Ukrajinské zdravotné sestry budú môcť rýchlejšie nastúpiť do ambulancií a nemocníc na Slovensku

Rezort zdravotníctva v spolupráci s ministerstvom školstva zefektívňuje podmienky na uznávanie vysokoškolského vzdelania ukrajinských sestier na Slovensku. Zmeny prinesú jednoduchšie zapojenie sestier z Ukrajiny do zdravotníckeho systému na Slovensku a pomôžu tak zvýšiť počet sestier. Ministerstvo zdravotníctva o tom informovalo v tlačovej správe.

zdravotná sestra Silvia Odelgová z oddelenia urológie bezpeènostná kanyla príprava Ilustračný obrázok. Foto: Milan Kapusta/TASR

„Rozhodli sme sa prijať opatrenia, ktoré umožnia ukrajinským sestrám rýchlejšie a jednoduchšie dosiahnuť uznanie vzdelania a nastúpiť do ambulancií a nemocníc. Ukrajinské sestry sa tak v prípade záujmu môžu dostať rýchlejšie k pacientom, využiť svoje vzdelanie i skúsenosti, a posilniť tak slovenské zdravotníctvo,“ uviedol minister zdravotníctva Michal Palkovič

Sestry s bakalárskym vzdelaním z Ukrajiny zašlú potrebné doklady na ministerstvo školstva, ktoré do dvoch mesiacov rozhodne o uložení skúšky spôsobilosti.

Skúšku, ktorá pozostáva z praktickej časti, zabezpečí Slovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave (SZU)

Žiadateľ absolvuje odbornú klinickú prax na rôznych oddeleniach v nemocniciach. Následne SZU zašle protokol o absolvovaní skúšky spôsobilosti rezortu školstva a to do mesiaca vydá rozhodnutie o uznaní dokladu o vzdelaní.

Nasleduje doplňujúca skúška na SZU, ktorú záujemcovia absolvujú v slovenskom jazyku písomnou a ústnou formou.

Bude to možné aj bez absolvovania dočasnej odbornej stáže u poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Žiadateľ po úspešnej doplňujúcej skúške požiada o uznanie odbornej kvalifikácie ministerstvo školstva, ktoré rozhodne do jedného mesiaca.

Následne môžu žiadatelia vykonávať povolanie sestry a dostanú aj možnosť pokračovať v magisterskom štúdiu v odbore ošetrovateľstvo.

Článok pôvodne vyšiel na portáli SITA. Vychádza so súhlasom redakcie.


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac