Mier na Ukrajine nie je možný bez Ruska a Číny, tvrdí český prezident

Bez týchto dvoch krajín pri rokovacom stole podľa Petra Pavla nebude možné dosiahnuť žiadne mierové rokovania. Vyjadril sa tak v rozhovore pre tlačovú agentúru ČTK. Rozhodujúcimi budú voľby vo viacerých krajinách i únava z vojny na oboch stranách frontu.

Petr Pavel privítal na Pražskom hrade ukrajinského prezidenta Zelenského Český prezident Petr Pavel (vľavo) víta ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Pražskom hrade. Foto: TASR/AP

Bývalý generál už dávnejšie tvrdil, že zásadný posun vo vojne nastane koncom tohto roka, prípadne začiatkom budúceho. Dôležitým faktorom bude možná zmena podpory Kyjeva zo strany štátov, v ktorých prebiehajú voľby – tu do popredia postavil novembrové voľby prezidenta Spojených štátov.

Pavel reagoval na vyjadrenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o plánoch na ďalší mierový samit, na ktorom sa má zúčastniť už aj Moskva. „Ako pravdepodobné to je, to uvidíme na základe toho, čo prinesú najbližšie mesiace. Ale je to v každom prípade potrebné a žiaduce,“ vysvetlil.

Mierové rokovania by podľa Pavla nedávali zmysel, ak by Rusko ako doteraz predkladalo v zásade kapitulačné požiadavky, vyhlásil. „Ale bez Ruska a Číny pri stole skutočne nebude možné dosiahnuť žiadne mierové rokovania,“ zopakoval.

V tomto rozpoložení by tak mohla práve Čína naplniť svoju požadovanú rolu vo svete. „To znamená významného globálneho hráča, ktorým bezpochyby je v ekonomike, vo financiách, ale už ním nie je napríklad v tej politike presadzovania mieru,“ povedal prezident.

Pavel sa domnieva, že dokým tento krok Čína nespraví, Rusko nebude cítiť potrebu rokovať. „Bude sa naopak snažiť získať pre seba výhody, či už na bojisku, alebo na poli medzinárodnej politiky,“ dodal.

Obvinenie Číny z pomoci Rusku, ktorú vyslovila aliancia NATO na samite vo Washingtone, český líder nepovažuje za eskaláciu. „To, čo tam zaznelo, je iba odrazom reálneho stavu,“ povedal.

Do mierového procesu by sa podľa Pavla mali zapojiť aj štáty globálneho Juhu – africké či latinskoamerické. Tie sú však ekonomicky závislé buď na Číne alebo na vojenských dodávkach z Ruska.

„Preto sú teraz ekonomicky a inak tlačené do toho, aby zachovali buď neutrálnu pozíciu, alebo aby stáli na strane Pekingu a Moskvy,“ dodal.

(čtk, cnn prima news)


Majiteľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg priznal americkému Kongresu jeden z najmasívnejších cenzorských zásahov zo strany vládnej moci voči nepohodlným názorom občanov v modernej histórii. Nešlo pritom o ochranu utajovaných skutočností či iných zákonných dôvodov, ale o krytie korupcie a umlčiavanie kritikov pandemických opatrení. Tento prípad ukazuje, ako veľmi dôležitý je zákaz cenzúry, a prečo je toto ústavné právo potrebné neustále strážiť. Viac v článku.

prečítať viac

Automobilovému koncernu Volkswagen prerástli problémy s konkurencieschopnosťou cez hlavu. Skupina hlási najväčší problém práve vo svojej vlajkovej značke Volkswagen, ktorej ziskové marže sú už dlhší čas príliš nízke.

prečítať viac