TRENČÍN – Trenčiansky samosprávny kraj pozná aj iné riešenie pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc, ako je odchod do zariadenia sociálnych služieb.
V rámci projektu Podpora AAL v podmienkach TSK úspešne rozbehol bezplatnú sociálnu službu – takzvanú starostlivosť na diaľku.
Podľa slov vedúcej oddelenia sociálnej pomoci TSK Eleny Nekorancovej, hlavným cieľom projektu je vytvorenie podmienok pre zabezpečenie služby monitorovania a signalizácie potreby pomoci, ktorá je realizovaná prostredníctvom bezplatne poskytovaného elektronického nástroja IDA (Inteligentná Domáca Asistentka).
„Ide o novú sociálnu službu určenú pre osamelo žijúcich občanov s rizikovým ochorením, občanov vracajúcich sa po hospitalizácii v nemocnici, ale aj občanov, ktorým je poskytovaná opatrovateľská služba,“ uviedla pre Trenčiansky Štandard Nekorancová.
Ďalej podotkla, že IDA nie je určená len seniorom, ale aj osobám v produktívnom veku.
„Prax nám ukázala, že osoba, ktorá sa stará o svojho príbuzného, je rada, že sa dostane k takýmto informáciám,“ dodala.
Podľa nej mnohí z občanov majú svojich príbuzných, či už rodičov, prarodičov alebo známych prípadne aj súrodenca v takom veku alebo s takým zdravotným stavom, kedy ich život osamote môže prinášať rôzne rizikové situácie (t.j. nejde len o seniora).
„Alebo majú obavu, či sa včas dozvedia, že potrebujú pomoc, resp. či sú v poriadku. Skĺbiť však svoje pracovné povinnosti so starostlivosťou o nich nie je jednoduché,“ konštatovala Nekorancová.
„Dovoľujem si ešte raz podotknúť, že elektronický systém je bezplatne k dispozícii mestám, obciam a poskytovateľom sociálnych služieb v Trenčianskom kraji,“ uzavrela Elena Nekorancová.
Po skončení projektu bude TSK v dobe udržateľnosti zabezpečovať prevádzku systému z vlastných zdrojov.
Podrobnejšie informácie nájdete na webovom sídle kraja www.tsk.sk, v sekcii IDA – Podpora AAL (aktívneho asistovaného života) v podmienkach kraja.