KOŠICE – Soňa Vancáková, autorka novej knihy Ale už dosť!, prináša osobný pohľad na výchovu dieťaťa s ADHD. Svojimi dlhoročnými skúsenosťami a novým pochopením tejto poruchy poskytuje rodičom hlbší pohľad do sveta ADHD s cieľom predchádzať výchovným chybám a pomáhať deťom efektívnejšie sa vzdelávať.
„Motívom na napísanie knihy Ale už dosť! je moja 25-ročná osobná skúsenosť s výchovou dieťaťa s ADHD. Nepoznala som túto poruchu, dlhé roky som sa trápila vo výchove a urobila veľa chýb. Až pri štúdiu na vysokej škole som zistila, že moje dieťa nemá problémy v škole, lebo je lenivé, ale preto, že má ADHD. Začala som študovať túto poruchu a úplne som zmenila výchovný štýl,“ pre našu redakciu prezradila spisovateľka, ktorej skúsenosti sa v knihe odrážajú na každej strane. Okrem knihy Ale už dosť! problematiku rozoberá v knihe Ja sa z teba zbláznim!, a tiež o dieťati s ADHD v škole píše v knihe Stačilo!, či na svojom blogu.
Hlavný autorkin odkaz v knihe je motivovať rodičov pri výchove detí s poruchou pozornosti a s hyperaktivitou. „Napriek tomu, že táto výchova je nesmierne náročná, je dôležité si uvedomiť, že je v našej moci deti správne nasmerovať a pomôcť im objaviť svoje nadanie. Podporujme ich, verme im – a stanú sa z nich úžasní ľudia,“ vysvetľuje Vancáková.
„Skúsenosť s výchovou dieťaťa s ADHD mi dala veľmi veľa. Bola som rodič, ktorý má veľké očakávania od svojich detí. To, že som bola vždy výborná žiačka, mi, žiaľ, nepomohlo, práve naopak. Bola som presvedčená, že každé dieťa sa dokáže dobre učiť, len musí chcieť. Keď sa ukázali prvé zlé známky a opakujúce sa poznámky v žiackej knižke, bola som zhrozená a učila sa s dieťaťom ešte viac. To však nepomáhalo… dostala som sa do kolotoča výčitiek, nervozity, kriku.“
Trpeli sme všetci, lebo sme nechápali, že ide o ADHD,“ zdôverila sa spisovateľka a o téme ADHD pokračuje: „Vedomosť o tejto poruche mi veľmi pomohla a ja som prestala vyžadovať od môjho dieťaťa „nemožné“. Prestala som riešiť zlé známky, skončila som s výčitkami a trestami. Namiesto toho som začala stavať na dobrých vlastnostiach dieťaťa – a to prinieslo veľké výsledky.“
„Za najdôležitejšiu radu z mojej osobnej skúsenosti považujem oceňovanie a vyzdvihovanie kladných stránok dieťaťa. Súvisí s tým aj „objavenie“ jeho mimoriadnych vlastností,“ poradila autorka na záver. ADHD (Porucha pozornosti s hyperaktivitou) je neurovývojová porucha, ktorá sa najčastejšie prejavuje už v detstve. Charakterizujú ju symptómy, ako sú nepozornosť, impulzívnosť a nadmerná hyperaktivita, ktoré môžu výrazne ovplyvniť každodenné fungovanie a sociálne interakcie. Liečba ADHD zahŕňa kombináciu behaviorálnych terapií, podpory a v niektorých prípadoch aj farmakologického zásahu.
(zdravoteka.sk)