KOŠICE – Vedenie metropoly východu sa s veľkou pompou, symbolicky práve vo štvrtok (Zelený), rozhodlo strihať pásku na odovzdávaní schodiska i strechy magistrátu, ktoré sa zazelenali v rámci projektu na revitalizáciu budovy košického magistrátu.
Cieľom tohto kroku bolo zlepšenie nielen mikroklímy „bieleho domu“, ale aj okolia. Nie všetci Košičania však zdieľajú nadšenie radných. Svedčia o tom komentáre na sociálnej sieti.
Mnohých domácich, projekt v celkovej hodnote 1 389 307 eur, z čoho 550-tisíc eur bolo hradených z európskych peňazí, nijako extra nenadchol. Želali by si radšej urýchlené dokončenie rekonštrukcie problematickej výpadovky zo sídliska Nad Jazerom a opravu deravých mestských komunikácií.
Názory z internetu:
Peter: „Jasne, sto metrov štvorcových zastaví klimatickú zmenu, zlepší vzduch? Čo ste urobili pre zníženie emisií v meste? Slanecká cesta nula, inteligentné semafory nula, zlepšenie plynulosti na ceste nula. Ale vysadili ste stromy, ktorých koreňový systém naruší onedlho základy a bude potrebná rekonštrukcia. Zbohom, sedliacky rozum…“
Dušo: „Tie dlažobné kocky vyzerajú po tej rekonštrukcii riadne ,zrekonštruované‘, každá tretia pri ceste na poštu sa hýbe pod nohami, a každá druhá je ako puzzle…“
Tomi: „Pár metrov štvorcových trávnika brutálne zmierni dopad klimatickej krízy. Na Slaneckej sú kolóny áut, a naštartované vozidlá tam smradia hodiny pre nečinnosť Doprastavu…“
Martin: „Vynikajúce, a teraz sa prosím, pusťte do opravy ciest, ktoré sú v katastrofálnom stave.“
Mária: „Za 1,4 milióna eur ste mohli urobiť niečo užitočnejšie. Toto je mrhanie peniazmi, ktoré musel zarobiť niekto iný.“
A v podobnej línii vyznievajú aj ďalšie komentáre.
Významný Košičan, ktorého názory sú mimoriadne rešpektované, upriamil našu pozornosť na firmu z Veľkých Úľan. „Ich predpestované rozchodníkové koberce majú okamžite po inštalovaní na strechu žiadaný efekt. Je to neporovnateľné s tým, čo je aktuálne na streche košického magistrátu,“ nešetrí kritikou osobnosť, ktorá si neželá byť menovaná.
„Zaujímalo by ma, kedy bude vyzerať aspoň tak, ako napríklad strecha hotela na Strojárenskej ulici (jedna z prvých zelených budov v Košiciach, pozn. red.). O rekonštrukcii a zazelenaní schodiska radšej pomlčím,“ poznamenal na záver.
Mesto je však podľa vyjadrenia, ktoré sme dostali, spokojné s výsledkom projektu.
„Máme od odborníkov presne opačné hodnotenia na kvalitu zelenej strechy,“ znie reakcia mestského hovorcu Dušana Tokarčíka. Neodpustil si pridať k tomu ironickú poznámku. „Pozývame vás a ,istého veľmi známeho Košičana, ktorý si neželá byť menovaný‘, na strechu magistrátu, kde s ním a s vami môžu zamestnanci našich odborných úradov na túto tému diskutovať.“
Mesto spresnilo, že predmetom zákazky, v ktorej sú najnákladnejšou položkou stavebné práce, neboli len zelená strecha a stena, ale komplexné stavebné úpravy na objekte budovy magistrátu a jej priľahlého okolia so zameraním na zmiernenie a prispôsobenie sa nepriaznivým dôsledkom zmeny klímy.
Odstránili sa systémové poruchy, zateplili strechy, osadili na ne vegetáciu, inštalovali bleskozvod a zavlažovanie. „Pribudla vegetácia na šikmých a podestových častiach vstupného schodiska a bola vytvorená zelená stena z popínavých rastlín, dažďová záhrada so zachytávaním zrážok v nádržiach s prepadom do vsakovacích vrtov a terénne úpravy,“ uviedol hovorca.
Zoznam druhov rastlín a ich počet je naozaj rozsiahly. Zaujímalo nás, kto ich vyberal. „Bol to odborne spôsobilý záhradný a krajinný architekt zo spoločnosti, ktorá tieto činnosti zabezpečovala pre mesto v zmysle zmluvy,“ dodal na záver Tokarčík.