Divotvorba dáva priestor mladým autorom

TRENČÍN – „Veľa ľudí si píše samo pre seba a to je škoda. Škoda času a námahy, ak to nikto iný nikdy neuvidí,” povedal spoluzakladateľ a organizátor projektu Divotvorba Oliver Kožár.

Oliver Kožár je spoluzakladateľom a organizátor Divotvorby. Foto: Archív

Divotvorba dáva priestor začínajúcim básnikom a spisovateľom na prezentáciu vlastnej tvorby. Je to verejné čítanie autorskej poézie a prózy.

„Mal som kamarátov, ktorí písali, no písali do školského časopisu, kde si to prečítali tri učiteľky slovenčiny a to bol koniec. Chcel som vytvoriť nejakú platformu, kde ľudia budú môcť prezentovať svoje výtvory,” priblížil Oliver Kožár.

„Keď človek niečo napíše a nikto to už nikdy neuvidí, sú to také skryté poklady.” 

Nádejní spisovatelia a básnici sú konfrontovaní nielen s publikom, ale aj s ostatnými tvorcami súčasnej modernej literatúry. „Dostanú nejaký referenčný bod. Vidia, ako ostatní píšu a o čom píšu,” doplnil Kožár.

Od začiatku projektu v roku 2017 si Divotvorba vybudovala kolektív stálych amatérskych autorov. Pred organizáciou každého podujatia je však otvorená výzva, aby sa mohol pripojiť ktokoľvek nový.

Cieľom Divotvorby je aj zvýšenie povedomia o súčasnej slovenskej literatúre. Podujatia bývajú spestrené renomovanými autormi, akými sú napríklad Maroš Hečko, Ondrej Kalamár, Michal Habaj, Mirka Ábelová, Katarína Kucbelová. Medzi hudobnými hosťami vystúpili napríklad Jerguš Oravec či Nina Kohout.

Za päť rokov sa Divotvorba presunula aj za hranice Trenčína, autorské čítania organizovali v Bratislave, Žiline či Považskej Bystrici. Pred pandémiou plánovali prísť aj do ďalších slovenských miest a tieto plány by radi v budúcnosti obnovili.


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac