Vo veku 43 rokov zomrel známy slovenský herec Daniel Heriban

Dano Heriban tlaèová konferencia Na snímke herec Dano Heriban počas tlačovej konferencie k pripravovanej inscenácii Fyzici 31. mája 2019 v Bratislave. Foto: Dano Veselský/TASR

V stredu ráno zasiahla Slovensko správa o smrti 43-ročného slovenského herca Daniela Heribana. Podľa informácií portálu noviny.sk skonal vo svojom dome vo Svätom Juri na zástavu srdca.

Herec mal údajne zdravotné komplikácie, ktoré údajne súviseli s chrbtom. Deň pred smrťou vraj bol podľa medializovaných tvrdení s bolesťami aj v nemocnici. V stredu v ranných hodinách k nemu bola privolaná záchranka. Zdravotníci mu už nedokázali pomôcť. U herca údajne došlo k zástave srdca.

„V ranných hodinách sme k pacientovi vyslali posádku záchrannej zdravotnej služby, ktorá ho na mieste zásahu oživovala. Resuscitácia však bola neúspešná, preto bol následne na miesto vyslaný obhliadajúci lekár,“ uviedol pre noviny.sk hovorca záchranárov Martin Balko.

https://standard.sk/359439/na-umrtie-daniela-heribana-reaguju-hudobnici-vedec-aj-humorista/

Daniel Heriban) sa narodil 25. marca 1980 v Trnave. Po absolvovaní štúdia na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení (VŠMU) v Bratislave nastúpil 1. júla 2007 do Slovenského komorného divadla (SKD) v Martine. Od roku 2014 bol členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave. Spolupracoval aj s divadlami Aréna, s Radošinským naivným divadlom, Divadlom GUnaGu, s Novou scénou, Mestským divadlom Žilina či s Bábkovým divadlom na Rázcestí (BDNR) v Banskej Bystrici.

Na divadelných doskách sa predstavil napríklad v inscenáciách Závisláci, Macbeth, Kubo, Sedem dní do pohrebu, www.narodnycintorin.sk a Nevesta hôľ.

Účinkoval aj v mnohých filmoch, ako napríklad Únos (2017), Sviňa (2020) a naposledy v dráme Muž, ktorý stál v ceste (2023). Zo seriálov možno spomenúť Hniezdo, Druhá šanca, Pumpa, ale televíznym divákom vari najviac utkvel v pamäti ako Ďuro Brmbalík zo seriálu Horná Dolná.

Heriban bol tiež úspešným skladateľom a hudobníkom. Venoval sa tvorbe filmovej, divadelnej a detskej hudby. V roku 2018 sa rozhodol vstúpiť aj do sveta detských pesničiek, vydal svoj tretí sólový album Čosi úsmevné. Prvý album pod názvom Leporelo vydal v roku 2008 a druhý, nazvaný Na Jeden Dych, v roku 2012.

Autorsky sa podieľal tiež na hudbe k projektom Príbeh ulice, Závisláci, Ginsberg v Bratislave, k filmu Čerešňový chlapec i ďalším.

Heriban získal za svoju tvorbu viacero ocenení – trikrát si prevzal divadelné ocenenie Dosky a v roku 2015 ocenenie OTO (Osobnosť televíznej obrazovky).

(sak, tasr)


Ďalšie články