka. (…) Komunizmus redukuje človeka len na hmotu, nástroj. (…) My chceme človeka zameraného na Nekonečno. Kresťanstvo je jedinou ochranou človeka, jedinou záchranou jeho dôstojnosti.“

Stručné zhrnutie Kolakovičových sociologických názorov vyšlo slovensky v útlej knižke Základné črty ľudského poriadku. Ale vedeli by sme to, čo sme vtedy skoro bezo zbytku prijímali, prijímať aj dnes? Veď aj sociálne učenie Cirkvi prešlo od tých čias, a najmä po 2. vatikánskom koncile, vývojom a prehĺbilo sa. Jeho trvalou hodnotou však zostáva, čo Kolakovič najviac do nás vštepoval, že základom spravodlivého usporiadania sveta je rešpekt k božskej hodnote človeka; hovoril: „Preto každý spoločenský poriadok, ak má byť naozaj ľudským, musí zaistiť každému človeku ako nositeľovi dôstojnosti ľudskej osoby sústavné, organické a hierarchické udržovanie, rozvoj, výstavbu a zdokonaľovanie biologicko-fyziologickej, emocionálnej aj duchovnej skutočnosti… v jej bytostnom zameraní na Transcendentno.“

Z toho Kolakovič vyvodzuje: „Ak hľadíme na človeka jednostranne a čiastočne, aj poriadok, ktorý sa zakladá na tomto čiastočnom chápaní, bude jednostranný, zakrpatený, ba neľudský, lebo neberie do úvahy všetky podstatné vlohy človeka, bez ktorých nie je človekom. Tyranstvo sa rodí vždy, kedykoľvek sa čiastka nanucuje miesto autentického celku. Čiastočnosť nemožno uskutočniť podobrotky, lebo človeku nedostačuje ako celok, preto sa o to pokúša násilím.“ Z povedaného chápeme, prečo Kolakovič tak zásadne odmietal akýkoľvek náznak totality, prečo považoval za mylné nadhodnotenie rasy, triedy, štátu či národa.

Bola ešte jedna vec, ktorá Kolakoviča priamo iritovala, a to zaslepenosť tých ľudí, ktorí si nechceli pripustiť, že Nemecko vojnu už prehralo a že Slovensko sa za spojenectvo s ním ocitne na strane porazených a že nám hrozí komunistické nebezpečenstvo. Žiaľ, ani v Cirkvi nemali jeho varovania potrebný ohlas. Zhodou okolností deň či dva pred vypuknutím Povstania zasadala v Banskej Bystrici konferencia slovenských biskupov. Na pozvanie biskupa Škrábika predložil jej Kolakovič ním vypracované memorandum Pastorácia pre ťažké časy. Navrhoval v ňom zriadiť popri oficiálnej duchovnej správe aj duchovnú správu tajnú a vyčleniť pre ňu už teraz, kým nebude neskoro, k tomu ochotných kňazov. Pochopenie pre to však, ako som už povedal, nenašiel. Až o štyri roky neskôr, na základe „mexických fakúlt“, sa v Cirkvi niektoré z vtedajších Kolakovičových návrhov začali realizovať. V roku 1951 v procese so slovenskými biskupmi Buzalkom, Vojtaššákom a Gojdičom sa o memorande nájdenom pri domovej prehliadke u biskupa Vojtaššáka hovorilo.

Apoštolát

Vráťme sa však do jesene 1943, kedy Kolakovič prišiel na Slovensko plné neistoty z toho, čo bude, keď sa jeho územím prevalí front, a čo ho čaká po vojne. Jedným z javov posledných rokov vojny bolo, že spontánne a nezávisle na sebe vznikali na viacerých miestach skupinky veriacich usilujúcich o hlbší duchovný život. Cítili, že tradíciou a klerikalizmom poznamenaný slovenský katolicizmus by v skúškach, ktoré nás čakajú, ťažko obstál.

Napríklad Ústredie slovenského katolíckeho študentstva, ktoré bývalo liahňou politikov HSĽS, sa pod vedením jeho nového predsedu medika Vladimíra Sterculu a vedúcej jeho ženskej sekcie Márie Pecíkovej preformovalo na motor skutočnej študentskej Katolíckej akcie. Premyslený program, dosť podobný neskoršiemu Kolakovičovmu, mal aj vo Svoradove pôsobiaci krúžok Frassati, pomenovaný po talianskom študentovi, ktorý zomrel v povesti svätosti. Práve niektorí z jeho členov sa stali prvými Kolakovičovými žiakmi a blízkymi spolupracovníkmi.

A tu prichádza na scénu Kolakovič so svojím apoštolátom. V čom spočívala jeho špecifickosť? Podľa mňa v tom – neviem či ostatní „kolakovičovci“ budú s tým súhlasiť –, že bol dvojrozmerný. Jedna jeho časť, nazvime ju organizačnou, vytvárala predpoklady pre úspešnosť jeho druhej, podstatnej, formačnej časti. Inšpiráciu pre prvú časť našiel – takže nebol príliš originálny – v začiatkoch verejného pôsobenia nikoho menšieho ako Ježiša Krista. Podobne ako on zoskupil postupne okolo seba tri okruhy, ktoré by s určitým zveličením mohli asociovať apoštolov, učeníkov a verejnosť.

Prvý raz sa asi väčšina z nás dozvedela o hnutí kresťanskej robotníckej mládeže Jeunesse ouvriere chrétienne (JOC) a jej paralelách, študentskej a roľníckej kresťanskej mládeže (Jeunesse étudiante chrétienne – JEC a Jeunesse agricole chrétienne – JAC). Nadchlo nás to. Bol to niečo iného ako tradičné katolícke spolky, v ktorých laik, hoci šlo o laický apoštolát, hral len druhoradú úlohu.

Najmä tri veci nás na jocisme oslovovali. Prvú vyjadruje jocistické heslo „formation par action“ (človek sa formuje aktivitou), druhé heslo „voir, jugé, agir“ (videť, súdiť, konať). „Vidieť“ znamená poznať samého seba, poznávať prostredie, v ktorom žijem. „Súdiť“ znamená uvažovať, čím môžem prispieť k zlepšeniu seba a prostredia, ktoré ma obklopuje. „Konať“ znamená nezostávať len pri úvahách a slovách. To ďalej znamená angažovať sa v Cirkvi, kultúre, hospodárstve, politike. Za vynikajúce sme tiež považovali, že jocisti vytvárali malé spoločenstvá, krúžky, bunky, v ktorých každý prikladá ruku k dielu. Tak sa stáva, že členovia krúžkov sa stávajú priekopníkmi vytvárajúcimi okolo seba ďalšie, sekundárne a terciárne krúžky.

Takým primárnym či ústredným krúžkom, ktorý Kolakovič vytvoril okolo seba, bola Rodina. V našich povojnových dejinách sa stala pojmom, u niekoho v dobrom, u iného v odsudzujúcom zmysle. Rodina nebola ani spolkom, ani rehoľou, tým menej skupinkou ľudí, ktorí by považovali sami seba – aj taká námietka zaznela – za elitu národa. A už vôbec nebola protištátnou organizáciou, ako tvrdila Štátna bezpečnosť. Bola spoločenstvom ľudí, ktorých pribral k sebe Kolakovič nie preto, že ich považoval za „výkvet národa“, ale preto, že si o nich myslel, že sú ochotní pracovať na svojom duchovnom prehĺbení a sú schopní a ochotní venovať sa plne apoštolátu aj v časoch očakávaného prenasledovania Cirkvi.

Je pozoruhodné, ako sa Kolakovičovi takmer zrazu podarilo vytvoriť z rôznorodého zoskupenia ľudí (kňazov, rehoľníkov a laikov rôzneho veku, vzdelania či duchovnej vyspelosti) spoločenstvo dôvery a vzájomného priateľstva. Tieto priateľstvá prekonali aj existenciu Rodiny, ktorá stratila svoj raison d’aître príchodom čias, ktoré asi vyžadujú nové formy apoštolátu. Pozoruhodné je aj to, že na rozdiel od terajšej nevraživosti ľudí rôzne politicky založených sa nám v Rodine darilo túto rôznosť prekonať. Dôkazom toho, že nehovorí do vetra, je, že ma po Povstaní vytrhol z rúk gestapa s nasadením vlastného života.

Zásluhou členov Rodiny, najmä študentov pochádzajúcich z rôznych kútov Slovenska, sa sieť jej sekundárnych a terciárnych krúžkov rozšírila počas niekoľkých mesiacov po celej krajine. Koncom školského roku 1944, teda pred Povstaním, by sa už v Bratislave či väčších mestách ťažko našla fakulta alebo stredná škola, na ktorej by už nepôsobili naše krúžky. Rodina, zo začiatku len „bratislavská“, po vojne aj „pražská“, sa via facti stala akýmsi štábom Katolíckej akcie u nás. Publikačne a organizačne pôsobila na Slovensku prostredníctvom Ústrednej katolíckej kancelárie, v niektorých českých diecézach prostredníctvom ich pastoračných referátov.

Spiritualita

Svoju energiu však Kolakovič nevyplytval vytváraním organizačných štruktúr apoštolátu. Jej ťažiskom bola duchovná formácia jeho najbližších a (nakoľko to jeho pololegalita dovoľovala) pôsobenie na širší okruh ľudí. Rekolekciami, homíliami či nedeľnými konferenciami, pri ktorých mal každý možnosť vyjadriť sa k diskutovanej otázke, sa snažil vytrhnúť nás často z príliš vonkajších prejavov našej viery. Hovoril, že kresťan, ak chce byť naozaj kresťanom, sa nemôže uzavrieť do svojho meštianskeho súkromia a pohodlia, musí cítiť zodpovednosť za všetko, čo sa okolo neho deje, a vnášať Krista späť do už odkresťančeného prostredia. S Kristom je naše miesto na strane slabých, prenasledovaných, neúspešných. S ním, Kristom, musíme vymáhať pre každého človeka právo na rozvoj jeho osobnosti po stránke materiálnej, rozumovej, emocionálnej, duchovnej, aby každý mohol slobodne smerovať v súlade so svojou prirodzenosťou k Bohu, ktorý je zmyslom a cieľom našej existencie.

Hovoril o barbarstve vojny. Kde zostalo naše kresťanstvo? – pýtal sa. Ako mohlo dopustiť, že v mene falošných doktrín sa páchajú zločiny na miliónoch ľudí? Proti aktivite zla treba postaviť aktivitu dobra. Spomeňme, ako začal Ježiš – s dvanástimi rybármi. A ako sa šírilo kresťanstvo? Od jednotlivcov, od svätcov ako kruhy čeriace hladinu vody. Majme teda aj my odvahu pustiť sa do boja proti klamstvu a zlu okolo nás v duchu hesla pápeža Pia X.: „Omnia instaurare in Christo!“ (Všetko obnoviť v Kristovi!) Boh s nami počíta. Modlitbou, obeťou, životom v pravde prispejeme k stvárňovaniu dejín.

Kolakovičova spiritualita bola kristologická. Pod jeho vplyvom sa aj náš vzťah ku Kristovi utváral ako k bratovi či priateľovi, na ktorého sa dá spoľahnúť. Z toho vyplývala aj Kolakovičova, teda aj naša spiritualita ekleziologická. Že Cirkev nie je len pápež a cirkevná hierarchia, sme vedeli hádam všetci, ale Kolakovič nám mystérium Kristovho tela priblížil takým neošúchaným spôsobom, že sme si azda až teraz uvedomili, že Kristus svojím príchodom na svet vlastne zbožštil človeka, že nás učinil čiastkou svojho tela a že nás svojím utrpením, smrťou, vzkriesením a nanebovstúpením predurčil k tomu, aby sme ho raz videli tvárou v tvár (1 Kor 13,12). Neviem, nakoľko to koho z nás priviedlo k pokore, ale iste nás to naučilo rozlišovať medzi božskou a ľudskou – k pádu naklonenou – skutočnosťou v človeku. Robilo nás to imúnnymi voči pokušeniu obviňovať Cirkev, že sklamala, ak zlyhal niektorý z jej trebárs veľmi rešpektovaných členov.

Predpokladám, že Kolakovič svoju kristocentrickú orientáciu opieral o myšlienky, ktoré dozreli a boli zaštítené najvyššou cirkevnou autoritou v encyklike Pia XII. Mystici Corporis, ktorá vyšla v Ríme v lete 1943. Súdim tak podľa toho, že ju dal preložiť do slovenčiny. Vyšla tu na jar roku 1945 pod názvom O mystickom tele Kristovom.

Ale Kolakovič sa vyjadroval o Cirkvi aj ako o „ľude Božom“, čiže pojmom vieroučnej konštitúcie 2. vatikánskeho koncilu Lumen gentium. Celkom koncilovo, hoci 19 rokov predtým, ako koncil začal, hovoril Kolakovič – bez toho, že by vyslovil slovo „kolegialita“ – o dôležitosti spolupráce biskupov, kňazov, mužov a žien zasväteného života a laikov. V „Meditácii o Duchu svätom“ povedal: „Duch svätý je jednou z ústredných skutočností nášho vnútorného života, hlavným princípom vtelenia do Krista, životným princípom nás, údov Kristovho mystického tela.“ A ďalej: „Sme povinní dať svoje sily a schopnosti do služieb Kristových. Pracuje v nás predsa jeho energia. To telo, ktoré zomrelo a vstalo z mŕtvych, žije v nás. Žije v Eucharistii, ktorou Kristus vchádza do nášho vnútra, aby sa tam celá Najsvätejšia Trojica usídlila.“

Ku kristologickej a ekleziologickej spiritualite neodmysliteľne patrí aj spiritualita mariánska. Aj pre ňu nás vedel získať. Nehovoril totiž o nej vo farbotlačovej podobe. Vo svojej „Májovej meditácii“ prednesenej roku 1944 na púti Rodiny do Marianky označil Máriu za jedinečnú reprezentantku ľudstva, spojenú v hĺbke svojej duše s Bohom, ktorý je naplnením všetkej lásky. Z toho vyvodzoval, že keďže človek nie je spojený s najhlbšou skutočnosťou v sebe, je neistý, prázdny, večne vzrušený a vydaný odstredivým silám, ktoré ho ničia. Príkladom, ako nájsť cestu do svojho vlastného vnútra, ako objaviť samého seba a Boha v sebe, ako získať pokoj a radosť v duši, je Mária.

V úvode do krátkeho kurzu teológie pre laikov povedal: „Súčasné prúdy v katolicizme volajú po odstráneniu vžitého názoru, že na teológiu má monopol klérus. Zapríčinila ho sterilita duchovného života ako kléru, tak aj veriacich. Veď už v prvých kresťanských dobách zaujímali laici v teológii dôležité miesto. Teológia je vtelenie Božej pravdy do človeka, do povolania, do celej ľudskej spoločnosti. Súčasná neúčasť laikov v teológii zapríčiňuje, že vo vedeckej teológii je veľa medzier. Napríklad manželstvo normujú kňazi, ktorí však nepoznajú jeho hĺbku. Veriaci dostávali len základnú katolícku výchovu, ale ako uplatňovať Krista v medicíne, diplomacii, advokácii atď., nevedia. V tom sme zapadli do pohanského dualizmu. V kresťanstve neexistuje sféra, ktorú by sme mohli oddeliť od Kristovho pôsobenia. Obnovu, revolúciu sveta,“ Kolakovič používal silné výrazy, „je treba začať štúdiom teológie.“ Poznať teológiu vyžaduje aj náš duchovný život, pretože, ako hovoril Kolakovič, „naša asketická literatúra bola príliš sentimentálna. Nevychádzala z dogmatickej skutočnosti, rozplývala sa v podrobnostiach, druhoradé veci sa pokladali za prvoradé a podstatné, pričom sám Kristus akoby zostal na okraji.“

S duchovným životom úzko súvisí liturgia. Aj tu predbehol Kolakovič koncil. Presadil napríklad, že biskupi povolili zavedenie večerných svätých omší. „Ako môžete nabádať ľudí, aby často pristupovali k sviatostiam,“ naliehal na biskupov a kňazov, „keď im to neumožňujete? Veď kto okrem penzistov si môže dovoliť zúčastniť sa rannej svätej omše?“ Pre akademickú mládež zaviedol študentské sväté omše. Boli recitované, s lektormi, veci u nás dosiaľ neslýchané. Všetko muselo byť, pravda, v latine, len epištolu a orácie čítal lektor po slovensky.

Kolakovič prekračoval aj ďalšie tabu, hovoril, dokonca na spoločných exercíciách pre akademikov a akademičky (ó, hrôza!) aj o sexe: „Boli by sme smiešni, keby sme dnešnej mládeži falošne ukazovali kresťanskú čistotu ignoranciou a nevedomosťou, keby sme im prezentovali kresťanstvo tak slabé, že nechce o sexualite nič vedieť. Musíme predsa poznať aj tú časť Božieho stvorenia, v ktorej sú nádherne zvýraznené Božie dokonalosti! Keď študujeme anatomicky zloženie genitálií, plodiacich častí muža a rodidiel ženy, musíme obdivovať ich veľkoleposť a prejaviť úctu k Božiemu duchu venujúcemu toľko starostlivosti a toľko tepla počatiu a rozvoju plodu. Boh vie, že matka prijíma do sebe Božiu hodnotu, že cesta z hĺbky matky vedie do hĺbok večnosti, že nový tvor, ktorý po spojení semena s vajíčkom dostane duchovný princíp, je od prvej chvíle zacielený na večnosť.“

„Partizánske“ intermezzo

Povstanie vypuklo zhodou okolností, ako som sa už zmienil, asi dva dni po biskupskej konferencii konanej v Banskej Bystrici. Kolakovič bol upozornený, že sa oňho zaujíma gestapo, ja som len tak-tak unikol agentovi ÚŠB. Bolo preto len prirodzené, že na cestu do Bystrice, kam by som beztak šiel, som sa pripojil ku Kolakovičovi a Juklovi.

Aj v Bystrici sa Kolakovič rýchlo orientoval. Naviazal kontakty s ľuďmi z obidvoch vzájomne sa strážiacich táborov, demokratického (občianskeho) a komunistického. Stretol sa tiež so známymi sovietskymi partizánskymi veliteľmi mjr. Studinským a kpt. Jegorovom. S ich pomocou a so súhlasom pána biskupa sa mu podarilo umiestniť do niektorých partizánskych oddielov vojenských kaplánov. Okrem toho navštevoval kňazov a nabádal ich, aby sa zapojili do Povstania, lebo, ako hovoril, sa tak Slovákom naskytuje azda posledná príležitosť očistiť sa od obvinení, že kolaborovali s nacistickým Nemeckom. Väzba kléru so Slovenským štátom bola však natoľko silná, že príliš neuspel.

Myslím, že to bol Studinský, koho Kolakovič zaujal svojimi „ruskými“ plánmi. Dokonca mu sľúbil, že mu umožní kuriérnym lietadlom odletieť do Kyjeva. Nebolo z toho však nič, lebo práve môj strýko Mirko Vesel ho dal krátko pred stanoveným odletom zadržať kontrarozviedkou. Bol totiž presvedčený, že je sovietskym agentom. Môj otec síce okamžite zasiahol, ale Kolakovič už lietadlo nestihol.

V horách, na chate pod Veporom, kam Kolakoviča krátko pre pádom Bystrice vzali s Juklom a štyrmi francúzskymi partizánmi so sebou moji rodičia, sa Kolakovič akosi samozrejme ujal vedenia našej nesúrodej tam umiestnenej veselovskej rodiny. Deň začínal svätou omšou; kto chcel, mohol sa jej zúčastniť. Pre záujemcov poriadal prednášky, tiež kurz ruštiny. Podľa svojho zvyku viedol s niektorými individuálne rozhovory, dosť sa venoval Francúzom, neskôr aj zostrelenému americkému letcovi. Rozostavil hliadky, na ktorých sa dňom a nocou striedali najmä muži. Keď sa potom na chate usadil Kaličenkov oddiel ruských partizánov, museli ju opustiť všetci civili. Kolakovič s Juklom, Francúzmi a Američanom sa nasťahovali do už pripraveného bunkra, ostatní sa rozmiestnili po domoch v Ľubietovej.

Partizáni sa k „tovarišču profesorovi“ chovali s rešpektom, veď im zastupoval lekára. V besedách s nimi hovoril aj o náboženstve. Pozorne mu načúvali, čo ho len utvrdzovalo v tom, že Rusi sú v podstate náboženským národom. Rovnakú pozornosť, ak nie väčšiu, venovali Kolakovič s Juklom židovským utečencom skrývajúcim sa v biedne vybavených zemľankách. Povzbudzovali ich, zásobovali potravinami a liekmi z tajných armádnych skladov, ktoré objavili.

V polovici februára 1945 sa front, ktorý sa prechodne zastavil asi desať kilometrov od Vepora, znovu dal do pohybu. K slovenským hraniciam sa priblížil aj južný front. Tým smerom sa vydali aj Kaličenkovi partizáni. Kolakovič s priateľmi a židovskými rodinami sa k nim pridali. V noci z 22. na 23. februára všetci šťastne prekročili front. Židovské rodiny sa rozišli rôznymi smermi, Francúzi s Američanom sa vypravili do Odesy a pre Kolakoviča s Juklom začalo putovanie Maďarskom a bezvýsledné hľadanie niekoho kompetentného, kto by mohol Kolakovičovi zariadiť cestu do ZSSR. Skončili v Košiciach, ktoré sa medzitým stali dočasným hlavným mestom ČSR.

Košické kontakty

V Košiciach sa obidvaja ubytovali u biskupa Čárskeho. Keď sa Kolakovič rozhliadol, zoskupil okolo seba ľudí a založil košický krúžok Rodiny, usporiadal dvoje rekolekcie, jedny pre kňazov, druhé pre laikov.

Dňa 25. apríla 1945 došlo u vedúceho generálneho sekretariátu Komunistickej strany Slovenska Eda Friša k nezvyčajnej porade neoficiálnych hovorcov Cirkvi so zástupcami komunistov. Oproti sebe zasadli na jednej strane biskupom Čárskym poverení Kolakovič, nitrianski kňazi Štefan Minarových a Karol Cibira (obidvaja členovia Rodiny, ktorých biskup Jantausch poslal do Košíc zistiť, čo sa tam deje) a bývalý poslanec slovenského snemu Pavol Čarnogurský, ktorý stretnutie inicioval a urobil z neho aj zápis (mal som možnosť doň nahliadnuť); na druhej strane zasadli okrem Friša podpredseda vlády Viliam Široký, minister poľnohospodárstva Július Ďuriš a členovia Ústredného výboru KSS Karol Bacílek a Martin Čulen.

Hovorili hlavne dvaja – Široký a Kolakovič. Keď Široký zaútočil, že Cirkev všade, nielen na Slovensku, kolaborovala s fašizmom a nacizmom, opýtal sa Kolakovič, prečo teda Hitler považoval práve Cirkev popri „svetovom židovstve“ a komunizme za svojho najväčšieho nepriateľa. Ďalej povedal, že Cirkev bojovala proti tomu istému nepriateľovi ako západné demokracie a Sovietsky zväz, ale iným, duchovným spôsobom. Tiež nie je správne, pokračoval, stotožňovať ju so Slovenským štátom. Dokladal to pastierskymi listami, ktorými biskupi protestovali proti perzekúcii Židov, ktorá odporuje ústave zaručujúcej rovnaké práva všetkým občanom nezávisle na ich rasovej, náboženskej či inej príslušnosti. Hovoril ďalej, že Cirkev je proti účasti Slovenska na vojne a že práve v biskupských rezidenciách, v kláštoroch a na farách nachádzali Židia a iní utečenci azyl.

Široký počúval, potom zaútočil z iného konca, že sa vraj Cirkev bude musieť vzdať všetkých svojich majetkov, až na tie, ktoré bude potrebovať k plneniu svojich kultových povinností. Na prekvapenie predstaviteľov komunistickej strany Kolakovič na to zareagoval, že by Cirkev tým síce len získala, lebo by sa zbavila zbytočných materiálnych starostí, ale ona nemá len kultové povinnosti. Kto by ju potom nahradil v oblasti sociálnej a kultúrnej? Azda štát? A bol by vôbec schopný ju v tom zastúpiť po stránke materiálnej, ľudskej a odbornej vybavenosti?

Jediným výsledkom porady bol prísľub, že štát bude s Cirkvou konzultovať také otázky, ako je napríklad otázka konfesijného školstva.

Komunisti naznačili v Košiciach aj možnosť založenia novej katolíckej strany. Kolakovič v diskusii o tom konanej u biskupa Čárskeho – podľa svedectva Čarnogurského – však varoval, že ak chcú komunisti takú stranu, tak preto, aby ju mali pod kontrolou. Pred voľbami roku 1946 Husák oprášil tento návrh, vznikla aj Strana slobody, ale tá, hoci sa o to pokúšala, si nezískala dôveru biskupov. Našťastie, inak by KSS neprehrala voľby na Slovensku takým výrazným spôsobom.

Ruská misia

Potom sa stalo to, čo okrem Kolakoviča sotva kto čakal. Dňa 3. mája bol pozvaný k veľvyslancovi Valerianovi Zorinovi, ktorý mu oznámil, že Moskva ho akceptovala ako neoficiálneho hovorcu Vatikánu. Košice opustil Kolakovič už 5. mája, a to v podivnom spoločenstve príslušníkov NKVD vracajúcich sa do ZSSR. Ak je mnohé, čo sa týka Kolakoviča, zahalené tajomstvom, tak všetko, čo nasledovalo, dvojnásobne.

Bál sa azda niekoho ohroziť? Bol viazaný mlčanlivosťou? Neviem. Tak som aj odpovedal v Ruzyni, keď chceli odo mňa vymámiť, čo o jeho „ruskom“ putovaní viem. Niečo som však predsa len vedel, napríklad, že bol otrasený pohľadom na rozrumenú a vypálenú zem, na ľudí v zemľankách, na kŕdle bezprizorných detí. Do Moskvy došiel, tuším, koncom júna. Sledovaný bol tu na každom kroku. So Stalinom sa nestretol, ten práve rokoval s Trumanom a Churchillom v Postupimi.

Ale keby aj bol v Kremli, pustil by ho niekto k nemu? Neverím. Hovoril s niekým či s nejakými z politbyra, marí sa mi, že spomínal Mikojana. Jediné však, čo Kolakovičových spolubesedníkov (spolubesedníka?) zaujímalo, aký je pomer v oslobodených zemiach k ZSSR, k Červenej armáde, ku komunizmu. K prerokovaniu otázok, kvôli ktorým sa Kolakovič hlavne do ZSSR vypravil, však nedošlo. V tom bol odkázaný na predsedu Slovanského výboru generála Gundurova, osobu skôr reprezentatívnu než kompetentnú.

Niekedy koncom leta – to už som bol v Moskve – som dostal diplomatickou poštou správu od otca, že Rodina je znepokojená, čo je s Kolakovičom, a prosbu, aby som sa pokúsil niečo o ňom vyzvedieť. Hoci som bol v Moskve len pár týždňov, už som vedel, že v ZSSR nie je nič jednoduché, požiadal som preto o radu tamojšieho farára Chrámu svätého Ľudovíta P. Leopolda Brauna. O Kolakovičovi a jeho „ruských“ plánoch som s Braunom hovoril hneď po zoznámení s ním. Reagoval dosť podráždene, vraj zase jeden európsky intelektuál, ktorý si myslí, že vie, ako sa má s Rusmi rokovať. Veď oni buď nedodržia žiadnu dohodu, alebo si ju vyložia vo svoj prospech. A pátrať po Kolakovičovi mi neradil ako v jeho, tak aj mojom záujme. Braun musel opustiť Moskvu ako persona non grata v prvých dňoch roku 1946. O dva roky neskoršie mi do Prahy napísal, že ho Kolakovič navštívil v New Yorku a že si dobre rozumeli.

Jozef Jablonický vo svojej – podľa mňa objektívnej – štúdii o Kolakovičovi píše, že Kolakovič v ZSSR došiel len do Černovice v Bukovine. Svoje tvrdenie opieral o údajnú Kolakovičovu výpoveď pred ŠtB. Podľa nej mu kapitán NKVD v Černoviciach dňa 27. septembra večer oznámil, že súhlas k ďalšej ceste do Moskvy neprišiel a že sa musí vrátiť do Košíc. Možno, že Kolakovič naozaj pred ŠtB tak vypovedal, ale nechcel ju len zmiasť? Prečo by povedal eštebákom viac ako nám? A ešte jedno, prečo by môj ruzyňský vyšetrovateľ tak nástojčivo chcel vedieť, čo mi Kolakovič hovoril o svojej ceste do Moskvy, s kým prišiel cestou tam do styku, ako sa volal ten major NKVD, ktorý ho doprevádzal, a pod.

Opäť „doma“

Na radosť Rodiny (a na moje prekvapenie, lebo som ho už videl v gulagu) sa Kolakovič na Slovensko šťastne vrátil. Neviem kedy presne, ale niekedy medzi septembrom a októbrom navštívil v Košiciach biskupa Čárskeho, v Turčianskom Svätom Martine Záborských, v Bystrici biskupa Škrábika, predpokladám, že v Prešove biskupa Gojdiča, ktorý mu bol najbližší a bol aj členom Rodiny. O svojej ruskej misii povedal Škrábikovi, nakoľko si pamätám, ako mi to reprodukoval pán biskup, asi toto: „Komunisti, s ktorými sme hovorili počas Povstania, sú v porovnaní s ruskými rojkovia. Sovietsky komunizmus je na hony vzdialený našej civilizácii.“

Podobne „preškoľoval“ Kolakovič v Prahe v novembri 1945 aj komunizmom viacej či menej nasiaknutých účastníkov svetového študentského kongresu a s ním zároveň konaného kongresu Pax Romana. V tom čase sa začínal prejavovať vplyv slovenskej Rodiny, a to pričinením najmä Jukla a Krčméryho. Tí sa vlastne aj kvôli tomu rozhodli dokončiť svoje štúdiá v Prahe. Neskoršia hlava pražskej Rodiny P. Josef Zvěřina o nich napísal: „Obidvaja rozpútali v Prahe skutočnú Katolícku akciu, mali totiž skúsenosť so slovenskou Katolíckou akciou z dôb Slovenského štátu, a my sme sa od nich veľmi museli učiť.“ Zásluhou obidvoch Bratislavčanov prešla na bunkový, jocistický spôsob práce Česká liga akademická a jezuitom Františkom Mikuláškom vedené Združenie katolíckej mládeže.

Pod vplyvom Zvěřinu a profesorky Karlovej univerzity Růženy Vackovej („mater Familiae“) dostala však pražská Rodina trochu iný ráz ako „slovenská“. Nikto z nich nemal totiž pochopenie pre prísne organizačné smernice hlásané Silvom a Vladom, ktorí úzkostlivo lipli na forme jocistických krúžkov. „Rodinu sme chápali,“ uvádza Zvěřina, „ako spoločenstvo, založené skôr na bytostnom a vnútornom súzvuku a zamerané na apoštolát, ako to žiada doba. Silvo Krčméry a Vlado Jukl by mali dostať pápežské vyznamenanie za svoju činnosť u nás, aj keď neuznávali našu líniu.

Podľa mňa nemá Zvěřina celkom pravdu, keď hovorí o zameraní Rodiny, veď o „vnútorný súzvuk“ a „apoštolát“ usilovala takisto aj „slovenská“ Rodina. Rozdiely boli metodickej povahy a v tom má Zvěřina pravdu. Vystihuje to aj prestrelka medzi dvoma poňatiami apoštolátu. Silva a Vlada nazývali Pražáci žartovne najortodoxnejšími kolakovičovcami. Oni, naopak, s úsmeškom hovorili o stretnutiach konaných u „Růženky“ ako o kunsthistorickom seminári či Růženkinom salóne. Kto však mal v Prahe pre krúžkový spôsob apoštolátu veľké pochopenie, hoci sa s Kolakovičom nikdy nestretol (z rímskych štúdií sa vrátil až v roku 1948), bol P. Oto Mádr, po Zvěřinovi druhá hlava českej Rodiny.

Počas svojho krátkeho pražského pôsobenia naviazal Kolakovič kontakt okrem študentov s mnohými významnými českými laikmi a kňazmi. Na jeho stretnutie s vtedajším riaditeľom saleziánskeho ústavu v Prahe a neskorším litoměřickým biskupom Štěpánom Trochtom spomína Jukl. Kolakovič povedal vtedy o Trochtovi: „On je náš človek!“ Ale aj arcibiskup Beran bol Kolakovičovi naklonený. Keď v novembri 1945 odchádzala do Ríma na štúdiá prvá skupina českých bohoslovcov, zariadil mu Beran, aby sa tam zviezol s nimi.

Rím Kolakovič potreboval, veď chcel Pia XII. zoznámiť s výsledkom svojej – v podstate neúspešnej – cesty do Moskvy. Pápež ho prijal žartovne: „Je to pravda, otče, že ste sa stali Slovákom?“ Charakterizuje to Kolakovičovu katolicitu, všeobecnosť. Pred Vianocami bol Kolakovič opäť na Slovensku, aby tam dal už skôr sľúbené exercície pre členov Rodiny.

Aféra

Začiatkom januára 1946 prišla si ŠtB pre Jukla a fackami dokrvava chcela z neho vypáčiť, kde je Kolakovič. Začala rozsiahla zatýkacia akcia po celej republike. Zatknutý bol aj Krčméry, v Prahe môj otec, vtedy námestník ministra vnútorného obchodu, a mladší kolega z ministerstva a jeden z prvých členov slovenskej Rodiny Arpád Szabo (František Braxátor). Keď sa Kolakovič (práve dával exercície kňazom v Trnave) dozvedel, že prebieha kvôli nemu hon na členov krúžkov, sám sa na polícii prihlásil.

Dňa 24. marca 1946 priniesla ČTK senzačnú správu, prevzali ju oznamovacie prostriedky celého sovietskeho bloku, že na Slovensku bolo odhalené ľudácke sprisahanie, že v Topoľčanoch chytili skupinu dr. Chalmovského, bývalého funkcionára Hlinkovej mládeže, že zatknutí boli aj „terorista“ Jozef Vicen a „duchovný vodca celej akcie Kolakovič. (…) Na Slovensku nadviazal styky s Hlinkovou mládežou a pod rúškom prednášok o sociológii poriadal spravodajské kurzy, organizoval ilegálne skupiny, tzv. Rodiny, nepracoval v nich však proti nacizmu, ale proti socialistickej ideológii.“ Okrem toho „nabádal svojich stúpencov, aby sa votreli medzi účastníkov slovenského povstania a snažili získať zásluhy a tým aj vplyvné postavenie vo vysokých úradoch znova vybudovaného štátu. (…) Kolakovič bol vlastne špión svetového formátu, povahovo pritom vonkoncom nezdolný, zarputilý, pevný vo svojom zradnom poslaní, ktorý doteraz neprezradil ani jedného zo svojich informátorov alebo spolupracovníkov.“

Neviem posúdiť, čo je pravda na tom, že Chalmovského skupina pripravovala „ozbrojený protištátny odpor“ a dopúšťala sa ďalšej ilegálnej činnosti, ale nevylučujem to, hoci komunistom neverím ani slovo. Na Jáchymovsku som sa stretol s chlapcami z Bielej légie, ktorí mali už nejakú ilegálnu činnosť za sebou. Ale obvinenie druhu, ako že Kolakovič bol duchovným vodcom akejsi neoľudáckej aktivity, je taký nezmysel, že ho vyvracať nebudem; stačí snáď to, čo som dosiaľ o ňom napísal.

Zmienim sa ale o niečom všeobecnejšom. Komunisti sa po vojne chytali hocičoho, len aby očiernili Cirkev. Neváhali označiť aj náboženskú aktivitu, akou boli naše krúžky, a biť na poplach: „Ľudáci už zas zdvíhajú hlavy.“ Horšie je, že tomu najmä v Čechách verili aj ľudia protikomunisticky naladení. Potvrdila sa tak, žiaľ, Kolakovičova predpoveď, že slovenský katolicizmus doplatí na prílišnú klerikalizáciu Slovenského štátu.

A čo sa týka môjho otca? Intervenovali sme za jeho prepustenie prostredníctvom poslanca za Demokratickú stranu u ministra vnútra Noska. Ten mávol rukou: „Čo? Vaško? Toho po voľbách pustíme.“ Tak sa aj stalo. Kolakovič bol prepustený o niečo viac ako mesiac, 29. júna 1946, a to na príkaz bratislavskej prokuratúry, ktorá ešte nebola v komunistických rukách.

Po prepustení sa Kolakovič rýchle premiestil do Prahy, kde sa skôr mohol stratiť. Býval u slovenských lazaristov na Malej Strane. Je až neuveriteľné, že ho tam ŠtB, hoci po ňom opäť išla, nevypátrala, veď okolo neho bolo ako vždy až príliš živo. Aj ja som sa tu s ním naposledy stretol. Do ukončeniu jeho českej misie mu zostával mesiac. Čo všetko ale za tento Prozreteľnosťou mu vymedzený čas stihol! S koľkými ľuďmi sa stretol, koľko akcií rozbehol! Jednou z nich, a tá trvá dosiaľ, sú slovenské sväté omše.

Dňa 1. augusta 1946 odprevadil Kolakoviča na Smíchovskú stanicu jeden z prvých členov pražskej Rodiny, jadrový fyzik Miloš Lokajíček. Kolakovič naskočil do vlaku s belgickými repatriantmi. Kto a ako ho na ich zoznam dostal, neviem. Faktom je, že navždy unikol z osídiel našej, sovietskej a juhoslovanskej bezpečnosti, ktoré vraj všetky na neho vydali zatykač.

Epilóg

Podľa mňa prispel Kolakovič slovenskej i českej cirkvi najmä tým, že ich zoznámil s novými, na Západe už rozšírenými, ale u nás takmer neznámymi prúdmi katolíckeho myslenia, ktoré dozreli na 2. vatikánskom koncile. Týkali sa už spomenutého chápania Cirkvi ako Kristovho mystického tela, ako Božieho ľudu. Z toho vyplynulo všetko ostatné – obnova liturgie, väčšia účasť laikov na živote Cirkvi, kolegialita rôznych hierarchických stupňov, ekumenizmus.

Po druhé, zoznámil naše cirkvi s novými formami apoštolátu, ku ktorému je povolaný každý kresťan už krstom. Každý v miere charizmy, ktorú dostal, by tak mal prispieť k vytváraniu Božieho prostredia.

Po tretie, pripravil našu Cirkev na prenasledovanie. Odhadujem, že asi tri stovky členov Rodiny a krúžkov s ňou spojených prešlo v päťdesiatych rokoch väzeniami, internáciami, bolo rôzne perzekvovaných a až na malé výnimky v skúškach obstáli.

Všetko ostatné, čo som o Kolakovičovi počul, že bol znovu v USA, že sa v Indii stretol s Matkou Terezou, že koncilovým otcom dával exercície, že bol aj v Číne, to všetko asi je pravda, ale nič z toho neviem doložiť. Práve tak neviem, kedy, kde a ako zomrel. Nakoniec chcem podotknúť, že mnohé nedorozumenia týkajúce sa Kolakoviča spôsobila kniha Američanky Gretty Palmerovej God’s Underground by Father George, ktorá vyšla v New Yorku v roku 1949. Slovenský preklad knihy vydal pod názvom Božie podzemie Sekulárny inštitút Fatima v Nitre roku 1994. Knihu jej vraj nadiktoval sám Kolakovič, a je teda akousi jeho autobiografiou. Neverím tomu. Je tam totiž toľko nezmyslov vyplývajúcich z neznalosti prostredia, zamieňania si Chorvátska so Slovenskom a Bieloruskom, z našich krúžkov sa stali ozbrojené partizánske skupiny, Kolakovič bol partizánskym dôstojníkom, na našich stretnutiach konaných z bezpečnostných dôvodov v lese sme vraj rozostavovali hliadky a dievčatá prinášali na ne pod sukňami jedlo. Nedivím sa historikovi Vnukovi, ktorý z knihy Palmerovej cituje akoby Kolakovičove slová, že ho potom nemôže brať vážne. Pripúšťam, že Palmerová sa s Kolakovičom stretla, že aj niečo z jeho rozprávania zaznamenala, ale potom to zdramatizovala, aby jeho „Božie podzemie“ urobila zaujímavejším podľa amerických predstáv. Škoda.

Text vyšiel pôvodne v Impulze, vychádza so súhlasom redakcie.


Ukrajinci v Česku protestovali pred svojím veľvyslanectvom, dožadujú sa pasov. Desiatky Ukrajincov formou verejného protestu sa dožadovali, aby im zastupiteľský úrad vydal cestovné pasy. Ukrajina totiž prestala v apríli poskytovať konzulárne služby v zahraničí mužom podliehajúcim brannej povinnosti. Demonštranti boli zväčša muži vo veku 20…

Prejsť na článok
V Rusku zatkli bývalého námestníka ministra obrany pre podozrenie z korupcie. Ruské úrady zatkli a umiestnili do väzby bývalého námestníka ministra obrany Dmitrija Bulgakova pre podozrenie z korupcie. Bulgakov pôsobil na poste námestníka ministra obrany v rokoch 2008 až 2022, kde mal na starosti logistiku. Detaily…

Prejsť na článok
Na protestoch proti zákonu o túlavých psoch v Turecku došlo k zrážkam s políciou. Vládnuca strana prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana začiatkom mesiaca predložila do parlamentu návrh zákona, ktorý znepokojil ochrancov zvierat. Po novom by obce mali povinnosť premiestňovať túlavé zvieratá z ulíc do útulkov, kým nebudú adoptované. Agresívne psy…

Prejsť na článok
Takmer dve tretiny občanov EÚ sa obávajú o bezpečnosť, ukázal prieskum. Približne 47 percent opýtaných občanov Únie uviedlo, že sa „dosť obáva“ o bezpečnosť EÚ počas nasledujúcich piatich rokov, zatiaľ čo ďalších 17 percent uviedlo, že sa „veľmi obáva“. Podľa výsledkov majú najväčšie obavy o bezpečnosť…

Prejsť na článok
Banská Bystrica a okolie sú ako stvorené pre bicykle. Cyklotrasy sú však zatiaľ iba na papieri. BANSKÁ BYSTRICA – Mesto pod Urpínom a jeho okolie je doslova stvorené na cesty do práce či výlety na bicykloch. V Banskej Bystrici však chýbajú cyklotrasy, ktoré by bezpečne priviedli cyklistov z jednotlivých sídlisk do centra mesta. Predchádzajúce…

Prejsť na článok
Francúzsko po útokoch posilnilo bezpečnosť na železničnej sieti. Podpaľačské útoky zasiahli železničnú dopravu v celej krajine iba niekoľko hodín pred otváracím ceremoniálom olympijských hier v Paríži a ovplyvnili cestovné plány tisícov ľudí. Národná železničná spoločnosť SNCF uviedla, že aj keď v priebehu dňa…

Prejsť na článok
Brazílskeho exfutbalistu v Paríži okradli. Prišiel o cennosti v hodnote polmilióna. Bývalý brazílsky futbalista Zico sa stal tesne pred štartom olympiády v Paríži terčom zlodejov. Neznámi páchatelia mu ukradli tašku s mimoriadne cenným obsahom. Niekdajší slávny futbalista vlastným menom Arthur Antunes Coimbra, hrajúci na poste ofenzívneho…

Prejsť na článok
Pôrodnosť v Rusku je katastrofálna, pracujeme na jej zvrátení, vyhlásil Peskov. Demografické trendy podľa neho ohrozujú budúcnosť Ruska. Rusko od rozpadu Sovietskeho zväzu zápasí so starnutím obyvateľstva, odlivu mužov v dôsledku konfliktu na Ukrajine a najnižšej pôrodnosti za posledných 17 rokov. „Teraz je na strašnej úrovni…

Prejsť na článok
Taxikári v Žiline krachujú, všetky zákazky im kradne Bolt. S problémom sa taxikári obracajú na ministerstvo dopravy. Spisujú petíciu na zmenu zákona o taxislužbách. Ak im nevyhovejú, hrozia blokádou mesta.  Ako píše portál zilinak.sk, taxislužba Bolt sa v Žilinskom kraji rozrástla a preferuje ju čoraz viac zákazníkov. Doplácajú na…

Prejsť na článok
EÚ začne konanie proti Slovensku za nadmerný deficit. Rada EÚ na základe odporúčania Komisie odporučila začatie formálneho konania proti siedmim členským štátom Únie, informovala agentúra DPA na základe tlačovej správy Rady. Rada rozhodla, že v prípade Belgicka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Malty, Poľska a Slovenska je oprávnené začatie procedúry…

Prejsť na článok
Sexuálna dysfunkcia či rast pŕs. Ako steroidy ohrozujú mladistvých?. BRATISLAVA – Anaboliká, anabolicko–androgénne steroidy, sypanie. V súvislosti s vrcholovými športovcami ide o známe pojmy, no už desiatky rokov sú tieto látky obľúbené aj medzi rekreačnými športovcami. Navyše, podľa neoficiálnych informácií sa čoraz častejšie hovorí…

Prejsť na článok
Dezorientovaná žena bola dva dni v potoku, márne volala o pomoc. Zachránili ju až policajti. Policajná hliadka zachránila z potoka v Banskej Bystrici 67-ročnú ženu. Bola dezorientovaná a podchladená.  O prípade informuje polícia na sociálnej sieti s dôvetkom, že jej okamžite poskytli príslušníci prvú pomoc, zabalili ju do izotermickej fólie a v spolupráci so záchranármi…

Prejsť na článok
Polícia sa ohradzuje voči podvodným emailom a vyzýva verejnosť: žiadne pokuty neplaťte. Vynaliezaví podvodníci posielajú emaily, v ktorých sa snažia vylákať od ľudí peniaze na základe falošných pokút. Polícia apeluje na verejnosť cez sociálne siete, aby takýmto správam neverili. Zároveň dodáva, že reálne pokuty nikdy emailom nevymáha. „Treba…

Prejsť na článok
Ruská FSB zadržala ďalšieho spolupracovníka exministra Šojgua. V Rusku zadržali pre podozrenia z korupcie bývalého námestníka ministra obrany Dmitrija Bulgakova, oznámila Federálna bezpečnostná služba (FSB). Správu agentúry TASS prevzala agentúra Reuters. Bulgakov (69) bol námestníkom ruského ministra obrany od roku 2008 do septembra 2022. Ako námestník zodpovedal…

Prejsť na článok
Inflácia v USA sa v júni spomalila. Inflácia v Spojených štátoch sa minulý mesiac spomalila v súlade s očakávaniami. Cenový index výdavkov na osobnú spotrebu v júni medziročne stúpol o 2,5 percenta po náraste o 2,6 percenta v máji, uviedlo americké ministerstvo obchodu. To zrejme umožní americkej centrálnej banke (Fed), aby…

Prejsť na článok
Británia vyzvala Čínu, aby jej firmy nepomáhali ruskej armáde. Britský minister zahraničia David Lammy sa stretol s čínskym rezortným kolegom Wang Im na okraj samitu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Laose. Vyzval Peking, aby zabránil tomu, aby čínske firmy poskytovali pomoc ruskej armáde, oznámila jeho kancelária.…

Prejsť na článok
Ukrajina momentálne nemusí znižovať odvodový vek, ubezpečil rezort obrany. V súčasnosti nie je naliehavo potrebné znížiť mobilizačný vek pre ukrajinskú armádu, povedal hovorca ministerstva obrany Dmytro Lazutkin v rozhovore pre portál New Voice of Ukraine. Tempo mobilizácie sa vďaka aktualizácii údajov zvýšilo, dodal. „Najdôležitejšie je nestratiť toto tempo…

Prejsť na článok
Podvod na peniazoch z EÚ? Pre výstavbu závodu na spracovanie odpadu v Iži začali vyšetrovanie. V správe Úradi Európskej prokuratúry v Bratislave (EPPO) sa uvádza, že 20. decembra 2022 bola uzatvorená zmluva o poskytnutí nenávratného finančného príspevku medzi ministerstvom životného prostredia a prijímateľom – stavebnou spoločnosťou – na výstavbu zariadenia…

Prejsť na článok
Slovensko je v príspevkoch na lieky štedré. Je čas sprísniť ochranné limity?. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) upozornil, že výška doplatkov za lieky, ktoré zdravotné poisťovne vlani vrátili poistencom bola na Slovensku trojnásobne vyššia ako v Česku. Dôvodom sú podľa úradu veľkorysejšie nastavené ochranné limity.…

Prejsť na článok
Člen AfD nemôže pre členstvo v strane miništrovať, žaluje kňaza. Kňaz Ralf Dunker informoval začiatkom júla člena strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Julian-Berta Schäfera, že už nemôže pôsobiť ako dobrovoľník pre farnosť sv. Františka z Assisi v Hamme. Ten ho pre to žaluje. Portál Catholic…

Prejsť na článok
Letné OH v Paríži zvýšia HDP Francúzska o 10 miliárd eur. Aktuálne začínajúce letné olympijské hry 2024 v Paríži by mali zvýšiť hrubý domáci produkt Francúzska o desať miliárd eur, okrem vládnych výdavkov by mal byť rekordný aj prílev turistov. Vyplýva to z analýzy poisťovne Allianz. „Očakáva sa, že Paríž…

Prejsť na článok
V obci Bošáca nefunguje elektrina. Obyvatelia trpia, pre teplo sa im kazia potraviny. Distribučná spoločnosť robí údržbu siete a inštaluje novú technológiu. V dôsledku toho sú väčšinu dňa miestni bez energie, zatiaľ čo je vonku horúco a jedlo vo vypnutých chladničkách sa im kazí.   Ako informuje obec na svojej webovej…

Prejsť na článok
Ruský tank prešiel auto a zabil vodiča, posádka vraj bola opitá. Civilné auto v obci Berezovka v ruskej Belgorodskej oblasti prešiel tank ruskej armády a zabil vodiča, informoval kanál Pepel na platforme Telegram. Podľa kanálu auto Lada Niva išlo po hlavnej ceste a dodržiavalo dopravné predpisy. Keď tank vyšiel zo zákruty, nedal autu prednosť…

Prejsť na článok
Ukrajina údajne zasiahla leteckú základňu na Kryme. Základňa ruského letectva Saki na anektovanom Krymskom polostrove sa v noci stala terčom ukrajinského útoku, uviedol ukrajinský generálny štáb. Výsledky zásahu sa preverujú, dodalo velenie podľa agentúry Reuters. „Ide o jedno z operačných letísk, ktoré Rusko využíva na kontrolu vzdušného priestoru,…

Prejsť na článok
Muž obvinený z vraždy ženy vo Veľkom Mederi bude stíhaný vo väzbe. V piatok o tom rozhodol sudca pre prípravné konanie Okresného súdu Trnava. Súd o vzatí o väzby rozhodol pre obavu z možného ovplyvňovania svedkov a z pokračovania v trestnej činnosti. Rozhodnutie nie je právoplatné, o…

Prejsť na článok
Peking: Vzťahy medzi Čínou a Japonskom sú v kritickej fáze. Čínsky minister zahraničných vecí Wang I počas rozhovorov s japonskou rezortnou kolegyňou Jóko Kamikawovou vyhlásil, že vzťahy medzi Čínou a Japonskom sa nachádzajú v kritickom bode. Wang sa stretol s japonskou ministerkou na samite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Laose. O rozhovore informovala…

Prejsť na článok
Banskobystrickí policajti zadržali podozrivých, ktorí mali okradnúť muža a bodnúť ho do hrudníka. Páchatelia okradli staršieho 57-ročného muža v sobotu (13. júla), pričom ho pri útoku bodli do hrudníka. Muž následne upadol do bezvedomia.  Ako informuje polícia na sociálnej sieti, poškodenému pri krádeži odcudzili mobil, finančnú hotovosť a platobnú kartu. …

Prejsť na článok
Prokurátor podal na ŠTS obžalobu pre podozrenia z vyúčtovania fiktívnych miezd. Mzdové náklady na zamestnancov sa rátajú v tomto prípade až do výšky 15-tisíc eur. Obžaloba je podaná prokurátorom Krajskej prokuratúry Prešov na dve fyzické a jednu právnickú osobu. „Za prečin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie…

Prejsť na článok
Manželia Obamovci vyjadrili podporu Kamale Harrisovej. Exprezident USA Barack Obama s manželkou Michelle podporili kandidatúru viceprezidentky Kamaly Harrisovej na nominantku Demokratickej strany. Video, na ktorom je zachytený telefonát Obamovcov, zverejnil Harrisovej tím ako ďalší volebný spot. „Volali sme, aby sme povedali, že Michelle a ja…

Prejsť na článok
Vláda chce pokračovať v budovaní R2 na Gemeri. Peniaze však nemá. GEMER/MALOHONT – Rýchlostná cesta R2 od Zvolena do Košíc by mala byť v budúcnosti súčasťou autostrádového prepojenia Bratislavy a Košíc cez stredné a južné Slovensko. Jej výstavba však napreduje pomaly a príprava viacerých nových úsekov…

Prejsť na článok
Taraba podáva trestné oznámenie na budajovcov. Minister životného prostredia Tomáš Taraba oznámil na piatkovej tlačovej konferencii, že už odo dňa, keď nastúpil na svoju pozíciu, mal podozrenie, že rezort zamestnával na dohodu „kadejakých kamarátov vedenia“. „Bola vykonaná kontrola Najvyšším kontrolným úradom…

Prejsť na článok
SaS varuje, že v nasledujúcej žiadosti o platbu môžeme prísť o 150 miliónov eur z plánu obnovy. Odôvodňuje to tým, že ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) odvolala z pozícií viacerých dôležitých ľudí. „Napríklad sekcia plánu obnovy na MZ SR má už tretieho šéfa. Odvolala aj šéfa Inštitútu zdravotných analýz Mateja Mišíka,“ upozornila…

Prejsť na článok
Osaďme na Devíne žrď so slovenskou zástavou, navrhuje Matica slovenská. Matica slovenská (MS) podporuje snahy ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) vo veci prevodu správy hradu Devín a ďalších národných kultúrnych pamiatok do rúk štátu. „Vlastníctvo štátom poskytuje istotu, že sa národným kultúrnym pamiatkam…

Prejsť na článok
Rus sa priznal, že na príkaz ukrajinskej SBU nechal vybuchnúť auto s vojenským dôstojníkom. Agentúra RIA Novosti zverejnila video s údajným páchateľom bombového útoku v Moskve. Jevgenij Serebriakov mal naplánovať atentát na predstaviteľa vojenskej rozviedky GRU na príkaz Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Serebriakov sa vo videu priznal, že ho vlani naverbovala ukrajinská rozviedka. Na požiadanie…

Prejsť na článok
Tisíce Košičanov sú tri dni bez pitnej vody. Keď príde cisterna, je to boj. V košickej mestskej časti Ťahanovce je dvetisíc obyvateľov pre poruchu potrubí stále bez vody. Starosta obce nechce len plátať vzniknuté problémy, urguje s celkovou rekonštrukciou.  Ako dodáva Ján Nigut pre Korzár, porucha vznikla na Magnezitárskej ulici v blízkosti Národnej…

Prejsť na článok
Na Slovensku objavili zoológovia tri druhy pavúkov, ktoré tu pôvodne nežili. Pre Slovensko netypické pavúky objavili vedci z Ústavu krajinnej ekológie Slovenskej akadémie vied (SAV) v pohoriach Burda a Slovenský kras. „Tieto pohoria totiž tvoria nárazníkovú zónu, ktorá umožňuje prílev rastlinných a živočíšnych druhov zo Stredomoria,“ povedal…

Prejsť na článok
V bratislavskej Petržalke sa opäť strieľalo. Okná sú zničené, no guľky sa nenašli. Doposiaľ nevedno, kto za tým stojí. Ide už o tretiu rodinu, ktorá v poslednom období rieši problém s prestrelenými oknami. Obyvatelia sú zúfalí, boja sa o svoju bezpečnosť a polícia rieši incidenty zatiaľ bezúspešne.   Nepríjemnú skúsenosť má za sebou aj 90-ročná…

Prejsť na článok
Ekonomika Slovenska by mala v tomto roku zrýchliť, klesnúť má aj nezamestnanosť. Predikcie analytikov vybraných bánk, ktoré v mesačných intervaloch zverejňuje Národná banka Slovenska ukazujú rast slovenskej ekonomiky z minuloročných 1,6 percenta na 2,4 percenta. Opäť tak mierne zlepšili svoj odhad, v júni očakávali hospodársky rast na…

Prejsť na článok
V izraelskej väzbe zomrel jeden z vodcov Hamasu. Mustafa Muhammad Abú Ara (63), jeden z lídrov palestínskeho nacionalistického hnutia Hamas v Predjordánsku, zomrel po ťažkej chorobe v izraelskom zajatí. Oznámili to úrady Palestínskej samosprávy. „Smútime za odchodom šejka Mustafu Muhammada a jeho smrť považujeme za vraždu, ktorú spôsobili okupanti v dôsledku…

Prejsť na článok
Leva berberského z bojnickej ZOO utratili. Vo voľnej prírode už nežije ani jeden. Aslan dlhšie trpel zdravotnými problémami. Ochorenie, ktorým trpel, bolo závažné, nezvratné a najmä neliečiteľné. Ešte uplynulú nedeľu ho vyšetril zmluvný veterinár bratislavskej ZOO za prítomnosti veterinára z tej bojnickej. „Keďže Aslan kríval a chôdza mu…

Prejsť na článok
Hodinové zdržanie pre semafor na Vernári? Správa ciest ukazuje na nedisciplinovaných vodičov. Na horskom priechode Vernár naďalej pokračujú práce na obnove cesty prvej triedy I/66, sprevádzajú ju aj viaceré dopravné obmedzenia. Vodiči v dopravnom servise na sociálnej sieti sa už niekoľko dní sťažujú na zdržania na jednom…

Prejsť na článok
Americké dodávky zbraní na Ukrajinu sa zvýšia o dve miliardy dolárov. Pre chybu v účtovníctve Pentagónu. Účtovná kancelária Bieleho domu (GAO) zistila, že kalkulácie ministerstva obrany týkajúce sa nákladov na muníciu pre Kyjev boli chybné. Rozdiel predstavuje viac ako dve miliardy dolárov. „Celkovo nesprávny odhad viedol k nafúknutiu rozpočtu pomoci USA na 8,2 miliardy dolárov,“…

Prejsť na článok
Kežmarská televízia po 19 rokoch končí. Vrátil sa do mesta duch normalizačných rokov?. KEŽMAROK – V polovici júla zmĺkla mestská Kežmarská televízia. Stalo sa tak po 19 rokoch bezproblémového vysielania, ktoré pre mesto Kežmarok zabezpečovali súkromné firmy rEhit, s. r. o. a Kežmarská televízia, s. r. o. na…

Prejsť na článok
Kanada po incidente s dronom odvolala z hier aj hlavnú trénerku ženskej futbalovej reprezentácie. Bev Prestmanovú odvolali z olympijského tímu v súvislosti so sledovaním súperiek prostredníctvom dronu. Už v stredu museli predčasne opustiť olympiádu v Paríži aj jej asistentka Jasmine Manderová a Joseph Lombardi, neakreditovaný analytik kanadskej futbalovej asociácie.…

Prejsť na článok
Češka porodila na kúpalisku v Dunajskej Strede. Priamo v areáli priviedla na svet malú Izabelu. Okrem záchranárov sa do pomoci zapojili aj ďalší dovolenkári.  Už dvojnásobná mamička bola vo vysokom štádiu tehotenstva. „Termín pôrodu mala deň pred návštevou rezortu,“ uviedla Katarína Horváthová,…

Prejsť na článok
Nadalov štart v Paríži je otázny, tvrdí jeho tréner Moya. Podľa jeho slov začal Nadal počas stredajšieho tréningu na antuke areálu Roland Garros pociťovať bolesti v oblasti stehna. „Bolesti sa postupne stupňovali, preto musel Rafa predčasne ukončiť tréning. Nechceme nič siliť, uvidíme, či bude do…

Prejsť na článok
V Bulharsku doško k výbuchom v továrni zábavnej pyrotechniky. Prinajmenšom dvaja ľudia utrpeli zranenia pri požiari v meste Elin Pelin ležiacom na predmestí hlavného mesta Sofia. Bulharský minister vnútra Kalin Stojanov následne priblížil, že v čase explózií sa v skladoch údajne nachádzali aj ďalší…

Prejsť na článok
Donald Trump nebude debatovať s Kamalou Harrisovou, kým jej nomináciu demokrati nepotvrdia. „Bolo by nevhodné plánovať veci s Harrisovou, pretože demokrati pokojne môžu zmeniť názor,“ uviedol vo vyhlásení šéf Trumpovej volebnej kampane Steven Cheung. Harrisová sa o post prezidenta začala oficiálne uchádzať v nedeľu, keď zo súboja…

Prejsť na článok
Biden prijal Netanjahua. Zdôraznil mu potrebu prímeria s Hamasom. Americký prezident Joe Biden prijal vo štvrtok v Oválnej pracovni Bieleho domu vo Washingtone izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. „Máme sa o čom rozprávať,“ povedal Biden izraelskému premiérovi, ktorý sa mu poďakoval za „50 rokov služby…

Prejsť na článok
Rusko spomalí platformu YouTube, podľa vládneho poslanca je protiruská. Rýchlosť sťahovania videí z platformy YouTube na území Ruska sa postupne zníži. Do konca tohto týždňa môže na stolových počítačoch klesnúť o 40 percent a do konca budúceho týždňa o 70 percent, napísal na účte na platforme Telegram poslanec Štátnej dumy Alexandr Chinštejn. Podľa predsedu výboru…

Prejsť na článok
Úlomky dronov v Rumunsku nesvedčia o úmyselnom útoku Ruska, ubezpečuje NATO. Nič nenasvedčuje tomu, že Rusko úmyselne zaútočilo na územie členského štátu NATO, uviedol hovorca Aliancie v reakcii na nález trosiek ruských dronov na území Rumunska v blízkosti jeho hraníc s Ukrajinou. „Hoci NATO nemá informácie, ktoré by naznačovali úmyselný útok Ruska…

Prejsť na článok
Grécko schválilo dohodu o nákupe stíhačiek F-35. Grécka vláda schválila dohodu o nákupe 20 stíhačiek F-35 od Spojených štátov, ktorý sa má uskutočniť ako súčasť rozsiahlej reformy obranného sektora. Informoval o tom grécky minister obrany Nikos Dendias s tým, že kabinet podpísal schvaľujúci list a poslal ho…

Prejsť na článok
Severokórejskí hackeri sa sústredia na krádeže tajných informácií vojenského charakteru. Hackeri v službách KĽDR uskutočnili globálnu kybernetickú špionážnu kampaň s cieľom ukradnúť tajné vojenské informácie na podporu zakázaného programu jadrových zbraní Pchjongjangu, uviedli v spoločnom vyhlásení Spojené štáty, Veľká Británia a Južná Kórea. Hackeri, ktorých výskumníci v oblasti kybernetickej bezpečnosti označujú…

Prejsť na článok
Dolná komora Kongresu USA odsúdila nekonanie Kamaly Harrisovej v otázke južnej hranice. Snemovňa reprezentantov Kongresu Spojených štátov schválila rezolúciu, ktorou „dôrazne odsudzuje“ administratívu prezidenta Joea Bidena a jeho „hraničného cára“, viceprezidentku Kamalu Harrisovú, za „neschopnosť zabezpečiť hranice Spojených štátov“. Prekvapením bolo, že zatiaľ čo republikáni hlasovali podľa straníckej línie, rezolúciu…

Prejsť na článok
Poradca Kremľa obvinil NATO z plánov zriadiť námornú základňu v Azovskom mori. Poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Nikolaj Patrušev obvinil Severoatlantickú alianciu zo zámerov zriadiť si námornú vojenskú základňu v Azovskom mori. Moskva tieto plány podľa neho zmarila, nespresnil však, kedy k tomu malo dôjsť. USA podľa Patruševa plánujú v bližšie neurčených krajinách…

Prejsť na článok
Elon Musk: Humanoidné roboty začneme vyrábať budúci rok. Spoločnosť Tesla, ktorá vyrába elektromobily, začne od budúceho roka produkovať a používať humanoidné roboty, informoval jej zakladateľ Elon Musk. Ešte v apríli pritom vyhlásil, že robot s názvom Optimus by mal byť v predaji koncom roka 2025. „Budúci rok…

Prejsť na článok
Ďalšiu debatu prezidentov USA by mohla hostiť Fox News. Spoločnosť Fox News Media ponúkla kampaňovým výborom republikánskeho nominanta Donalda Trumpa a demokratickej de facto kandidátky a viceprezidentky Kamaly Harrisovej usporiadanie debaty v podobnom formáte, aký usporiadala 27. júna stanica CNN. Debatu naplánovali ešte Trump s prezidentom Joeom Bidenom,…

Prejsť na článok
Skupina G7 pracuje na pôžičke 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu z ruských aktív. Skupina siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta má do októbra uzavrieť rámcovú dohodu o pôžičke 50 miliárd dolárov pre Ukrajinu, ktorá bude krytá zmrazenými ruskými aktívami. Informoval o tom eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Vo vzťahu k technickým a právnym aspektom pôžičky sa podarilo…

Prejsť na článok
Firme Meta hrozí v EÚ niekoľkomiliardová pokuta. Internetovej spoločnosti Meta hrozí v Európskej únii pokuta vo výške niekoľkých miliárd eur z dôvodu porušenia pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže. Agentúru Reuters o tom informovali zdroje oboznámené so záležitosťou. Európska komisia by mala pokutu vymerať v najbližších týždňoch. Protimonopolné orgány európskeho…

Prejsť na článok
Ukrajinská polícia zadržala podozrivého v prípade vraždy nacionalistky Farionovej. Polícia v meste Dnipro zadržala 18-ročného Viačeslava Zinčenka, ktorý mal minulý piatok postreliť do hlavy bývalú ukrajinskú poslankyňu a jazykovedkyňu Irynu Farionovú (60). Farionová sa ako poslankyňa krajne pravicovej strany Svoboda stala známou svojimi protiruskými vyjadreniami i kontroverznými kampaňami…

Prejsť na článok
Kto je páter Šebastián Košút, ktorého ocenil poľský prezident Duda. Poľský prezident Andrzej Duda vyznamenal katolíckeho kňaza, ktorý spája Slovákov a Poliakov a ich boj za slobodu. Ocenenie dnes odovzdal veľvyslanec Maciej Ruczaj. Páter Šebastián Košút (poľsky Sebastian Koszut) sa narodil na Slovensku, no vyrastal v Poľsku, hoci…

Prejsť na článok
Holandsko bude na OH reprezentovať odsúdený pedofil. Kompetentní čelia kritike. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) čelí v predvečer otvorenia hier výzvam namiereným proti účasti holandského plážového volejbalistu Stevena van de Veldeho, ktorý je právoplatne odsúdeným pedofilom, ktorý v minulosti znásilnil 12-ročné dievča. Informoval o tom britský…

Prejsť na článok
Členovia ozbrojených zborov by si mali prilepšiť. Ministri avizovali 5-tisícový príspevok. Príslušníci ozbrojených zborov by mohli mať od januára 2025 zvýšený príspevok na bývanie priemerne o 200 eur. Avizovaný je aj návrh na zavedenie jednorazového stabilizačného a náborového príspevku vo výške 5-tisíc eur. Na štvrtkovej tlačovej…

Prejsť na článok
Brazília na stretnutí G20 navrhla daň pre miliardárov. Ministri financií skupiny G20 na svojom zasadnutí v Riu de Janeiro pracujú na spoločnom vyhlásení o zdaňovaní najvyšších príjmov. Zavedenie takzvanej dane pre miliardárov, ktorú chce presadiť brazílsky hostiteľ, však zostáva kontroverznou otázkou. V návrhu vyhlásenia zo samitu skupiny G20 požaduje progresívne…

Prejsť na článok
Výmena názorov pre zanedbaný školský areál. Aufrichtová kritizuje starostu Starého Mesta. BRATISLAVA – Výmenou názorov sa skončila debata medzi starostom bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Matejom Vagačom a jej bývalou starostkou Zuzanou Aufrichtovou. Tá informovala o žalostnom stave areálu Základnej školy na Dubovej ulici. Priestor pritom…

Prejsť na článok
Musk Trumpovi nepovedal o plánovanom dare 45 miliónov dolárov. Republikánsky kandidát na prezidenta USA Donald Trump tvrdí, že mu miliardár Elon Musk svoje plány o darovaní jeho kampaňovému výboru 45 miliónov dolárov neoznámil. Povedal to v rozhovore pre televíziu Fox News. Miliardár sa totiž nedávno…

Prejsť na článok
Traja ministri športu rokovali v Paríži. Keketi sa stretol s kolegami z Ukrajiny a Talianska. Všetci traja sa zhodli na prehĺbení spolupráce a odhodlaní pokračovať vo výmene skúseností a podpore spoločných iniciatív. Slovenský šéf rezortu na stretnutí s talianskym ministrom športu Andreom Abodim predstavil novovzniknuté ministerstvo cestovného ruchu a športu…

Prejsť na článok
Vystrašeného malého bežca ochránili. Pomohli mu policajti aj medvedík. Príslušníci v utorok krátko pred obedom spozorovali v blízkosti Saratovskej ulice sedemročného autistického chlapca, ktorý bežal cez električkovú trať, prešiel cez hlavnú cestu počas plnej premávky a utekal v smere do Karlovej Vsi po pravej krajnici.  Ako…

Prejsť na článok
Členovia Únie musia nominovať na komisárov muža i ženu, upozornila Česko šéfka EK. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová listom vyzvala českú vládu, aby na eurokomisárov nominovala muža aj ženu. Napriek výzve, ktorú šéfka exekutívy vyhlásila tesne po svojom znovuzvolení, Praha nominovala len ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu. „Úrad vlády…

Prejsť na článok
Maďarsko otvorilo schengenskú bránu ďalším pracujúcim, expert hovorí o ohrození bezpečnosti. K našim južným susedom môžu od 8. júla pricestovať občania Ruska a Bieloruska a s takzvanou národnou kartou legálne vstupujú na pracovný trh. Budapešť tak otvorila schengenskú bezpečnostnú bránu, konštatuje maďarská redakcia magazínu Forbes. O význame hosťujúcich pracovníkov z Ruska z hľadiska…

Prejsť na článok
Prípravné práce na stavbu vojenskej nemocnice v Prešove sa už začali. Celý projekt má byť financovaný rezortom obrany, ktorého šéf deklaroval, že je ministerstvo na to pripravené. Nová nemocnica má byť koncovým typom zdravotníckeho zariadenia, ktorý v regióne Šariš poskytne viac ako 2 800 pracovných miest…

Prejsť na článok
Vlajkonosiči na OH v Paríži sú už známi. Na piatkovom oficiálnom ceremoniáli otvorenia letných olympijských hier 2024 v Paríži sa tejto úlohy za Slovensko zhostia vodní slalomári Jakub Grigar a Zuzana Paňková. Informoval o tom informoval portál Slovenského olympijského a športového výboru. Úvod športového sviatku sa uskutoční na rieke…

Prejsť na článok
Česko vydalo správu o extrémizme. Ruskej propagande sa darí, kým iné hnutie narazilo. Rusko v prvej polovici tohto roka podnikalo proti Česku rôzne hybridné operácie, ktorých cieľom bolo oslabovať dôveru ľudí v štát. Okrem „kremeľskej propagandy“ na českej extrémistickej scéne dominovalo „antisystémové hnutie“, začalo však narážať na svoje limity. V správe o extrémizme za prvý polrok 2024…

Prejsť na článok
Prezident Peter Pellegrini podpísal novelu Trestného zákona. Do Trestného zákona sa zavádza napríklad úprava posudzovania vplyvov zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích lehôt v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej lehoty pri trestných činoch poškodzujúcich finančné záujmy…

Prejsť na článok
Mier na Ukrajine nie je možný bez Ruska a Číny, tvrdí český prezident. Bez týchto dvoch krajín pri rokovacom stole podľa Petra Pavla nebude možné dosiahnuť žiadne mierové rokovania. Vyjadril sa tak v rozhovore pre tlačovú agentúru ČTK. Rozhodujúcimi budú voľby vo viacerých krajinách i únava z vojny na oboch stranách frontu. Bývalý generál už dávnejšie…

Prejsť na článok
Okrem Rakúska zlyhali všetky štáty pri zavedení európskych pravidiel o obchode s emisiami. Eurokomisia zaslala členským štátom formálne oznámenie pre neúplnú implementáciu smernice o novom systéme obchodovania s emisiami ETS2 do národného práva. Okrem Rakúska netransponoval túto smernicu v plnej miere ani jeden členský štát. Členské štáty EÚ mali transponovať smernicu do svojich vnútroštátnych právnych…

Prejsť na článok
Aktivisti sú proti realizácii megalomanskej stavby v Demänovskej doline. Najväčšia lávka na svete by mala vzniknúť v Demänovskej doline. Zámer sa však nepáči ochranárom, ktorí tam žiadne megalomanské atrakcie nechcú. Skoro kilometrová stavba by spojila Priehybu s Peknou vyhliadkou a ponad dolinu by viedla až 120 metrov vysoko. „Bol…

Prejsť na článok
Na brehu jazera sa narodilo bábätko, asistovali pri tom plavčíci. Vo vodnom parku v Dunajskej Strede pomáhali budúcej mamičke práve plavčíci. Novorodeniatko sa na svet vypýtalo neobyčajnou rýchlosťou a nevydržalo ani do príchodu zdravotníkov.  „Stala sa u nás úžasná vec, na brehu jazera sa narodilo bábätko. Všetko sa zomlelo…

Prejsť na článok
Video: Policajný zásah šokoval Britov. Muža zákona suspendovali. Na videu je vidieť, ako policajt kopne do hlavy už spacifikovaného muža na zemi. Zásah vyvolal rozsiahle demonštrácie pred miestnou policajnou stanicou. Na sociálnych sieťach sa však nájdu aj hlasy podporujúce zákrok. Podľa manchesterskej polície…

Prejsť na článok
Ruské vojenské lode opäť zakotvia v Havane. Washington takéto zastávky pozorne sleduje. Pôjde o druhú takúto návštevu ruských vojenských lodí na Kube tento rok. Do havanského prístavu by sa mali v sobotu priplaviť výcviková loď Smoľnyj, fregata Neustrašimyj a tankovacia loď Jeľňa. Lode na Kube zotrvajú do 30.…

Prejsť na článok
Akcia „Horúce leto“ je v plnom prúde. Daniari už udelili pokuty za niekoľko desiatok tisíc eur. Od 1. do 23. júla zrealizovala Finančná správa 640 kontrolných nákupov, pričom porušenie zákona zistila v 289 prípadoch. Kontrolná akcia „Horúce leto 3“ je zameraná na evidenciu tržieb a používanie elektronickej registračnej pokladne. Za ani…

Prejsť na článok
Belgická polícia zadržala sedem ľudí podozrivých z prípravy teroristického útoku. V celej krajine vykonali ozbrojení príslušníci dovedna 14 razií. Prokuratúra priblížila, že zadržaní sú podozriví z účasti na aktivitách teroristickej skupiny, financovania terorizmu a prípravy teroristického útoku. O tom, či pôjdu do väzby, rozhodne súd.…

Prejsť na článok
Rumunské ministerstvo obrany potvrdilo nález úlomkov ruského drona. Našli sa pri obci Plauru na východe Rumunska, ktorá leží neďaleko hraníc s Ukrajinou. Pátranie po ďalších podľa ministerstva pokračuje. Rezort dodal, že miesta pravdepodobného dopadu sú mimo obytných oblastí. Takisto nebola poškodená infraštruktúra. Veliteľ…

Prejsť na článok
Zhruba 45 utečencov sa s člnom prevrátilo na západe Jemenu do vody, prežili len štyria. Čln sa údajne prevrátil pre silný vietor, pričom plavidlo bolo preťažené. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov uviedol, že spolupracuje s Medzinárodnou organizáciou pre migráciu a snaží sa zabezpečiť ochranu preživším. Orgány OSN neposkytli žiadne…

Prejsť na článok
Socialisti sa dištancujú od Smeru. Ich predseda za stranu kandidoval a radí premiérovi. Hnutie Socialisti.sk sa dištancuje od politiky premiéra Roberta Fica a jeho strany Smer. Hnutie považuje najsilnejšiu vládnu stranu za neľavicovú. Predseda Socialistov Artur Bekmatov však za Smer v parlamentných voľbách kandidoval zo 150. miesta a…

Prejsť na článok
Na bratislavskom letisku minimalizuje strety lietadiel s vtáctvom nevídaný pomocník. Výr skalný je najväčší druh sovy na Slovensku. Aj preto sa práve túto sovu rozhodli využiť na bratislavskom letisku, kde plaší vtáctvo a iné zvieratá, aby nedochádzalo k ich stretom s lietadlami. „Je to najväčší…

Prejsť na článok
Medvedica zaútočila na cyklistu. Utrpel tržné a hryzné poranenia, zlomeninu kosti a podstúpil aj operáciu. Udalosť sa stala v stredu podvečer v lokalite Zajacová nad Trusalovou v Turanoch v blízkosti trasy turistického chodníka na Chleb, kde muža napadla vodiaca medvedica. Zranený zostáva naďalej hospitalizovaný na Ortopedickej klinike Univerzitnej nemocnice Martin…

Prejsť na článok
Izraelské sily postupujú hlbšie do Chán Júnisu, aktívne sú aj v Rafahu. Boje sa koncentrovali na východných predmestiach Chán Júnísu, kde Izrael v stredu objavil mŕtve telá piatich rukojemníkov, ktorých militantné hnutie Hamas unieslo počas útoku na Izrael 7. októbra. Miestni obyvatelia a prítomní zdravotníci uviedli, že…

Prejsť na článok
Olympiáda začala škandálom. Zápas vo futbale medzi Marokom a Argentínou narušili fanúšikovia. Duel B-skupiny medzi Marokom a Argentínou v 16. minúte nadstaveného času prerušili po vyrovnávajúcom góle Juhoameričanov na 2:2. Na ihrisko vtrhli rozzúrení marockí fanúšikovia a dostali sa do konfliktu s bezpečnostnými zložkami. Vyrovnávajúci gól Argentíny…

Prejsť na článok
Krajský súd rozhodol o treste pre lyžiara, ktorý usmrtil 8-ročného chlapca. Na štvrtkovom pojednávaní potvrdil pre 22-ročného Jakuba H. dvojročný podmienečný trest odňatia slobody za prečin usmrtenia z nedbanlivosti. Mladík bol začiatkom vlaňajšieho februára jedným z aktérov lyžiarskej zrážky v stredisku Veľká Rača – Oščadnica. Po…

Prejsť na článok
Giorgia Meloniová pricestuje v sobotu na niekoľkodňovú návštevu Číny. Pôjde o prvú návštevu talianskej premiérky od jej nástupu do funkcie v roku 2022. Talianska vláda vlani odstúpila od čínskej infraštruktúrnej iniciatívy Jeden pás, jedna cesta (OBOR). Taliansko bolo pritom jedinou krajinou skupiny G7, ktorá…

Prejsť na článok
Do registrov vojakov by mohli pribudnúť aj fotografie ich tetovaní. V priebehu výkonu štátnej služby by sa mohli vyhotovovať fotografie tetovaní vojakov opakovane, ak dôjde k ich zmene, doplneniu alebo odstráneniu. Vyplýva to z novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorú predložilo ministerstvo obrany…

Prejsť na článok
Kyjev tvrdí, že Rusko stiahlo všetky svoje vojenské lode z Azovského mora. Časť ruských plavidiel sa tam uchýlila po úderoch Ukrajiny na polostrov Krym. „V Azovskom mori už nie sú žiadne ruské vojenské lode. Zdá sa, že začali niečo tušiť,“ povedal hovorca ukrajinského námorníctva Dmytro Pletenčuk. Ukrajinské…

Prejsť na článok
Generálny prokurátor Žilinka reaguje na správu Európskej komisie o stave právneho štátu. Obavy vyslovené Európskou komisiou v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry a právomocou generálneho prokurátora zrušovať rozhodnutia nižších prokurátorov vychádzajú z neznalosti alebo nepochopenia koncepcie ústavného postavenia a úloh prokuratúry Slovenskej republiky. Rovnako aj účelu…

Prejsť na článok
Záujem o psie hotely rastie. Kedy však majiteľom zvieraťa patrí finančná kompenzácia?. Zvierací ombudsman sa za 13 rokov praxe stretol s množstvom prípadov, kedy pobyt v zariadení ako psí hotel či škôlka zanechal na zvieratách trvalé následky práve vinou majiteľa zariadenia. „Napríklad psík prišiel o oko alebo…

Prejsť na článok
Dopravná nehoda v bratislavskej Petržalke si vyžiadala jednu obeť. Zrážku s nákladným autom neprežil 42-ročný motocyklista. K nehode došlo vo štvrtok krátko pred deviatou hodinou v križovatke ulíc Betliarska a Bzovická.  Premávku aktuálne usmerňujú dopravní policajti.  (fb, kol)

Prejsť na článok
Ruské a čínske bombardéry spoločne hliadkovali v okolí Aljašky. „Letecká skupina zložená z ruských strategických bombardérov Tu-95 a strategických bombardérov Sien H-6 čínskych vzdušných síl uskutočnila vzdušné hliadky nad Čukotským morom, Beringovým morom a severnou časťou Tichého oceána,“ uviedlo ruské ministerstvo obrany. Tieto manévre…

Prejsť na článok
Šéfovia futbalových líg a zástupcovia futbalistov podali sťažnosť Európskej komisii na FIFA. Tá podľa nich zneužíva svoje dominantné postavenie na trhu, keď jednostranne určuje hrací kalendár pre medzinárodné súťaže. Jednotlivé národné ligy ho musia nasledovať. Tento postup podľa nich ohrozuje ekonomické záujmy líg a zdravie hráčov. Sťažnosť…

Prejsť na článok
Šokujúci prípad pri Žiline. Mŕtvolu muža prišiel lekár obhliadnuť až po 12 hodinách. Dovtedy ležalo telo prikryté na podlahe penziónu, prechádzali okolo neho hostia a aj kolegovia nebohého.  Ako informuje portál noviny.sk, syn muža dostal informáciu, že jeho otcovi prišlo zle v penzióne, kde bol práve ubytovaný. Po príchode na miesto sa ho…

Prejsť na článok
Slovensko sa stáva jednou z najchudobnejších krajín Európy. Problém na trhu práce treba riešiť. Republiková únia zamestnávateľov na štvrtkovej tlačovej konferencii poukázala na problém národného hospodárstva – ľudský kapitál. „Momentálne sú zamestnávatelia odsúdení hľadať nie kvalifikovaných ľudí, ale akúkoľvek pracovnú silu, ktorá je motivovaná zapojiť sa do procesu,“ povedal…

Prejsť na článok