Prihlásiť sa

Zelenskyj spolu s poslancami kanadského parlamentu tlieskal nacistickému veteránovi

Justin Trudeau, Volodymyr Zelenskyy Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a kanadský premiér Justin Trudeau v piatok v Dolnej snemovni tlieskajú Jaroslavovi Hunkovi 22. septembra 2023. Foto: TASR/AP

Kanadskí poslanci spolu s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a kanadským premiérom Justinom Trudeauom priamo v parlamente tlieskali v stoji nacistickému veteránovi. Stalo sa tak krátko po prejave ukrajinského lídra počas jeho neohlásenej návštevy severoamerickej krajiny. Okrem iných na to upozornil portál Politico.

Vzdanie holdu smerovalo voči 98-ročnému Jaroslavovi Hunkovi, ktorého predseda kanadskej Snemovne reprezentantov [dolnej komory kanadského parlamentu, pozn. red.] predstavil ako kanadsko-ukrajinského vojnového hrdinu.

„Dnes tu v rokovacej sále máme ukrajinsko-kanadského veterána z druhej svetovej vojny, ktorý bojoval za ukrajinskú nezávislosť proti Rusom a naďalej podporuje vojakov aj vo veku 98 rokov,“ povedal v piatok Anthony Rota.

Vyjadrenie úcty voči Hunkovi, ktorý po vojne emigroval do Kanady, pobúrilo najmä židovské organizácie Friends of Simon Wiesenthal Center a B’nai Brith Canada. Tie odsúdili jeho glorifikovanie ako znepokojujúce, pretože v minulosti bojoval v 14. granátnickej divizii SS, ktorá slúžila pod velením nacistov.

Útvar, ktorý potláčal aj SNP  

14. granátnická divízia SS bol za druhej svetovej vojny útvar regrutovaný z haličských dobrovoľníkov ukrajinského pôvodu, ale neskôr aj z Čechov či Slovákov. SS bola polovojenská zložka nacistickej strany NSDAP v rokoch 1925 až 1945.

Skupina Friends of Simon Wiesenthal vydala v nedeľu vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že divízia „bola zodpovedná za masové vraždy nevinných civilistov s nepredstaviteľnou mierou brutality a zloby“.

Haličská divízia sa podieľala aj na potláčaní Slovenského národného povstania a na represiách voči slovenskému civilnému obyvateľstvu. „Haličania v radoch SS zasahovali na Slovensku všade tam, kde bola partizánom poskytovaná podpora, alebo kde antinacisti zabili nejakého nemeckého vojaka,“ konštatoval pre Pravdu historik Michal Šmigeľ.

Rota sa kajá

Ruské veľvyslanectvo v Kanade zverejnilo v reakcii na kauzu na sociálnych sieťach odkaz, že ide o „urážku pamiatky kanadských synov a dcér, ktorí bojovali proti nacizmu v druhej svetovej vojne“.

Rota sa v nedeľu večer po bližšom oboznámení sa s Hunkovou osobnou históriou ospravedlnil, uviedol, že svoje rozhodnutie ľutuje a dodal, že za neho preberá plnú osobnú zodpovednosť.


Tomáš Dugovič