Petícia Znepokojených matiek vyvolala rozruch medzi poslancami, ale aj verejnosťou

BRATISLAVA – Na nedávnom mestskom zastupiteľstve sa diskutovalo aj o petícii Dajme šancu Šancovej na život, za ktorou stojí občianske združenie Znepokojené matky. Medzi prítomnými obyvateľmi petícia priniesla nielen vlnu kritiky, ale aj situáciu, keď nebolo zastupiteľstvo uznášaniaschopné.

Unitas_01 Šancová patrí k najviac vyťaženými uliciam v Bratislave. Foto: Wikipédia

K tejto situácii došlo počas prerokovania petície Dajme Šancovej šancu na život, ktorú žiada známa skupinka Znepokojené matky s podporou Cyklokoalície a 3 589 osôb. Rokovanie zastupiteľstva sa uskutočnilo minulý štvrtok (29. februára 2024).

Podporovatelia v nej žiadajú, aby sa na Šancovej znížili jazdné pruhy pre automobilovú dopravu na jeden v obidvoch smeroch. Presadzujú zavedenie buspruhov v obidvoch smeroch. Taktiež by tam chceli vybudovať nové priechody pre chodcov. Navrhujú aj inštaláciu meračov hluku s verejne dostupnými dátami.

Zastupiteľstvo malo pôvodne hlasovať v súvislosti s petíciou iba s možnosťou, že ju berie na vedomie. Počas diskusie vystúpili za Znepokojené matky Ivana Némethová, Barbora Manuel, Lucia Szabová či prezident Cyklokoalície Dan Kollár, ktorí obhajovali petíciu a zároveň kritizovali hlavné mesto, že sa nezaväzuje riešiť konkrétnymi krokmi ich požiadavky.

S prejavmi vystúpilo aj viacero občanov, ktorí ostro kritizovali požiadavky petície. K tejto téme sa vyjadrilo zopár poslancov ako Adam Berka, Dana Kleinert a Igor Polakovič združujúcich v koalícií Team Bratislava, PS a SaS, ktorí podporili zámer petície, ale nič konkrétne nenavrhli.

Aktivistky v akcii počas rokovania zastupiteľstva. Foto: Znepokojené matky

Iba poslanec z tohto klubu Matej Vagač predložil návrh uznesenia, v ktorom žiadal primátora Matúša Valla, aby pripravil návrh opatrení na zníženie hluku na Šancovej, ako aj spracoval návrh na vybudovanie nového priechodu pre chodcov v úseku Ľadová a Beskydská do šiestich mesiacov.

Následne však z miestnosti začali odchádzať poslanci zo zoskupenia SOM Bratislava ale aj Klubu starostov, ktorí sa odmietli vrátiť do zasadacej miestnosti a rokovať o petícii.

Podľa rokovacieho poriadku nesmie počet poslancov v miestnosti klesnúť pod 23 zo 45 členného zastupiteľstva, čo sa v tomto prípade stalo. Odídení poslanci sa síce po chvíli vrátili, ale námestníčka primátora Tatiana Kratochvílová následne petíciu stiahla a zastupiteľstvo pokračovalo ďalším bodom programu.

Magistrát považuje Šancovú ako súčasť mestského okruhu, po ktorej vedie tranzitná trasa spájajúca viaceré mestské časti, a preto podľa neho pre túto spojnicu v súčasnosti neexistuje adekvátna alternatíva. Takou môže byť plánovaná Severná tangenta, ktorá je iba v štádiu plánu.

Dovtedy zrejme nebude mesto pristupovať k navrhovanému obmedzeniu dopravy na zmienenej ulici.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok