Juhoafrická republika žiada Medzinárodný súdny dvor o mimoriadne opatrenia na zastavenie izraelskej operácie v Rafahu

Juhoafrická republika žiada Medzinárodný súdny dvor o mimoriadne opatrenia na zastavenie izraelskej operácie v Rafahu. K najnovšej žalobe voči Izraelu sa plánuje pridať aj Egypt.

Juhoafrická republika (JAR) vo štvrtok na pôde Medzinárodného súdneho dvora (MSD) uviedla, že situácia v Pásme Gazy dosiahla „nové a hrozné štádium“. Hlavný súdny orgán OSN pritom požiadala o prijatie mimoriadnych opatrení na zastavenie izraelskej vojenskej operácie v meste Rafah na juhu tejto palestínskej enklávy.

Ide už o tretie pojednávanie MSD týkajúce sa konfliktu v Gaze na podnet JAR. Tá sa ešte koncom decembra obrátila na MSD so žalobou, v ktorej obvinila Izrael v súvislosti s Gazou z páchania genocídy.

 JAR však teraz tvrdí, že Izrael svojou vojenskou operáciou už dávno prekročil rámec oprávnenej sebaobrany. Predchádzajúce príkazy MSD zároveň JAR označila za nedostatočné na riešenie „brutálneho vojenského útoku na jediné zostávajúce útočisko pre obyvateľov Gazy“. Izrael sa má na pôde MSD k najnovším obvineniam vyjadriť v piatok.

Vládnuca strana JAR, Africký národný kongres, dlhodobo prirovnáva politiku Izraela v Gaze aj okupovanom Predjordánsku k svojej vlastnej histórii, konkrétne k apartheidu a nadvláde belochov, ktorý sa skončil v roku 1994.

Egypt v nedeľu oznámil, že sa k najnovšej žalobe JAR proti Izraelu na pôde MSD plánuje pridať. Tamojší rezort diplomacie označil izraelské vojenské akcie v Gaze za „hrubé porušenie medzinárodného aj humanitárneho práva“.

(tasr, afp)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac