Talianske dni v Poprade budú už začiatkom júna

Poprad Viva Italia 1 Ilustračná snímka. Foto: Archív Viva Italia

POPRAD – Festival talianskej gastronómie a kultúry Viva Italia bude v Poprade aj tohto roku. Potvrdil to pre Prešovský Štandard jeho hlavný organizátor Fabio Bortolini.

„Vyzerá to tak, že opäť sa rozrastie. Tohto roku bude festival už od 5. do 8. júna, pretože sme sa museli prispôsobiť požiadavke, ktorá prišla z Talianska, keďže hlavnou témou tohtoročného festivalu budú Alpini, čo je najväčšie občianske združenie bývalých horských strelcov,“ povedal Fabio Bortolini.

Tohtoročný festival Viva Italia sa bude konať v roku 110. výročia začiatku prvej svetovej vojny, s ktorou úzko súvisí aj činnosť Národnej asociácie Alpini, čo je podľa Bortoliniho organizácia, ktorá zabezpečuje dobrovoľnú prvú pomoc a civilnú ochranu v Taliansku. Samotný hlavný organizátor festivalu Viva Italia je taktiež členom asociácie Alpini. Na Slovensku už niekoľko rokov funguje sekcia Alpini a tohto roku sa medzinárodný zraz Alpini bude konať počas podujatia Viva Italia.

Festival Viva Italia nie je podľa Bortoliniho len o gastronómii a kultúre, aj keď to je podstatná časť podujatia, ale je to aj o nadväzovaní obchodných a partnerských vzťahov. V Poprade a okolí žije početná talianska komunita, keďže v Poprade pôsobí niekoľko talianskych firiem, prípadne ich pobočiek. „Najlepšia forma spolupráce je cez mestá a regióny, pretože tie potom organizujú rôzne prezentácie, na čo sa nabaľujú priemyselné komory, rôzne podnikateľské subjekty z oblasti cestovného ruchu,“ uviedol Bortolini.

Zatiaľ najlepšiu spoluprácu majú popradskí organizátori festivalu s regiónom Sardínie. Predstavitelia tohto regiónu sa už párkrát predstavili v Poprade. „Aj tohto roku chceme, aby sa ľudia na festivale cítili ako v Taliansku. Voláme vždy vystavovateľov z Talianska, prípadne importérov zo Slovenska. Zachovávame originalitu v tom, že tu musia byť len talianske výrobky a talianska kultúra. Sem-tam to miešame so Slovenskom,“ dodal Bortolini.

Mohlo by vás zaujímať

Zámerom organizátorov je, aby sa aj vďaka festivalu vytvárali partnerstvá medzi školami, podnikateľmi či združeniami a aby spolupráca fungovala aj mimo festivalu. „Primárne je podujatie o prezentácii talianskej kultúry a gastronómie, ale vďaka spolupráci budeme môcť prezentovať aj slovenskú kultúru a gastronómiu v Taliansku,“ uviedol Fabio Bortolini.

Festival Viva Italia vznikol v Poprade na pôde občianskeho združenia Pre mesto. Zámerom bolo vniesť život na hlavné popradské námestie. Zároveň chceli organizátori priblížiť miestnym obyvateľom taliansku komunitu, ktorá v Poprade a okolí pôsobí. Druhým zámerom bolo tiež spojiť samotnú taliansku komunitu v Poprade. Fabio Bortolini pochádza z Talianska a v Poprade už žije dlhšie, ako žil v Taliansku. Poprad sa stal jeho druhým domovom, kde má aj rodinu.


Ďalšie články