Albánsko plánuje na svojom území založiť moslimský mikroštát

Náboženskú samosprávu podobnú Vatikánu by riadila odnož mystických súfíov známa ako bektaši. Tí sú nielen v Albánsku známi podporou „náboženskej harmónie a dialógu“, vysvetľuje agentúra AFP.

Albánsky premiér Edi Rama. Foto: TASR/AP Albánsky premiér Edi Rama. Foto: TASR/AP

Premiér balkánskeho štátu Edi Rama počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku prisľúbil, že náboženská enkláva bude slúžiť ako „politický domov“ pre štvrtú najväčšiu náboženskú skupinu – po sunnitských moslimoch, pravoslávnych kresťanoch a katolíkoch.

Rád vznikol v 13. storočí v Osmanskej ríši a je považovaný za tolerantnú, mystickú vetvu islamu, ktorá je otvorená iným náboženstvám a filozofiám. Niektorí z jej najvýznamnejších vodcov sa presídlili do Albánska po tom, ako ich začiatkom 20. storočia zakázal v Turecku zakladateľ moderného Turecka a jeho prvý prezident Mustafa Kemal Atatürk. V súčasnosti tvoria desať percent populácie.

„Našou inšpiráciou je podporiť transformáciu svetového centra Bektašija v Tirane na suverénny štát, nové centrum umiernenosti, tolerancie a mierového spolužitia,  povedal Rama v nedeľu v New Yorku.

„Zvrchovanosť rádu Bektašija je dôležitým krokom k posilneniu hodnôt inklúzie, náboženskej harmónie a dialógu v čoraz viac rozdelenom svete,“ uviedol rád vo svojom vyhlásení v reakcii na rozhodnutie o vytvorení mikroštátu.

Občianstvo nového štátu, ktorý budem mať rozlohu približne desať hektárov, bude obmedzené na príslušníkov duchovenstva a osoby zaoberajúce sa štátnou správou. Na čele jeho vlády bude líder bektašov a rada, ktorá bude dohliadať na jej náboženské a administratívne pôsobenie.

(tasr)


Kúpa bytu alebo domu je veľká vec. Nielen preto, že to väčšina z nás urobí len raz či dvakrát za život, ale hlavne pre skutočne vysokú investíciu. A to si predsa musíte dôkladne premyslieť. Obzvlášť,…
Prejsť na článok
Pre deravé potrubia sa na Slovensku stráca zhruba tretina pitnej vody. No nejde ani zďaleka o jediný problém. Kontrolóri si najnovšie posvietili na vodárenské spoločnosti a odhalili niekoľko znepokojivých dát. O stave vodohospodárskej infraštruktúry, ale…
Prejsť na článok