SaS pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi

SaS pripravuje zákon na ochranu médií pred politickými tlakmi. Ako uviedol predseda strany Branislav Gröhling, v súčasnosti je Slovensko svedkom neakceptovateľného tlaku na slobodné médiá a slobodu slova.

„Ak nepomenujeme konkrétne riziká, hrozí, že nezávislé a slobodné spravodajstvo na Slovensku skončí. Vládne útoky na novinárov a médiá nepoľavili ani po atentáte na Roberta Fica. Naopak, ešte viac sa zintenzívnili. Takto celospoločenský zmier nevyzerá,“ povedal.

Gröhling zdôrazňuje, že sloboda médií je základným pilierom demokracie. Útoky na médiá, novinárov, bojkotovanie televíznych diskusií a obmedzovanie slobody médií vytvárajú len ďalší nepokoj a priestor na zhoršenie situácie a rozdelenie spoločnosti na Slovensku.

„Aj preto pripravujeme zákon, ktorý by zabraňoval verejným orgánom, aby vyvíjali nátlak na vedenie médií a novinárov,“ dodal.

Podľa tímlídra SaS pre kultúru Reného Paráka hrozí, že cenzúra nadobudne formu ako v Maďarsku. „Začalo sa to bojkotovaním serióznych médií a televíznych diskusií. Profesionálne vedené politické diskusie vymenila vláda za diskusie s hľadanými neonacistami či debaty v konšpiračných médiách. Mesiace chce koalícia kompletne ovládnuť RTVS,“ vymenoval Parák.

Ako ďalej pokračoval, do toho všetkého vláda tlačí aj na súkromné televízie a chce priamo zasahovať do politických diskusií. Podľa neho je nevyhnutné, aby teraz nielen celá opozícia, ale aj celá občianska spoločnosť vyjadrila podporu kritickým novinárom, verejnoprávnosti RTVS, ale aj TV Markíze či iným televíziám a online médiám, ktoré sú podľa neho vystavené existenčným a ekonomickým tlakom.

(sita)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac