Príďte sa pozrieť na komentovanú prehliadku výstavy Anny Lesznai

KOŠICE – Východoslovenská galéria pozýva všetkých milovníkov výtvarného umenia na komentovanú prehliadku výstavy Anna Lesznai: Hmla predo mnou, hmla za mnou. Výstavou bude sprevádzať jej kurátorka Štefánia Ďuricová.

web Výstava vo Východoslovenskej galérii. FOTO: Východoslovenská galéria

Anna Lesznai (1885 až 1966) bola všestranná umelkyňa, maliarka, grafička, ilustrátorka, spisovateľka, poetka, venovala sa aj literárnej kritike, či pedagogickej činnosti.

Rodným menom Amália Moscovitz, alebo Máli ako ju mnohí poznali sa narodila v Budapešti v roku 1885. Rodina sa podľa vtedajších zvyklostí zdržiavala v zimných mesiacoch v hlavnom meste, a zvyšok roka trávila na svojom statku v Nižnom Hrušove. Tieto pobyty formovali autorku i jej tvorbu. Navštevovali ich vychýrení umelci, spisovatelia a intelektuáli doby, trávili čas diskusiami, čítaním, tvorbou.

Do Nižného Hrušova prichádzali mnohí významní autori ako Sándor Bihari, či Károly Ferenczy, ktorí ju výtvarne formovali. Už v roku 1907 bola zapísaná na Académie Julian v Paríži. Toto mesto ale nebolo pre Annu Lesznai so silnou inšpiráciou – tá radšej spomínala na východné Slovensko, odkiaľ čerpala motívy zo života obyčajných vidiečanov. Hoci bol fauvizmus skorým avantgardným modernistickým hnutím dvadsiateho storočia a jedným z prvých štýlov, ktoré sa posunuli smerom k abstrakcii, pre mnohých umelcov sa stal prechodným obdobím na ceste k ďalšiemu vývoju ich tvorby. Napriek tomu však v dielach Anny Lesznai vidíme divokú farebnosť, expresívnosť a zjednodušenie foriem typické pre toto hnutie aj v 20. a 30. rokoch 20. storočia.

Anna Lesznai navrhovala výšivky, dekorácie, písala rozprávkové knihy, ktoré sama ilustrovala, písala poéziu, literárnu kritiku. V jej tvorbe sa snúbi primitivizmus moderny s folklórnymi motívmi. Bola všestrannou autorkou, ktorá dokonca založila vlastnú manufaktúru, v ktorej zamestnávala dedinčanky, ktoré vyšívali a zdobili textil. Preto odkaz tejto progresívnej umelkyne nie je iba umelecký, ale aj sociálny a spoločenský.

Kvôli turbulentným politickým náladám musela najprv emigrovať do Viedne a neskôr v roku 1939 emigrovala do Ameriky. Vstup na prehliadku, ktorá sa uskutoční v utorok, 15. augusta o 17:00, je voľný.

(Východoslovenská galéria)


Atentát na premiéra Róberta Fica bol spočiatku klasifikovaný ako pokus o úkladnú vraždu. Prekvalifikovanie atentátu na teroristický útok zo strany prokuratúry bolo pomerne prekvapivé pre chýbajúci motív, na čo nedávno upozornil aj Najvyšší súd SR.…
Prejsť na článok