Andrej Danko tvrdí, že Hlas porušil koaličnú zmluvu pri podpore námietky Plavákovej

Andrej Danko (SNS) vykázal z rokovacie sály Národnej rady (NR) SR poslankyňu za Progresívne Slovensko (PS) Luciu Plavákovú, koaličná strana Hlas podporila jej námietku.

12. schôdza Národnej rady SR Andrej Danko. Foto: Martin Baumann/TASR

Andrej Danko žiada o téme hovoriť na koaličnej rade. Stojí si za rozhodnutím vykázať poslankyňu za nálepky na jej počítači, ktoré považuje za reklamu.

„Boli ste svedkom prvého politického podrazu Hlasu, pretože koaličná zmluva jasne hovorí, že poslanci Hlasu nemohli hlasovať za opozičný návrh. Došlo k hrubému porušeniu koaličnej zmluvy,“ povedal Danko novinárom. Pripomenul, že Hlas-SD sa často odvoláva na koaličnú dohodu. „Je to prvé hlasovanie, keď Hlas priamo zabezpečil víťazstvo PS,“ vyhlásil šéf SNS.

Danko zdôraznil, že Plavákovú už v minulosti upozornil, že nebude akceptovať, aby pri rečníckom pulte používala počítač s rôznymi nálepkami. „Poslanec nemôže žiadnu tému propagovať vizuálnymi prostriedkami,“ ozrejmil. Argumentuje, že vždy bol zástanca dodržiavania rokovacieho poriadku. Podpredseda parlamentu riešil podobný problém v utorok (24. 9.), keď boli v pléne členovia poslaneckého klubu Slovensko, Za ľudí, KÚ v tričkách, ktoré podľa Danka propagovali hnutie. Poslanci si napokon na tričká obliekli saká, čo Danko ocenil.

Danko po slovnej prestrelke v stredu dopoludnia vykázal Plavákovú z rokovacej sály. Odvolával sa na rokovací poriadok, podľa ktorého je do pléna zakázané nosiť materiály propagujúce „politickú stranu alebo politické hnutie alebo šíriace reklamu“. Prekážalo mu, že má na počítači nálepky propagujúce LGBTI hnutie. Plaváková podala námietku, ktorej poslanci v hlasovaní vyhoveli.

Poslanec Samuel Migaľ (Hlas-SD) v reakcii na to skonštatoval, že nerozumie návrhu o vykázaní Plavákovej z rokovacej sály. „Ja už som čakal zo strany SNS, že už iba príde návrh na zadržanie notebooku pani Plavákovej,“ vyhlásil pred novinármi.

Podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas-SD) po rokovaní poslaneckého grémia oznámil, že situáciou sa bude zaoberať ústavnoprávny výbor. Považuje za potrebné riešiť úpravu rokovacieho poriadku, aby bol jasný jeho výklad. „Zároveň je to ďalší dôvod, aby sme sa zišli ako pracovná skupina a nedoriešené otázky z aplikačnej praxe doriešili precizovaním rokovacieho poriadku,“ povedal.

(tasr)


Slovenská republika schválila návrh zákona, ktorým bude Smernica o rodovej rovnosti na pracovisku transponovaná do vnútroštátneho právneho poriadku. Smernica zavádza okrem iného povinné kvóty na zamestnávanie žien v riadiacich pozíciách pod hrozbou pokuty, no takéto…
Prejsť na článok