Prihlásiť sa

Vojenská pomoc Ukrajine viazne. EÚ preto rieši nový fond vo výške 20 miliárd eur

Ursula von der Leyenová Volodymyr Zelenskyj Volodymyr Zelenskyj a Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Predstavitelia Európskej únie sa tento týždeň začnú zaoberať novým plánom na uvoľnenie desiatok miliárd dolárov vojenskej pomoci pre Ukrajinu. V nedeľu o tom informoval americký denník Wall Street Journal (WSJ). Plán podľa neho vzišiel z týždňov diskusií medzi EÚ a jej členskými štátmi. Jednotlivým krajinám dôverný návrh odoslali minulý piatok.

Návrh Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), čo je diplomatická služba eurobloku, sa ráta s vytvorením špeciálneho vojenského fondu, ktorý by absorboval časť zostávajúcich aktív Európskeho mierového nástroja (EPF), cez ktorý sa vyplácali peniaze za poskytnutú pomoc doteraz, a v rokoch 2024 a 2027 by sa navýšil o 5 miliárd EUR ročne.

Ak príde k schváleniu plánu, z fondu sa preplatí členským štátom viac ako 20 miliárd eur za značnú vojenskú pomoc vo výške desiatok miliárd eur, ktorú majú poskytnúť Ukrajine v priebehu nasledujúcich štyroch rokov.

Cieľom je napríklad použiť tieto peniaze na kompenzáciu za spoločné obstarávanie vojenskej pomoci medzi niekoľkými členskými štátmi, ako je munícia, bezpilotné lietadlá a rakety protivzdušnej obrany, ktoré majú poskytnúť Ukrajine.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami