Pavel a Pellegrini ohlásili spoločné prednášky na univerzitách

Prednášky sa chystajú od budúceho roka s tým, že sa uskutočnia na slovenských aj českých univerzitách. Cieľom je ukázať mladým ľuďom dôležitosť nadštandardného vzťahu Česka a Slovenska.

Snímka obrazovky 2024-06-26 o 12.41.06 Peter Pellegrini (tretí zľava) a Petr Pavel (druhý zľava). Foto: Jaroslav Novák/TASR

Myšlienka spoločných prednášok a debát podľa neho vznikla počas Pellegriniho návštevy v ČR na konci júna. „Keď spolu páni prezidenti hovorili o tom, akým spôsobom by mohla prebiehať interakcia aj na ich úrovni, ktorá by mala zároveň vplyv na mladých a do budúcnosti, vykryštalizoval sa z toho nápad, že by sme mohli zorganizovať spoločnú prednášku na jednej aj druhej strane hranice,“ priblížil plány riaditeľ zahraničného odboru Kancelárie prezidenta republiky (KPR) v ČR Jaroslav Zajíček.

S mladými ľuďmi chcú hovoriť o budúcnosti, súčasných výzvach a možnej ďalšej spolupráci. „Investovať do toho, že tie vzťahy nie sú samozrejmé a že si musíme otvorene na oboch hraniciach pomenovávať, čo je v hre a ako je dôležitý náš nadštandardný vzťah. Nie všetci, predovšetkým mladí, to tak musia cítiť, pretože si neprežili to, čo my,“ vysvetlil šéf zahraničného odboru KPR.

Prezidenti by s prednáškami mali začať budúci rok. Detaily by si podľa neho mohli dohodnúť na najbližších stretnutiach. Budúci týždeň budú obaja na pracovnej ceste v Spojených štátoch a krátko nato sa stretnú na summite Vyšehradskej štvorky v Poľsku.

Na ktoré univerzity prezidenti zamieria, Zajíček nespresnil. Nejaké podľa neho do užšieho výberu zvolí jedna aj druhá strana. Nie je tiež zatiaľ jasné, koľko prednášok spolu hlavy štátov absolvujú.

Ako podotkol diplomat z Veľvyslanectva SR v Prahe Matúš Dávid, bude to len jedna zo spoločných aktivít, ktorými chcú prezidenti pracovať na udržaní nadštandardných slovensko-českých vzťahov. V prípade mladých je to aj podľa veľvyslanectva obzvlášť dôležité, pretože táto generácia už nežije sentimentom zo spoločného štátu.

(tasr)


Marxistická interpretácia požiadavky na rovnakú odmenu za rovnakú prácu poškodzuje ekonomiku. Otvára priestor, aby štát neprimerane vstupoval do súkromných vzťahov. Napríklad britský pracovný tribunál núti spoločnosť Next odmeňovať predavačky rovnako ako skladníkov.

prečítať viac

V sobotu v noci prišli zo Spojených štátov dve správy. Jedna je dobrá, druhá výrazne horšia.

prečítať viac

Prelomový rozsudok rodinného súdu v Londýne ukázal, aké dôležité je puto matky a jej dieťaťa, a rovnako právo na jeho vývin v rodine s matkou. Hoci dieťa adoptoval homosexuálny pár mužov a odmietal ho pustiť k biologickej matke, súd v podobných prípadoch stanovil jasné pravidlá v prvom rozsudku tohto druhu. Viac v článku.

prečítať viac