RUŽOMBEROK – Ružomberok má, podobne ako ostatné mestá na Slovensku, svoje pozitíva aj nedostatky. Každoročná reflexia primátora Kubáňa sa tentoraz niesla v znamení úspechov, ale aj problémov, ktorým mesto musí čeliť.
Primátor Ľubomír Kubáň vníma ako hlavné pozitívum roku 2023 najmä lepšiu komunikáciu mesta so svojimi občanmi, čo sa odráža v pravidelných stretnutiach primátora s občianskym sektorom. Aby sa komunikácia zefektívnila ešte viac, radnica plánuje prechádzať na digitálne platformy. V Klientskom centre má čoskoro pribudnúť platobný kiosk, ktorý umožní občanom jednoducho a bezkontaktne uhrádzať dane a poplatky.
Za dobré správy z predchádzajúceho roka považuje primátor Kubáň aj organizovanie rôznych kultúrnych a spoločenských akcií, medzi ktoré patrí už tradičný Ružomberský jarmok či Ružomberské Vianoce.
„Pozitívnou správou je aj to, že sme uspeli so žiadosťou o nenávratné finančné prostriedky na ministerstve hospodárstva. Za tieto financie plánujeme v meste pomôcť rozvoju elektromobility a postaviť 23 nabíjacích staníc. Celkový príspevok od ministerstva bude vo výške 130-tisíc eur,“ uviedol pre Žilinský Štandard Kubáň.
Z hľadiska ekológie vníma ako pozitívnu správu to, že sa v roku 2023 schválil projekt vybudovania cyklochodníka z priemyselného obvodu pri Zápalkárni až po železničnú stanicu. „Financie na tento projekt zas berieme z plánu obnovy,“ dodal.
Primátor je hrdý aj na budovanie nových spoluprác v zahraničí. „Obrovským nedostatkom bola neexistencia živých spoluprác v Poľsku, čo nám obmedzilo možnosti čerpania externých finančných zdrojov v rámci programu INTERREG. Minulým rokom sme však naviazali spoluprácu s Czarnym Dunajcom a Wislou, ktorá prinesie veľa pekných projektov pre naše mesto,“ vyjadril sa.
Rok 2023 sa však neniesol iba v znamení úspechov. Primátor aj občania si zažili dramatické chvíle s častým výskytom medveďa hnedého, pred ktorým muselo mesto ohradiť miestny cintorín. Primátorovi pridáva vrásky aj (ne)fungovanie mestskej autobusovej dopravy, ktorá zažíva krušné časy. Chybu pritom vidí hlavne v dopravcovi, ktorým je v súčasnosti spoločnosť Blaguss.
„Autobusy chodia často prázdne. Zároveň nerozumiem tomu, prečo máme v tak malom meste uzlovú dopravu. Stáva sa aj to, že výrazne meškajú. A to šli ceny lístkov zase hore,“ prezradila nám obyvateľka Ružomberka Martina.
Problému s autobusovou dopravou v meste sa budeme venovať v pripravovanom samostatnom článku. Zdražovanie sa tiež netýkalo iba lístkov, stúpli aj výšky mestských daní. Inflácia a krízy totiž neobišli ani toto liptovské mesto.