Šutaj Eštok podal trestné oznámenie pre poskytnutie ochrany čurillovcom. Na ministra vnútra reagoval Lipšic

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) podal trestné oznámenie pre okolnosti poskytnutia ochrany tzv. čurillovcom. Myslí si, že poskytnutá ochrana je nezákonná a došlo k spáchaniu trestného činu. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Štvrtá schôdza vlády SR Matúš Šutaj Eštok. Foto: Martin Baumann/TASR

„Podmienky, za akých sa čurillovci dostali k ochrane zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry, by mali byť prešetrené. Rozumiem, že agenda Úradu na ochranu oznamovateľov je nová, no aj tu treba striktne dodržiavať zákon,“ skonštatoval minister.

Minister vnútra má podozrenie, že došlo k zneužitiu právomoci

Trestné oznámenie na skupinu osôb podal Šutaj Eštok podľa svojich slov pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Minister vnútra dodal, že zákon musí platiť pre všetkých rovnako. Považuje za dôležité, aby každý štátny orgán dodržiaval pravidlá fungovania právneho štátu a aj udeľovanie ochrany zo strany Úradu špeciálnej prokuratúry či Úradu na ochranu oznamovateľov malo svoje opodstatnenie.

Šutaj Eštok po nástupe do funkcie dočasne pozbavil výkonu služby šiestich vyšetrovateľov NAKA, takzvaných čurillovcov. Odôvodnil to podozrením zo spáchania trestného činu. Keďže mali policajti status chráneného oznamovateľa, podľa Úradu na ochranu oznamovateľov sa mal minister najprv obrátiť na nich.

Udelenie statusu chránených oznamovateľov bolo v súlade sú zákonom, uviedol Lipšic

Šéf špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic na trestné oznámenie reagoval s tým, že ak existuje kvalifikované oznámenie a písomná žiadosť o poskytnutie ochrany oznamovateľov, špeciálny prokurátor ju musí oznamovateľovi poskytnúť. Status chránených oznamovateľov bol preto podľa Lipšica čurillovcom vydaný v súlade so zákonom.

Skonštatoval, že „každý občan má právo podať trestné oznámenie“. Prokurátori špeciálnej prokuratúry však podľa neho svoje rozhodnutia „rozsiahlo odôvodnili“, pričom odôvodnenia má k dispozícii aj rezort vnútra. Lipšic uviedol, že prokurátori tým išli „nad rámec zákona“.

Na otázku, či išlo vo veci rozsiahleho odôvodnenia o účelovú nadprácu prokurátorov, Lipšic odpovedal, že prokurátori idú často nad rámec zákona, aby konali v „prospech transparentnosti“.

(luc, tasr)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac