Priami svedkovia útoku na premiéra Roberta Fica môžu trpieť akútnym stresom

Priami svedkovia útoku na premiéra Roberta Fica môžu trpieť akútnym stresom. Prejaviť sa mohol hneď, ale môže sa objaviť aj po nejakom čase, upozorňujú odborníci z linky dôvery Nezábudka, za ktorou stojí Liga za duševné zdravie.

„Spôsob, ako sa vyrovnávame so stresom, je vždy veľmi individuálny. (…) V prípade zasiahnutej osoby je dobré uvedomiť si, že ide o normálnu reakciu na nenormálnu záťažovú situáciu, na akú nie sme pripravení a nezažívame ju bežne,“ poznamenali odborníci.

V prípade akútneho stresu podľa nich pomáha trávenie času s najbližšími. Ľudia s akútnym stresom by podľa ich slov mali dodržiavať bežný režim v pokojnejšom tempe a dopriať si dostatok spánku a pravidelnú stravu. „Neodporúča sa zapíjať stres alkoholom,“ apelovali.

Odborníci zároveň upozornili na to, že aj po zdanlivo dlhšom čase sa môžu u svedkov incidentu pre prežitý enormný stres objaviť zmeny v správaní, kognitívne zmeny, ako napríklad ťažšie sústredenie, výpadky pamäti či „flashbacky“, teda znovuprežitie traumy v pocitovej alebo vo vizuálnej podobe.

(tasr)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac