Slovák, ktorý bojoval v ruskej armáde, si údajne odsedel deväť rokov za brutálnu vraždu

Snímka obrazovky 2024-06-03 110732 Oleksandr Kačur (vľavo) a Jaroslav Halajčík. Foto: reprofoto Facebook

Slovenský občan Jaroslav Halajčík, ktorý sa nechal naverbovať do ruskej armády a neskôr sa vzdal do rúk ukrajinských vojakov, má byť právoplatne odsúdeným vrahom. Trest za mrežami si údajne odpykal za vraždu svojej sesternice v čase, keď mal iba 16 rokov.

Informáciu o minulosti Slováka bojujúceho za Rusko priniesol denník Pravda. Obeťou brutálnej vraždy, ktorú mal Jaroslav H. spáchať so svojím vtedajším 15-ročným spolužiakom, bola 19-ročná Monika trpiaca epilepsiou.

Mladú ženu plánovala skupinka troch maloletých 8. októbra 2005 zabiť rituálnym spôsobom, pričom na nej mienili realizovať viaceré satanistické praktiky. Pre odpor, ktorý kládla, ju škrtili, kopali do hlavy a nakoniec utopili v kanáli. Predtým ju chceli pochovať zaživa v existujúcom hrobe.

Počas celého aktu bola po boku 16-ročného Jaroslava H. a jeho 15-ročného spolužiaka Mariána B. prítomný aj 12-ročná M. H. Telo 19-ročnej obete neskôr objavili rybári. Polícia vrahov vypátrala tri dni po spáchaní trestného činu. Maloletú pre nízky vek nemohli obžalovať.

Odsúdený mal pri sebe v čase zatknutia 100 gramov marihuany a neskoršie zistenia objasnili, že vraždu mladíci spáchali pod vplyvom toluénu, ktorý ich pravdepodobne povzbudil k vyskúšaniu satanistických rituálov, o ktorých si zvykli čítať. Páchatelia sa k vražde priznali.

Verdikt vyniesol košický súd v roku 2006 po tom, čo prokurátor odmietol návrh dohody o vine a treste. Jaroslav H. si za svoj čin odsedel deväť rokov trestu odňatia slobody, spolužiak Marián B. strávil vo väzení o rok menej.

(min)


Ďalšie články