Odložte ten kríž, je nevhodný na tomto mieste. Povedala izraelská úradníčka benediktínovi v Jeruzaleme

Blízko Západného múru v Jeruzaleme, ktorý je tiež známy ako Múr nárekov, sa uplynulý týždeň odohrala kuriózna udalosť. Izraelská zamestnankyňa Western Wall Heritage Foundation vyzvala opáta tamojšieho benediktínskeho opátstva Dormitio Nikodéma Schnabela, aby odložil svoj náprsný kríž.

Nikodém Schnabel. Foto: Wikimedia Commons Nikodém Schnabel. Foto: Wikimedia Commons

Videozáznam zhotovený reportérom spravodajstva týždenníka Spiegel zachytáva, ako úradníčka vysvetľuje opátovi, že jeho náprsný kríž je „veľmi veľký a nevhodný pre toto miesto“, a preto ho žiada, aby ho odložil. Údajne ide o nové nariadenie.

Vedľa opáta Schnabela zatiaľ stojí nemecká ministerka pre vzdelávanie a výskum Bettina Stark-Watzingerová, ktorú opát večným mestom sprevádzal. Opát Schnabel sa voči výzve ostro ohradil: „To je veľmi kruté, nerešpektujete moje náboženstvo. Bránite mi v mojich ľudských právach. Toto nie je žiadna provokácia, som opát, toto sú moje šaty. Kríž je súčasťou môjho dress code. Som rímskokatolícky opát a vy žiadate, aby som sa neobliekal podľa svojej viery, taká je realita.“ Celý incident sa pritom odohral mimo modlitebnej zóny.

Opát Schnabel sa následne o udalosti rozpísal na Twitteri: „Je bolestivé sledovať, ako sa klíma v tomto nádhernom meste pod novou vládou mení čoraz viac k horšiemu,“ napísal opát. „Jeruzalem je predsa dosť veľký pre každého!“

Western Wall Heritage Foundation následne vydala vyhlásenie, v ktorom sa ospravedlňuje „za nepríjemnosti, ktoré boli spôsobené“, ale súčasne konanie svojej zamestnankyne obhajuje. „Uvádzačka pristúpila a nevinne a zdvorilo sa opýtala, či sa kríž dá zakryť, aby sa predišlo nepríjemnostiam, ktoré sa nedávno udiali v Starom meste. Keď návštevník odmietol, jeho vstupu, samozrejme, nebolo zabránené a uvádzačka to rešpektovala,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Počet útokov stúpa

Jeruzalemské Staré mesto je už dlhší čas dejiskom príležitostného vandalizmu a obťažovania kresťanských duchovných, v posledných mesiacoch však počet útokov stúpol. V novembri minulého roka boli zadržaní dvaja vojaci z brigády Givati izraelských obranných síl pre podozrenie z pľuvania na arménskeho arcibiskupa a ďalších pútnikov počas náboženského sprievodu v Starom meste. V marci bol zatknutý obyvateľ južného Izraela, ktorý zaútočil na kňazov železnou tyčou pri Kostole Hrobu Panny Márie v Getsemanskej záhrade.

Izraelský prezident Izák Herzog začiatkom júla odsúdil tento nepriaznivý rastúci trend a nazval ho „skutočnou hanbou“ pre Izrael. „Úplne odsudzujem násilie vo všetkých jeho formách, ktoré vedie malá a extrémna skupina voči svätým miestam kresťanskej viery a proti kresťanským duchovným v Izraeli,“ povedal Herzog na štátnej spomienkovej slávnosti k výročiu úmrtia sionistického vizionára Theodora Herzla.

Jeruzalem ťa každý deň bozkáva i hryzie

Situáciu veľmi podobne hodnotí aj benediktínsky opát Schnabel, ktorý v rozhovore pre Rádio Vatikán počas víkendu povedal: „Som svedkom enormného nárastu nenávisti a násilných činov voči nám kresťanom. Ide o znesväcovanie cintorínov, ničenie kostolov, nenávistné graffiti, pľuvanie na ulici – čo bolo skôr zriedkavé – až po každodenné verbálne útoky. Klasika je ‚choď domov do Talianska‘ alebo zámerné strkanie sa na ulici. To znamená, že skutočne zažijete obrovské odmietnutie v masívnosti, ktorá je v tejto dimenzii skutočne nová.“

Na strane druhej je opát svedkom podpory zo strany mnohých izraelských rabínov, ktorá po incidente pri Múre nárekov podľa jeho slov ešte vzrástla. Obidva druhy reakcií zažíva benediktínsky opát, ktorý svoj úrad zastáva len od tohtoročných Turíc, takmer denne: „Keď vychádzam z dverí, viem spočítať, koľkokrát ma opľuli. Ale viem spočítať aj to, ako často ku mne pristupujú ľudia, ktorých ani nepoznám, a hovoria: ‚Dobre, že si tu, aj ty patríš do Jeruzalema, prosím, nechoď. Jeruzalem bez teba nie je mojím Jeruzalemom, najmä v týchto dňoch.‘ Je to teda naozaj taká horská dráha emócií. Jeruzalem ťa bozkáva i hryzie takmer každý deň.“

Nádej ešte žije

Súčasný nárast agresívneho správania voči kresťanom spája nielen opát Schnabel so zložením súčasnej izraelskej vlády, ktorej súčasťou sú ultraortodoxné a extrémne pravicové frakcie. „Na jednej strane máme vládu, ktorá ‚príliš zdôrazňuje‘ židovský charakter štátu, no kladie menší dôraz na jeho demokratický charakter.“

Napriek súčasnému vývoju nestráca opát Nikodém Schnabel nádej: „Momentálne ide o to, či sa naplní vízia domova pri založení štátu Izrael: byť útočiskom pre židovky a židov z celého sveta a súčasne byť demokraciou rešpektujúcou práva menšín. Ja osobne mám nádej, že väčšinu tvoria ľudia, ktorí majú radosť zo spolunažívania a sú pripravení stavať mosty a hľadať zmierenie.“


Rodičovský dôchodok čelil útoku krátko po nástupe novej vlády. Zdroje sa už vtedy hľadali v takzvanej asignačnej dani, za čo sa na ministra práce Erika Tomáša valila z viacerých strán ostrá kritika. Táto renta nakoniec…
Prejsť na článok
Odchodom z klubu SNS sa nám otvárajú ruky a môžeme kritizovať aj niektoré veci ministrov za SNS, hovorí poslanec Pavel Ľupták z Národnej koalície pre denník Štandard.
Prejsť na článok
Vládna moc sa rozhodla regulovať novinársku obec novými pravidlami, ako zavedením určitého typu vzdelania pre novinárov a vytvorením mediálneho úradu. Tieto legislatívne zásahy nielenže nič nevyriešia, ale aj môžu byť v rozpore s európskym právom.…
Prejsť na článok
Najnovšie dáta k deficitu verejných financií, ktoré zverejnil v pondelok Štatistický úrad SR, hovoria jasne. Konsolidácia bola a ostáva témou číslo jedna.
Prejsť na článok
Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Bruno Rudinský má pri súčasnej nespokojnosti lekárov jasno. Búria sa najmä nemocniční lekári, ktorí však často robia na viac úväzkov. Zvýšenú pozornosť by si podľa neho zaslúžil najmä ambulantný sektor. Pacienti…
Prejsť na článok