Raši: Nová výzva za 350 miliónov eur je na modernizáciu verejnej dopravy

Nová eurofondová výzva za 350 miliónov eur je zameraná na modernizáciu verejnej dopravy a udržateľnej mestskej mobility v regiónoch. Uviedol to vo štvrtok minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

„O finančné prostriedky môžu žiadať mestá a obce, ktoré prevádzkujú mestskú hromadnú dopravu alebo kde tento spôsob dopravy zabezpečujú podniky so 100 % účasťou mesta alebo obce, ako aj tie, ktoré majú podobný majetkovoprávny vzťah k infraštruktúre. Takisto aj mestá, obce a vyššie územné celky, ktoré zabezpečujú dopravu na základe zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme,“ uviedol Raši s tým, že ide o výzvu mimo Bratislavského samosprávneho kraja, ktorý bude riešený v samostatnej výzve.

Oprávnenými žiadateľmi sú aj obchodné spoločnosti, ktoré vykonávajú pravidelnú autobusovú dopravu pre mestá, obce a vyššie územné celky na základe zmluvy o dopravných službách vo verejnom záujme. Rovnako aj Železnice SR a organizácie zriadené krajom alebo mestom na účely prevádzky integrovaného dopravného systému.

„Zároveň ide o výzvu, ktorá má zvýšiť prístupnosť a atraktivitu osobnej verejnej dopravy, má znížiť negatívne vplyvy na životné prostredie najmä pri znížení hlukovej záťaže, vibrácií či prašnosti,“ dodal Raši.

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) objasnil, že finančné prostriedky je možné použiť na električky, autobusy (aj na alternatívny pohon), prestupné terminály alebo tzv. opatrenia preferencií, ktorými dokáže byť hromadná doprava favorizovaná voči individuálnej doprave. Prostriedky sú určené aj na modernizáciu technickej základne mestskej hromadnej dopravy, informačné dispečerské systémy a tarifné systémy predaja lístkov.

„Cieľom výzvy je zatraktívniť verejnú dopravu s dôrazom na životné prostredie a dostať ľudí z individuálnej dopravy do verejnej dopravy,“ uzavrel Ráž.

(tasr)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac