Duševnými poruchami trpí čoraz viac detí a tínedžerov. Ako to rozpoznať?

KOŠICE – Nedávne štatistiky ukazujú alarmujúci nárast počtu detí a tínedžerov, ktorí vyhľadávajú pomoc kvôli duševným poruchám. Ako uvádza Terézia Rosenbergerová, detská psychiatrička z I. psychiatrickej kliniky a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, počet detských psychiatrických pacientov stúpol za rok až o tretinu. Tento nárast je spôsobený kombináciou faktorov vrátane pandémie, stresu, sociálnych neistôt a nepokojov v rodinách.

dusevne poruchy u deti Počet detských pacientov v pedopsychiatrickej ambulancii stúpol za rok o tretinu. Foto: unsplash.com

Rastúce počty detí trpiacich ADHD, autizmom, depresiami a poruchami príjmu potravy sú len niektoré z výziev, s ktorými sa spoločnosť stretáva. Zdá sa, že duševné problémy a psychiatrické poruchy sú stále tabu a často stigmatizované. „Za duševné problémy sa stále hanbíme,“ povedala MUDr. Rosenbergerová v rozhovore pre televíznu Reginu RTVS.

„Všeobecne si myslím, že rodičia sa s deťmi rozprávajú veľmi málo a málo riešia, akých majú kamarátov, čo robili celý deň, ako bolo v škole; veľa rodičov netuší, že ich deti sú šikanované. Prídu, až keď sa stane nejaké nešťastie,“ dodala k téme detská psychiatrička.

MUDr. Rosenbergerová sa s pokusmi detí o samovraždu stretáva denne. Foto: UNLP Košice

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice na svojej sociálnej sieti informuje o vážnosti problému a o tom, kedy zbystriť pozornosť. Rodičia by mali byť ostražití, ak ide o zmeny v správaní svojich detí. Náznaky, napríklad strata záujmu o sociálne interakcie, uzatváranie sa do seba, problémy so spánkom alebo zmeny v stravovacích návykoch, môžu byť signálmi vážnejších problémov.

Odborníci upozorňujú aj na rastúci počet suicidálnych sklonov u detí, či dokonca dokonaných samovrážd u mladistvých. Foto: UNLP Košice

Komunikácia a porozumenie sú kľúčové. Je dôležité hovoriť s deťmi o ich zážitkoch, obavách a záujmoch. Mnohí rodičia možno netušia, že ich dieťa je šikanované, alebo trpí inými problémami, ktoré sa často začnú riešiť až v po vážnejšej udalosti.

Odborníci radia, aby sa rodičia pri podozrení na duševné problémy obrátili na psychológa alebo psychiatra. Namiesto bagatelizovania či trestania detí je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a riešiť problém. Len nedávno sa odohral tragický incident, keď deviatak Roman skočil zo strechy školy a spáchal samovraždu. Táto tragédia nám pripomína, aké dôležité je otvorene hovoriť o duševných poruchách a problémoch, s ktorými sa stretávajú mladí ľudia.

Romanova strata bolestivo pripomína, že duševné zdravie je kľúčovou súčasťou nášho celkového zdravia a pohody. Je nevyhnutné, aby sme ako spoločnosť poskytovali podporu a pochopenie mladým ľuďom, ktorí trpia duševnými ťažkosťami, a aby sme im umožnili hľadať a prijímať potrebnú odbornú pomoc.

Tento nárast duševných problémov mladých ľudí je vážne varovanie, že ako spoločnosť musíme viac podporovať duševné zdravie a poskytovať potrebnú pomoc a zdroje. Je potrebné prelomiť stigmu a otvorene hovoriť o duševných poruchách, aby sme zabezpečili, že deti a tínedžeri dostanú podporu a liečbu, ktorú potrebujú.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok