USA napriek patovej situácii v Kongrese schválili novú vojenskú pomoc Ukrajine

USA napriek patovej situácii v Kongrese schválili novú vojenskú pomoc Ukrajine za 100 miliónov dolárov, oznámil na návšteve v Kyjeve americký minister obrany Lloyd Austin.

„Dnes oznamujem uvoľnenie ďalších 100 miliónov dolárov na základe prezidentskej právomoci. Poskytneme tak ďalšiu delostreleckú muníciu, ďalšie strely pre protivzdušnú obranu, ako aj množstvo protitankových zbraní,“ povedal Austin novinárom.

„Takže ako iste viete, naša pomoc pokračuje,“ dodal Austin, ktorý ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému prisľúbil, že podpora USA je „na dlhé trate“, teda bude dlhodobá.

Ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone informovalo, že súčasťou pomoci sú tri milióny kusov streliva do ručných zbraní a vybavenie pre salvové raketomety HIMARS, ktoré využívajú presne navádzané strely.

Minister zahraničných vecí Antony Blinken vysvetlil, že táto vojenská podpora „pomôže Ukrajine v naplnení okamžitých potrieb na bojisku, kde sa pokúša znovu získať svoje vlastné územie“.

„Je životne dôležité, aby Kongres konal a podporil Ukrajinu schválením prezidentovej žiadosti o ďalšie (širšie) financovanie,“ uviedol Blinken vo vyhlásení k patovej situácii. „Pomoc Ukrajine pri jej obrane a zabezpečení budúcnosti ako suverénneho, demokratického, nezávislého a prosperujúceho štátu pomáha našim vlastným národnobezpečnostným záujmom,“ dodal.

Republikánska strana je rozdelená v otázke pomoci Ukrajine a prezident Joe Biden z Demokratickej strany sa snaží získať súhlas Kongresu pre balík vo výške 61 miliárd dolárov pre napadnutú krajinu a 14 miliárd dolárov pre Izrael, ktorý podniká odvetnú vojenskú operáciu proti militantnému palestínskemu hnutiu Hamas za jeho útok na izraelské územie zo 7. októbra.

Republikáni zatiaľ schválili len časť balíka určenú Izraelu.

Spojené štáty poskytli Ukrajine od februára 2022, keď ju napadlo Rusko, 40 miliárd dolárov pomoci na jej bezpečnosť.

Financie oznámené v pondelok, ako aj séria ďalších nedávnych menších balíkov, pochádzajú z peňazí, ktoré našli po účtovníckej chybe Pentagónu.

(tasr)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac