Hlas považuje dohodu s lekármi za jediné riešenie, KDH pripomína záujmy pacienta

Nič iné ako dohoda s lekármi nerieši aktuálnu situáciu s výpoveďami lekárov, myslí si podpredseda mimoparlamentného Hlasu-SD a poslanec Richard Raši. Členka mimoparlamentného KDH Monika Kolejáková považuje za nevyhnutné odložiť akékoľvek osobné animozity rokovacích strán a konečne sa dohodnúť v prospech pacienta.

Na snímke nezaradení poslanci NR SR zľava Róbert Puci, Richard Raši, Peter Pellegrini. Foto: Jakub Kotian/TASR Na snímke poslanci NR SR zľava Róbert Puci, Richard Raši, Peter Pellegrini. Foto: Jakub Kotian/TASR

Stabilizačný príspevok, ktorý zdravotníkom v stredu navrhol minister financií Igor Matovič (OĽaNO), nazval Raši ďalšou „atómovkou“. „Na zvýšenie platov lekárov a ostatných zdravotníkov malo ísť 350 miliónov eur ročne, takto dostanú na tri roky 400 miliónov v hrubom. Teda približne toľko, koľko by dostávali navyše každý rok vo svojich výplatách,“ skonštatoval. Od decembra podľa neho vypukne v zdravotníctve najväčšia kríza za posledné roky.

KDH vyzýva vládu a Lekárske odborové združenie (LOZ), aby prestalo hazardovať so zdravím pacientov. „Z tohto kolotoča vyhlásení oboch rokovacích strán vyplýva jedno – dôsledky opäť budú pociťovať najmä pacienti,“ upozornila Kolejáková. Otvára sa podľa nej zásadná otázka, kto bude niesť zodpovednosť za neposkytnutie adekvátnej zdravotnej starostlivosti a v adekvátnom čase.

Vláda ponúka zdravotníkom, ktorí ostanú v nemocniciach, stabilizačný príspevok. Po stredajšom rokovaní ústredného krízového štábu o tom informovali premiér Eduard Heger (OĽaNO) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Snaha o podpísanie memoranda s LOZ podľa premiéra nateraz stroskotala. Pokiaľ lekári naplnia hrozbu hromadných výpovedí, Lengvarský navrhne vláde zavedenie núdzového stavu od 1. decembra.

(tasr)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac