Archeológovia objavili pozostatky stredovekého pápežského paláca poblíž Lateránskej baziliky

Archeológovia objavili pozostatky stredovekého pápežského paláca poblíž Lateránskej baziliky v Ríme. Budovu pravdepodobne využívali hlavy cirkvi v prvých storočiach jej existencie.

Pohľad zhora na archeologické nálezisko poblíž Lateránskej baziliky v Ríme, kde vedci objavili pozostatky stredovekého pápežského paláca Patriarchio. Foto: Ministero della Cultura/X Pohľad zhora na archeologické nálezisko poblíž Lateránskej baziliky v Ríme, kde vedci objavili pozostatky stredovekého pápežského paláca Patriarchio. Foto: Ministero della Cultura/X

Talianske ministerstvo kultúry informovalo, že v rámci archeologických prác objavili múry, ktoré mali chrániť budovu Patriarchio vystavanú za čias cisára Konštantína Veľkého v 4. storočí. Nachádza sa blízko jednej zo štyroch pápežských bazilík.

Palác mal svojmu účelu slúžiť po viacerých rozšíreniach až do odchodu pápežov, ktorí sa presťahovali do francúzskeho Avignonu začiatkom 14. storočia.

Talianska metropola prechádza masívnym procesom zveľadovania významných sakrálnych miest po tom, čo pápež František bulou vyhlásil riadne jubileum roku 2025. Očakáva sa, že udalosť do Ríma pritiahne až 30 miliónov pútnikov.

(reuters)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac