TRENČÍN – Bohatý kultúrny program, zvieratá a domáce špeciality. Štvrtý ročník Rodinného dňa na družstevnom dvore v Bošáci navštívilo neuveriteľných 8-tisíc návštevníkov.
Samotný príchod na akciu potvrdzoval, že záujem bude aj tento rok enormný. Organizátorom robilo vrásky na čele počasie, ale po rannom daždi sa napokon ukázalo slnko. Už na pravé poludnie bol družstevný dvor zaplnený všetkými vekovými kategóriami.
Najväčšia pozornosť sa sústredila na kultúrny program a zvieratá, ktoré chovajú na bošáckom družstve. Bola to jedinečná možnosť pozrieť si ich zblízka a takisto sa počas komentovaných prehliadok presvedčiť, čo všetko náročná práca družstevníka zahŕňa.
„Podujatie Rodinný deň na družstevnom dvore u nás v Bošáci je o tom, aby sme ľudom priblížili našu živočíšnu výrobu a naše produkty. Chceme deťom ukázať, že mlieko sa nevyrába v hypermarketoch a takisto ani vajíčka,“ prezradil na úvod predseda PD Bošáca Vladimír Králik.
Práca na družstve sa nezastaví ani na jediný deň v roku. Pracuje sa vo dne aj v noci, či je slnko alebo dážď. Ten potrápil aj samotných organizátorov.
„Ja nepoznám výrobu, ktorá je ovplyvnená počasím, ktorá je závislá od toho, či bude svietiť slnko, alebo bude pršať. Preto sa aj o nás poľnohospodároch hovorí, že sme utrápení. Nie, my nie sme utrápení, ale dnes do obeda, keď prišla búrka, som bol, pretože akciu sme pripravovali posledné dva týždne a veľmi sme sa snažili. Nakoniec vyšlo slnko a ja verím, že všetci návštevníci boli spokojní,“ dodal Králik.
Poľnohospodárske družstvo Bošáca hospodári na 1 340 hektároch poľnohospodárskej pôdy. Z toho je približne 900 hektárov ornej pôdy a zbytok trvalo trávnatej plochy. Chovajú 1 200 kusov hovädzieho dobytka, 2 100 ošípaných, 106 prasníc, okolo 8-tisíc brojlerov a približne 400 kusov nosníc.
Okrem toho majú aj tri podnikové predajne, kde nájdete ich domáce výrobky. Družstvo v Bošáci zamestnáva celkovo 87 zamestnancov, väčšina z nich pochádza priamo z Bošáckej doliny.
Na rodinný deň do Bošáce zavítal aj šéf agrorezortu Richard Takáč. Ten niekoľkokrát vyzdvihol dôležitosť potravinovej sebestačnosti na Slovensku.
„Družstvo v Bošáci môže ísť príkladom celému Slovensku. Vedeli by sme si predstaviť určite viac takýchto poľnohospodárskych družstiev. Majú takmer sto zamestnancov, zastrešujú kompletne celú živočíšnu výrobu. Zároveň zvyšujú potravinovú sebestačnosť, keďže ich vlastné výrobky si môžu ľudia kúpiť,“ zdôraznil Takáč.
Agrorezort chce smerovať finančné toky zo štátneho rozpočtu práve do podobných družstiev a rovnako sa bude snažiť aj o finančnú podporu z európskych zdrojov.
Zaujímavosťou je, že kým prvý ročník podujatia ponúkol predajné stánky, ktoré by ste spočítali na prstoch jednej ruky, na tom poslednom ste sa cítili už ako na poľnohospodárskom festivale. Ľudové remeslá, výborné kapely, regionálne výrobky, množstvo jedál a usmiati ľudia.
Krásnou bodkou popri záverečnej skladbe bolo ohlásenie organizátorov. „Prišlo vás neuveriteľných 8-tisíc, ďakujeme!“