V eurovoľbách budú môcť v niektorých členských štátoch EÚ voliť aj občania mladší ako 18 rokov

V eurovoľbách budú môcť v niektorých členských štátoch EÚ voliť aj občania mladší ako 18 rokov. Väčšina mladých Slovákov však so znížením veku nesúhlasí.

Konkrétne ide o Rakúsko, Nemecko, Belgicko, Maltu a Grécko, kde môžu voliť už 16- alebo 17-roční. V ostatných krajinách je hranica volebného veku nastavená na 18 rokov.

Agentúra Focus uskutočnila prieskum pre Radu mládeže, aby zistila, ako by mladí Slováci vnímali možnosť voliť od 16 rokov. Prieskum sa realizoval na vzorke 1 005 respondentov vo veku 15 až 29 rokov.

Výsledky ukázali, že väčšina mladých Slovákov nesúhlasí so znížením volebného veku, pričom najväčšiu podporu malo potenciálne zníženie veku pri komunálnych voľbách. Neplnoletí respondenti vykazovali vyššiu mieru súhlasu so znížením hranice ako plnoletí.

Rada mládeže Slovenska hovorí, že Rada Európy už dlhodobo upozorňuje na demografický vývoj, ktorý by mohol viesť k marginalizácii mladých ľudí v politike. V roku 2015 Rada Európy vyzvala krajiny, aby začali zníženie veku voličov od miestnych volieb.

Nedávno aj Estónsko znížilo vekovú hranicu pre voličov, avšak táto zmena bude účinná až pre budúce eurovoľby.

(tvnoviny)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac