Takáč podporil v Bruseli vízie na dlhodobý rozvoj vidieka v Európskej únii

Takáč podporil v Bruseli vízie na dlhodobý rozvoj vidieka v Európskej únii. Rada ministrov schválila závery, ktoré poskytujú politické usmernenia pre Európsku komisiu a členské štáty zamerané na posilňovanie prosperity, odolnosti a sociálnej štruktúry vidieckych oblastí a vidieckych spoločenstiev.

Ministri zdôraznili úlohu vidieckych oblastí pri zabezpečovaní udržateľnosti a potravinovej bezpečnosti a pri zachovávaní kultúrneho dedičstva miestnych komunít.

Podľa ministrov by zefektívnenie financovania pomohlo riešiť nízku dostupnosť verejných služieb a zlepšiť infraštruktúru a konektivitu na vidieku. Ministri podporili aj riešenia zamerané na prilákanie mladých ľudí vrátane mladých farmárov do vidieckych oblastí, čo má zabrániť vyľudňovaniu vidieka.

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer) s odkazom na bruselské rokovania spresnil, že svojich rezortných kolegov uistil o tom, že v rámci obnovených rokovaní o spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ chce Slovensko poukázať na to, že s očakávaným vstupom Ukrajiny do eurobloku treba nastaviť procesy transparentne. Teda tak, aby Slovensko neprichádzalo napríklad o možnosť pestovania a vývozu obilia pre lacnejšiu ukrajinskú pšenicu.

A s odkazom na samotnú stratégiu na rozvoj vidieka dodal, že na Slovensku si všetci dobre uvedomujú, že žijú vo vidieckej krajine. „Sme vidiecka krajina. Až 48 percent potenciálu aj rozvoja ľudí je tvorené na vidieku, preto je dôležité pokračovať v nastaveniach procesov, aby sme podporili vidiek ako taký,“ opísal situáciu Takáč. Zdôraznil, že s krokmi, ktoré budú prijímané na celoeurópskej úrovni na rozvoj vidieka, bude Slovensko určite súhlasiť.

(tasr)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac