Cyperský prezident a EÚ pracujú na dohode s Libanonom o utečencoch

Cyperský prezident a EÚ pracujú na dohode s Libanonom o utečencoch. Cieľom je obmedziť vlnu migrantov prichádzajúcich na Cyprus. Prezident Nikos Christodulidis uviedol, že 2. mája plánuje s Ursulou von der Leyenovou odcestovať do Libanonu a oznámiť konkrétny finančný balík zo strany EÚ.

Christodulidis zdôraznil, že balík nebude zahŕňať len finančnú pomoc, ale aj podporu pre libanonské inštitúcie, ako sú ozbrojené sily. Tie sú považované za stabilizačný faktor v krajine. Cyperský prezident označil súčasnú situáciu vo svojej krajine za kritickú. Od začiatku roka sa tam vylodilo približne 4 000 migrantov, pričom v prvom štvrťroku minulého roka ich bolo len 78.        

V pomere k počtu obyvateľov nedostáva žiadna iná krajina Európskej únie toľko žiadostí o azyl ako Cyprus. Utečenecké tábory sú tam preplnené a úrady prestali vybavovať žiadosti Sýrčanov o azyl.

Libanon, vzdialený približne 160 kilometrov, sa nachádza uprostred najhoršej hospodárskej krízy vo svojej histórii a podľa Svetovej banky ide o jednu z najhorších kríz na svete od polovice 19. storočia. Miestna mena stratila viac ako 95 percent svojej hodnoty.

(tasr, dpa)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac