Prihlásiť sa

Washington Post: Americké plány pre Ukrajinu sú už zamerané na obranu, nie na návrat území

Russia_Ukraine_War_Daily_Life021077 Autá jazdia po diaľnici v Kyjeve na Ukrajine v piatok 26. januára 2024. Foto: TASR/AP

Hoci západní spojenci Ukrajiny vo svojej optimistickej rétorike o úplnom oslobodení Ruskom anektovaného územia navonok ustupujú len veľmi mierne, v zákulisí prevláda podstatne pesimistickejšia nálada.

Ďalším momentom, ktorý o tom svedčí, je piatkový článok amerického denníka Washington Post. Podľa jeho obsahu už nová stratégia USA na podporu Ukrajiny pre rok 2024 nie je zameraná na pokus o opätovné získanie kontroly nad dobytými územiami, ale na obranu a posilnenie armády a ekonomiky. Washington Post to tvrdí s odvolaním sa na niekoľkých amerických predstaviteľov.

Vznikajúci plán je podľa denníka výraznou zmenou oproti minulému roku, keď sa USA a spojenecké armády ponáhľali s výcvikom vojakov a presunom sofistikovaného vybavenia do Kyjeva v nádeji, že by mohli rýchlo zatlačiť späť ruské sily okupujúce východnú a južnú Ukrajinu.

„Je úplne jasné, že bude pre nich ťažké pokúsiť sa o rovnaký druh veľkého tlaku na všetkých frontoch, o aký sa pokúsili minulý rok,“ cituje Washington Post vysokého predstaviteľa administratívy prezidenta Joea Bidena.

V súčasnosti vraj ide o to, aby si Ukrajina zatiaľ udržala svoju pozíciu na bojisku a „nasmerovať ju na inú trajektóriu, aby bola do konca roka 2024 oveľa silnejšia… a dostať ju na udržateľnejšiu cestu,“ povedal vysokopostavený predstaviteľ, jeden z viacerých, ktorí pod podmienkou zachovania anonymity opísali tvorbu vnútornej politiky.

Podľa novín USA a ostatní spojenci chcú, aby sa teraz Kyjev „zameral na taktiku útokov na veľkú vzdialenosť vrátane použitia francúzskych riadených striel, ktoré majú byť dodané v priebehu niekoľkých mesiacov“, ako aj na akcie proti Čiernomorskej flotile a páchanie sabotáží.

Americká strana očakáva, že tieto ciele bude možné dosiahnuť za aktívnej pomoci ďalších krajín vrátane Veľkej Británie a Francúzska. Stratégia na nasledovné obdobie zahŕňa podporu ukrajinského vojensko-priemyselného komplexu a „politické reformy potrebné na plnú integráciu do západných inštitúcií“.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami