Prihlásiť sa

Mexiko: Pro-life aktivista nazval transsexuála mužom. Išlo o politické násilie, rozhodol najvyšší súd 

mechiko Vľavo: Rodrigo Iván Cortés. Vpravo: Salma Luévano. Zdroj: Twitter

Bývalého kongresmana Rodriga Ivána Cortésa v stredu 9. augusta uznal mexický najvyšší súd vinným z rodovo podmieneného politického násilia, digitálneho násilia, symbolického násilia, emocionálneho násilia a sexuálneho násilia za sériu deviatich príspevkov na sociálnych sieťach. Informovala o tom organizácia ADF International, ktorej právnici Cortésa zastupovali. 

Násilím malo v prípade Cortésových príspevkov byť to, že sa o transsexuálnom kongresmanovi vyjadril ako o „mužovi, ktorý sa vyhlasuje za ženu“. 

Expolitik za toto svoje konanie musí zaplatiť pokutu vo výške 19 244 mexických pesos (1 030 eur) a každý deň počas nasledujúceho mesiaca na sociálnych sieťach uverejniť rozhodnutie súdu spoločne so svojím ospravedlnením. Súd zároveň uložil Cortésovi povinnosť zúčastniť sa na školení o rodovo podmienenom politickom násilí a zaregistrovať sa v národnom registri osôb odsúdených za násilie na ženách.

Organizácia ADF naznačila, že trestné oznámenie na Cortésa mohlo byť odpoveďou prvého transsexuálneho mexického kongresmana Salma Luévana. Cortés totiž verejne vyjadril nesúhlas s Luévanovým návrhom zákona, podľa ktorého sa mali vyjadrenia presadzujúce kresťanský pohľad na sexualitu trestať ako zločiny z nenávisti. Samotný návrh zákona predstavil Luévano verejnosti oblečený do biskupského rúcha.

Pro-life organizácia Frente Nacional por la Familia (Národný front za rodinu), ktorej Cortés predsedá, vyjadrila, že návrh zákona porušuje právo na slobodu prejavu a vyznania. Luévano následne podal na Cortésa trestné oznámenie za jeho príspevky. 


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami