Reálne mzdy majú pri klesajúcej inflácii v ďalších rokoch výraznejšie rásť, uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť

Už v druhej polovici tohto roka by mali vďaka klesajúcej inflácii reálne mzdy na Slovensku medziročne rásť v okolí dvoch až troch percent. Podobný vývoj by mal pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Na základe svojej aktuálnej septembrovej prognózy na to upozornila Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ).

Peňaženka s eurovými mincami a dvadsaťeurovou bankovkou, ilustračný záber. Foto: Aleah Phils/Flickr.com Peňaženka s eurovými mincami a dvadsaťeurovou bankovkou, ilustračný záber. Foto: Aleah Phils/Flickr.com

„V najbližších rokoch očakávame mierny rast zamestnanosti, hoci výrazne miernejším tempom než sme sledovali v predošlých rokoch. Naďalej bude totiž pretrvávať nedostatok pracovnej sily, ktorý bude naopak hnacou silou rastu miezd,“ avizovala rada.

Zatiaľ čo v tomto roku rastie produktivita práce mierne rýchlejšie ako mzdy, na budúci rok by sa mala situácia otočiť. „Predpokladáme, že rast miezd bude naďalej dynamický. Bude odrážať okrem iného aj vysokú predošlú infláciu, ktorá sa len s oneskorením bude prejavovať v mzdovom vyjednávaní,“ konštatovala RRZ.

Za celý tento rok by mali ešte reálne mzdy pri viac ako 10-percentnej inflácii mierne klesnúť, prognózuje rozpočtová rada. Očakáva však, že inflácia sa bude postupne znižovať k piatim percentám v budúcom roku a bližšie k úrovni dve percentá v ďalších rokoch. V tejto situácii by mali reálne mzdy na Slovensku rásť niekoľko nasledujúcich rokov o takmer tri percentá ročne.

(tasr)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac