Prihlásiť sa

Nepomohli Abramsy ani Leopardy. Prečo ukrajinská protiofenzíva zlyhala

Vojenskí lekári poskytujú prvú pomoc zraneným ukrajinským vojakom v zdravotníckom zariadení pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny vo štvrtok 25. januára 2024. Foto: TASR/AP Vojenskí lekári poskytujú prvú pomoc zraneným ukrajinským vojakom v zdravotníckom zariadení pri meste Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny vo štvrtok 25. januára 2024. Foto: TASR/AP

Zahraničnopolitický časopis Foreign Affairs vydal analýzu, podľa ktorej Západ podcenil robustnú ruskú obranu, a ak nedôjde k prevratu v Moskve alebo ruskí vojaci nestratia chuť bojovať, treba sa pripraviť na opotrebovávaciu vojnu, ktorú Ukrajina nemôže vyhrať.

Letná protiofenzíva mala znamenať obrat na fronte. Západ veril, že Ukrajina získa späť väčšie územie a podarí sa jej prielom na Krym, kde naruší ruské zásobovacie trasy. Poskytol jej preto muníciu, značné počty modernej vojenskej techniky a aj výcvik v európskych štátoch.

Keďže plány na podobnú operáciu boli mesiace pred jej neoficiálnym začiatkom verejne známe, ruská armáda nenechala nič na náhodu. Rozsiahle územia husto zamínovala, natiahla tam ostnaté drôty, protitankové zátarasy a vykopala rozsiahle zákopy a bunkre. Niektorí vojenskí analytici to označili za najrozsiahlejší obranný systém v Európe od konca druhej svetovej vojny.

Informácie, že protiofenzíva nenapĺňa účel, sa z anonymných kruhov za veľkou mlákou začali šíriť už na prelome júna a júla. S príchodom jesene a daždivého počasie sa posun ukrajinských vojsk ešte viac spomalil.

Ukrajinský neúspech definitívne potvrdil hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj, keď začiatkom novembra pre The Economist priznal, že na bojisku je patová situácia.

Americký zahraničnopolitický časopis Foreign Affairs teraz zanalyzoval, prečo niekoľkomesačné boje nepriniesli Ukrajine žiaden posun.

Bez prielomu ide o opotrebovávaciu vojnu, ktorú Ukrajina nevyhrá

Profesor medzinárodných vzťahov Stephen Biddle píše, že hoci leto prinieslo niekoľko ukrajinských úspechov (najmä proti ruským vojnovým lodiam v Čiernom mori), na súši nedošlo k žiadnemu prelomu. „Obmedzené úspechy boli vykúpené za veľkú cenu a teraz ich výrazne vykompenzovali ruské úspechy na iných miestach bojiska. Teraz je jasné, že ofenzíva zlyhala,“ konštatuje.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami