Škandál s infikovanou krvou je pre Spojené kráľovstvo dňom hanby, prehlásil britský premiér

Škandál s infikovanou krvou je pre Spojené kráľovstvo dňom hanby, prehlásil britský premiér Rishi Sunak v reakcii na odhalenie dlhoročného škandálu s podávaním závadnej krvi počas transfúzií.

„Dnešný deň je pre Spojené kráľovstvo dňom hanby. Výsledky tohto vyšetrovania by mali celou krajinou otriasť do základov,“ vyhlásil Sunak v parlamente.

Viac než 2500-stranová štúdia vypracovaná sudcom Brianom Langstaffom uvádza, že od 70. do 90. rokov sa v Spojenom kráľovstve po podaní infikovanej krvi pri transfúzii nakazilo vírusmi ako HIV a vírus hepatitídy viac než 30-tisíc ľudí.

Infikovanú krv a krvné deriváty dostávali pacienti napríklad po úrazoch či pri operáciách, podali ju však napríklad aj pacientom s hemofíliou. Po takejto nákaze zomrelo viac než 3000 infikovaných, ďalší majú trvalé následky. Vyšetrovanie v roku 2017 spustila vtedajšia britská premiérka Theresa Mayová.

(tasr, reuters)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac