Ako eliminovať riziko pádu seniorov v domácom prostredí?

KOŠICE – Október je Mesiac úcty k starším. Tí majú neraz obmedzenú pohyblivosť, a tak sú viac ohrození rôznymi úrazmi v domácom prostredí.

Vedúca sestra ODCH Nikola Turáková. Foto: Nemocnica Šaca

Prinášame vám prehľad základných odporúčaní, ktorými sa dajú ovplyvniť vonkajšie rizikové faktory pádu. Téme sa venuje vedúca sestra oddelenia dlhodobo chorých Nemocnice AGEL Košice-Šaca Nikola Turáková.

Poriadok, svetlo a pevnosť

„Dôležité je udržiavať poriadok a odstrániť prekážky z prostredia, upevniť neupevnenú podlahovú krytinu a vymeniť klzkú podlahu, zároveň odstrániť kusové koberce, rohožky či prahy. V rámci zníženia rizika zakopnutia je vhodné upevniť káble okolo stien. Odporúčam tiež nekráčať po mokrej, vlhkej podlahe, zabezpečiť dostatočné osvetlenie v obytných priestoroch a na schodoch.“

„Taktiež zabezpečiť aj nočné osvetlenie a pohybový senzor, ošetriť schodisko obojstranne zábradlím a protišmykovou podložkou, okraje označiť farebnou páskou, aby boli jednotlivé schody dobre viditeľné. Netreba zabúdať ani na to, že nábytok má byť pevný a v priestore rozmiestnený tak, aby bol oporou a v prípade nestabilného nábytku či políc je nutné ich upevniť,“ vymenovala vedúca sestra oddelenia dlhodobo chorých.

„Čo sa týka hygieny, v kúpeľni, v sprche i na toalete je vhodné rozmiestniť držadlá a protišmykové podložky, sprchovú stoličku a na toaletu vyvýšenie sedadla v prípade, ak je príliš nízke a pacientovi sa ťažko vstáva,“ doplnila Turáková s tým, že okrem toho je najdôležitejšie predvídať možnosť pádu a nevystavovať sa zbytočne riziku. „Napríklad poprosiť o pomoc pri rizikových činnostiach, ako sú umývanie okien, zber ovocia zo stromov, zber orechov zo zeme na jeseň, keď sa seniori predkláňajú. Taktiež je v tomto ročnom období rizikový aj pád seniora na klzkých popadaných listoch.“

10 všeobecných odporúčaní:

1. Predmety dennej potreby mať na dosah ruky.

2. Oblečenie si prichystať k posteli, obliekať sa posediačky.

3. Vybrať si pevnú obuv s protišmykovou podrážkou a remienkom okolo členka.

4. Kompenzačné pomôcky (okuliare, načúvací aparát) používať, ako vám predpísal lekár.

5. Barly, chodúľky, rolátor, invalidný vozík… umiestniť na dosah ruky a udržiavať ich stav.

6. Vyhýbať sa aktivitám, pri ktorých je vysoké riziko pádu, ako napr. lezenie na rebrík, vstávanie na stoličku/stôl…

7. Z ležiacej polohy vstávať pomaly – najprv si sadnúť, počkať zopár minút, aby sa vyrovnal tlak krvi.

8. Zabezpečiť SOS náramok alebo telefón na rýchle privolanie pomoci v prípade pádu.

9. Dbať na dostatočný pitný režim a vyváženú, pestrú stravu. Lieky užívať podľa odporúčania lekára.

10. Dopriať si dostatok oddychu a nerušený spánok.

Eva Mikulová


Rekonštrukcia cesty I. triedy medzi Golianovom a Vrábľami v nitrianskom okrese sa nielen naťahuje, ale aj predražuje. Ľudia na obchádzkových trasách šomrú nad zvýšenou dopravou, primátor Vrábeľ aj starostovia však budú požadovať opravy poškodených vozoviek.
Prejsť na článok
Prebiehajúce šetrenie pochybení Jána Mazáka počas jeho pôsobenia na čele Súdnej rady odhalilo mnohé nedostatky, hoci stále nie je ukončené. Súdna rada chce vymáhať nezákonné benefity od Mazáka prostredníctvom žaloby a nevylučuje ani jeho trestnú…
Prejsť na článok
Ostrá kritika členov Súdnej rady sa na adresu médií zniesla po tom, ako iniciatíva Za otvorenú justíciu vydala zavádzajúci text o dvojakom prístupe voči sudcom. Konkrétne médiá s konkrétnymi pochybeniami boli predmetom polemiky, ktorej záverom…
Prejsť na článok