Reuters: Iránsky vodca varoval šéfa Hizballáhu pred izraelským plánom na jeho zabitie

Chameneí údajne kontaktoval Nasralláha prostredníctvom vyslanca bezprostredne po útoku na členov Hizballáhu pomocou modifikovaných pejždrov a vysielačiek zo 17. a 18. septembra, ktoré má podľa viacerých svetových médií na svedomí izraelská tajná služba Mosad. Izrael sa však k útoku oficiálne neprihlásil.

Chameneí podľa zdrojov Reuters požiadal svojho partnera, aby odišiel do Iránu, odvolávajúc sa na správy tajných služieb, ktoré naznačovali, že Izrael má agentov v rámci Hizballáhu, ktorí plánujú jeho zabitie.

Poslom bol podľa medializovaných informácií vysokopostavený veliteľ iránskych Revolučných gárd, brigádny generál Abbás Nilforúšán, ktorý sa v čase útoku nachádzal s Nasralláhom v podzemnom bunkri a takisto prišiel o život.

Nasralláhova smrť podľa Reuters podnietila iránske úrady, aby dôkladne vyšetrili možné infiltrácie v rámci vlastných radov, od mocných Revolučných gárd až po vysokých bezpečnostných predstaviteľov, uviedol pre Reuters ďalší vysokopostavený iránsky predstaviteľ.

Zradiť mal Iránec

Pripomeňme, že izraelská armáda údajne získala informácie o mieste pobytu vodcu Hizballáhu od iránskeho špióna, čo viedlo k úspešnému útoku na jeho pozíciu. Informoval o tom už skôr francúzsky denník Le Parisien, ktorý citoval zdroj z libanonských bezpečnostných orgánov.

Nasralláh viedol šiitskú militantnú organizáciu 32 rokov, odkedy v roku 1992 zahynul jeho predchodca Abbás Músáví pri podobnom útoku izraelského letectva.

Eskalácia napätia v posledných dňoch

V reakcii na zabitie Nasralláha, Nilforúšána a iných vysokopostavených predstaviteľov Hizballáhu a Hamasu Irán zaútočil na Izrael v utorok podvečer pomocou zhruba 180 balistických rakiet, čo sa udialo na priamy príkaz Chameneího.

Židovskému štátu sa podarilo väčšinu rakiet zachytiť a spôsobili relatívne malé škody, no Izrael neskôr v stredu priznal, že prišlo k zásahu niektorých jeho vojenských základní, pričom nespresnil ktorých.

Izrael krátko predtým začal takzvanú obmedzenú pozemnú operáciu v Libanone s cieľom likvidácie stanovíšť a zariadení na odpaľovanie rakiet Hizballáhu, pri ktorej podľa židovského štátu prišlo o život doposiaľ osem vojakov Izraelských obranných síl (IDF).

Iránske ministerstvo zahraničných vecí a úrad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, ktorý dohliada na Mosad, na žiadosti o komentár Reutersu neodpovedali.

(tod)