Foto: Polícia varuje. V najbližších hodinách by sa mal Dunaj vyliať na Tyršovom nábreží

BRATISLAVA – Polícia očakáva v najbližších hodinách vyliatie rieky Dunaj na Tyršovom nábreží v bratislavskej Petržalke. Apeluje preto na ľudí, aby rešpektovali pokyny prítomných hliadok a nevstupovali na miesta označené páskou so zákazom vstupu. Informovala o tom na sociálnej sieti.

titulok Veľká voda z pravého brehu Dunaja - Petržalka, 5. 6. 2024. Foto: Tono Zorád

Bratislavská mestská polícia už v utorok (4. 6.) uviedla, že viaceré oblasti v blízkosti tokov Dunaja a Moravy sú preventívne zabezpečené proti vstupu osôb. Uzatvorili napríklad Tyršovo nábrežie, Slovanské nábrežie pod hradom Devín, ako aj cyklotrasu pod Mostom Slobody v Devínskej Novej Vsi.

V hornej časti Dunaja je podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) aktuálne oproti utorku výrazný vzostup vodných hladín, v dolnej časti je vzostup mierny. Horná časť slovenského Dunaja by mala podľa predpokladov v stredu v popoludňajších až večerných hodinách poklesnúť. V dolnej časti sa ešte očakáva vzostup.

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) po rokovaní vlády aktualizoval informácie o kulminácii Dunaja v hlavnom meste, ku ktorému by malo prísť vo večerných hodinách. Rovnako v súvislosti so zlepšeným počasím upozornil na to, že sa bude zvyšovať prietok okolitých riek tak, aby sa povodňová vlna dostala skôr z územia.

„Preto sa na niektorých miestach môžeme dostávať do pásma druhého stupňa povodňovej aktivity, nehrozí však žiadna záplava,“ uistil minister.

V dôsledku zvyšujúcej sa hladiny Dunaja zvolal Taraba v utorok (4. júna) krízový štáb s cieľom zabezpečiť kroky na zaistenie bezpečnosti obyvateľov Slovenska pred zvýšeným rizikom povodní. Stúpajúcu hladinu Dunaja spôsobili najmä silné zrážky na území Nemecka a Rakúska.

V bratislavskej mestskej časti Devín vyhlásili v stredu ráno mimoriadnu situáciu. Dôvodom je povodňová aktivita 1. stupňa a hrozba vybreženia rieky Dunaj a zaplavenia obývaného územia. Devín – mestská časť na svojej stránke informuje, že územie je vymedzené lokalitami Pri Sihoti a Stará Horáreň.

„Z dôvodu povodňovej aktivity prvého stupňa bola vyhlásená mimoriadna situácia na zastavanom území, ktoré je trvale obývané obyvateľmi. Vybrežením rieky Dunaj sú priamo ohrození na živote, zdraví a majetku,“ konštatuje samospráva.

Krízový štáb mestskej časti bude počas mimoriadnej situácie koordinovať aktivity s dotknutými organizáciami a subjektmi. O priebehu bude priebežne štáb informovať aj obyvateľov. Mimoriadna situácia by mala trvať do poklesu hladiny rieky Dunaj a do odstránenia následkov tejto udalosti.

Hladina Dunaja v Bratislave by počas stredy mala ešte mierne stúpnuť, aktuálne dosahuje prvý stupeň povodňovej aktivity. Vo večerných hodinách by mal Dunaj kulminovať. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

„Pravdepodobne túto povodňovú vlnu zvládneme pri prvom stupni povodňovej aktivity, aj keď parametre v úseku mesta by mohli dosahovať na chvíľu úroveň druhého stupňa povodňovej aktivity,“ skonštatoval Bocák.

Je však podľa neho možné, že do konca týždňa nastane druhá vlna. „V povodí Dunaja v Nemecku a Rakúsku sú predpovedané dažde s úhrnom od 20 až 60 milimetrov,“ objasnil.

Hovorca SVP poznamenal, že na Devíne sú naďalej osadené mobilné hradenia a práce sú vykonávané aj v Komárne, kde je podľa neho preventívne vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity. Doplnil, že v Komárne sa očakáva v stredu poobede a večer dotekanie Dunaja.

Situáciu podľa jeho slov monitorujú a v prípade potreby vedia operatívne zasiahnuť, postaviť mobilné hradenia, a tak bezpečne previesť Dunaj cez zastavané územia.

Pred stredajším rokovaním bezpečnostnej rady a vlády pritom minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) informoval, že kulmináciu v Bratislave očakávame okolo 11.00.

„Kulmináciu v Bratislave očakávame okolo 11.00 h v stredu na úrovni 738 centimetrov, takže sme nedosiahli ani druhý stupeň povodňovej aktivity,“ informoval minister.

Upozornil, že opatrením, ktorým sa v priebehu utorka (4. 6.) zapojilo do činnosti všetkých osem turbín na výrobu elektrickej energie v Gabčíkove, sa zvýšil nielen pretok vody, a tým znížilo povodňové riziko, umožnilo to zároveň vyrobiť viac elektrickej energie.

Pochválil v tejto súvislosti činnosť odborníkov z envirorezortu, Vodohospodárskej výstavby, Slovenského vodohospodárskeho podniku i Slovenského hydrometeorologického ústavu. Rovnako ocenil i opatrenia, ktoré urobili v Rakúsku na tamojšej časti Dunaja.

V dôsledku zvyšujúcej sa hladiny Dunaja zvolal minister v utorok krízový štáb s cieľom zabezpečiť kroky na zaistenie bezpečnosti obyvateľov Slovenska pred zvýšeným rizikom povodní. Stúpajúcu hladinu Dunaja spôsobili najmä silné zrážky na území Nemecka a Rakúska.

Povodňová vlna na Dunaji by mala na Slovensko doraziť počas stredy. Pozvoľna postupovala cez Rakúsko. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Bezprostredné ohrozenie obyvateľstva podľa neho nehrozí.

„V stanici Medveďov predpokladáme kulmináciu počas poludnia a v staniciach Komárno a Štúrovo počas noci zo stredy na štvrtok (6. 6.), respektíve štvrtok nadránom pri oscilácii okolo úrovne 1. SPA,“ uviedli meteorológovia.

Situáciu však naďalej sledujú a aktualizujú. Ako upozornili na svojom webe, pre Bratislavu stále platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z trvalého dažďa.

„Vzhľadom na vývoj hydrologickej situácie v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja očakávame na slovenskom úseku Dunaja a v dolnej časti Moravy výrazný vzostup vodných hladín s prekročením druhého stupňa povodňovej aktivity v stanici Bratislava-Dunaj a Devínska Nová Ves-Morava,“ priblížili.

Hydrologická výstraha prvého stupňa pred povodňou z trvalého dažďa platí v okrese Dunajská Streda.

(tasr, SHMÚ, Devín – mestská časť, Polícia SR – Bratislavský kraj, vga)