Prihlásiť sa

V Rumunsku zabili medvede za päť rokov už 14 ľudí. Ovládli tým politickú diskusiu

561361837_1209ed66eb_o Medveď hnedý, ilustračná fotografia. Foto: Flickr

Slovensko nie je jediná krajina, ktorá sa potýka s nežiaducou aktivitou medveďov, ktorej príčinou je pravdepodobne premnoženie ich populácie. Zatiaľ čo u nás medveď usmrtil jedného človeka v Rumunsku je toto číslo oveľa vyššie. Rumunskí politici sa pred parlamentnými voľbami chytili práve tejto témy. Niektorí žiadajú zvýšenie kvóty pre odstrel šelmy, iní tvrdia, že na odhadovanú populáciu medveďa hnedého na ich území sa nedá spoľahnúť a potrebujú presnejšie údaje. Informoval o tom spravodajský portál Politico.

V Rumunsku, krajine rozlohou takmer päťkrát väčšej ako Slovensko, žije podľa tamojšieho ministerstva životného prostredia 7- až 8-tisíc medveďov hnedých. To je najväčší počet zo všetkých európskych krajín okrem Ruska. Podľa údajov rumunského ministerstva životného prostredia došlo v rokoch 2016 až 2021 k 154 útokom medveďov na ľudí, ktoré si vyžiadali 158 zranení a 14 úmrtí.


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami