Prihlásiť sa

Tvoj starý otec bol okupant a mama ti čítala rozprávky v nepriateľskom jazyku. Ukrajina má väčší problém ako nedostatok zbraní

Daily life in Kyiv, Ukraine - 17 Jan 2024 Pár v Kyjeve. Foto: Profimedia.sk

Vyzerá to tak, že dobrovoľníci, ktorí boli ochotní ísť na front, sa vyčerpali. Ak chce byť Ukrajina vo vojne s Ruskom bojaschopná, musí mobilizovať. A musí to robiť v čoraz napätejšej spoločenskej atmosfére.

Pripravovaný návrh zákona o mobilizácii, ktorý počíta aj s Ukrajincami v iných krajinách, ukazuje, v akých obrovských problémoch sa Ukrajina nachádza. Zábery z lovu na ľudí ukrajinskými náborovými pracovníkmi pribúdajú každý deň. Napríklad v Odese náboroví pracovníci použili dokonca sanitku, kam chceli násilne naložiť budúceho vojaka. Jeho manželka sa im postavila.

V inom prípade si prišli náborári po taxikára, ktorému pomohli kolegovia. Rozhovor medzi oboma tábormi je unikátnou sondou do nálad ukrajinskej spoločnosti. Na jednej strane stoja bojovníci, na druhej tylo – Ukrajinci, ktorí už vo vojne obetovali mnohé, ale položiť život nechcú. Ako je aj počuť vo videu, jeden z taxikárov sa vyjadrí, že nechce nikoho zabíjať a ak by mohol, hneď utečie.

Pnutie vnútri ukrajinskej spoločnosti bije do očí. Pozoruhodné sú slová poslanca Jevgenija Ševčenka, ktorý sa v roku 2019 dostal do parlamentu na kandidátke Sluhu národa, teda vládnej strany prezidenta Volodymyra Zelenského. O dva roky neskôr ho však zo zoskupenia vylúčili pre jeho stretnutie s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom.

V úvode rusko-ukrajinskej vojny sa Ševčenko s bieloruským prezidentom stretol znova. Tentoraz tajne a na žiadosť ukrajinských spravodajských služieb. Jeho stretnutia zrejme viedli k tomu, že útoky Rusov z bieloruského územia ustali.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami