Prihlásiť sa

Kaliňák, Taraba či Huliak mieria do vlády, zahraničie má získať Smer. Hlas aj SNS získajú silnejšie zastúpenie, ako sú výsledky volieb

22IMG_0195988830 Robert Kaliňák a Juraj Blanár. Foto: Pavol Zachar/TASR

Zoznam ministrov je už takmer kompletný. Predpokladá sa, že rozdelenie rezortov bude v pomere 7:7:3, čo je veľký ústupok Hlasu aj SNS. Definitívne zloženie vlády bude oznámené v stredu alebo vo štvrtok.

Text sme aktualizovali večer po 20. hodine.

Udalosťou dňa je jednoznačne vyhlásenie predsedníctva strany Hlas, ktoré rozhodlo, že Pellegriniho strana bude pokračovať v rokovaniach so Smerom a SNS. Pellegrini zároveň vyhlásil, že „s nikým iným nebude viesť žiadne neformálne sondážne polorokovania“.

Pellegrini nechce zopakovať tragickú skúsenosť bývalej vlády, ktorá mala veľké rozpory a priniesla krajine chaos. Ostro sa vymedzil voči Michalovi Šimečkovi, ktorý je podľa neho „neskúsený“ a „je len dobre, že nevyhral voľby“. Šimečka neskôr povedal, že „PS bude novej vláde robiť tvrdú opozíciu“ a že „nie sú takí silní, ako si dnes myslia“.

Predseda Hlasu zároveň ocenil konštruktívny prístup Roberta Fica a Andreja Danka pri rokovaní a upozornil na veľký rozdiel oproti tomu, aké odkazy si cez médiá posielali liberálne strany a KDH, osobitne spomenul útok poslanca SaS Alojza Hlinu na predsedu KDH Milana Majerského. O všetkých príkladoch, o ktorých Pellegrini hovoril, sme v uplynulých dňoch písali aj v Štandarde ako o problémoch a prekážkach liberálnej koalície.

Zdá sa teda, že o podobe budúcej vlády je rozhodnuté. Podľa kuloárnych informácií by mala byť jej konkrétna podoba ohlásená v stredu alebo vo štvrtok tento týždeň. Dôvodom nie je len úspešný priebeh rokovaní, ale aj pôsobenie úradníckej vlády Ľudovíta Ódora, ktorá čelí kritike z domu aj zo zahraničia (kvôli migrantom).

Ako však avizujeme v nadpise, Štandardu sa podarilo zistiť ďalšie mená budúcich možných ministrov novej vlády Roberta Fica. Stále platí, že kým nebude uzavretá finálna dohoda, neplatia ani čiastkové dohody, zoznam ministrov sa preto môže zmeniť. Platí, že strany sa nebudú kontrolovať krížovým spôsobom cez štátnych tajomníkov, za rezort ponesú plnú zodpovednosť strany, ktoré menovali ministra.

Podľa informácii Štandardu by ministerkou hospodárstva mala byť Denisa Saková. Ešte nedávno sa v spojitosti s týmto rezortom hovorilo o Tomášovi Tarabovi, ten by však už nemal byť ministrom hospodárstva. Taraba by mal byť podpredsedom vlády a ministrom kultúry.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami