Omše na Slovensku naďalej s prísnejšími obmedzeniami ako u susedov

Verejné bohoslužby je možné naďalej sláviť s počtom šiestich účastníkov. Zároveň je pre účasť potrebný negatívny výsledok koronavírusového testu. V európskych krajinách, ktoré sa považujú za oveľa menej nábožné ako Slovensko, sú pritom reštrikcie na bohoslužby oveľa uvoľnenejšie.

Prvá nede¾ná omša v Dóme sv. Martina po uvo¾není koronakrízových opatrení Ilustračná fotografia. Foto: TASR

Verejné bohoslužby je možné opäť sláviť, avšak len s obmedzeniami. Omše sú naďalej podobne ako hromadné podujatia limitované počtom šiestich účastníkov. Informovala o tom Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Bohoslužby je možné sláviť pre tých, ktorí sa vedia preukázať potvrdením o negatívnom výsledku RT-PCR testu vykonaným od 29. októbra do 1. novembra alebo certifikátom vydaným Ministerstvom zdravotníctva SR s negatívnym výsledkom antigénového testu tiež z tohto dátumu.

Súčasné podmienky

Na omši sa môže aktuálne zúčastniť len šesť osôb. „Kňazov preto prosíme o aplikovanie pastoračnej múdrosti pri uvedení tohto obmedzenia do praxe, s ohľadom na lokálne podmienky,“ uviedol hovorca KBS Martin Kramara.

Chrámy môžu byť otvorené pre osobnú modlitbu a vysluhovanie sviatostí, tie však treba uskutočňovať individuálnym spôsobom. Limit pre počet prítomných v chráme pre osobnú modlitbu v jednom okamihu je daný rozlohou chrámu, pričom nesmie prekročiť jednu osobu na 15 štvorcových metrov plochy chrámu.

V kostoloch je potrebné viditeľne umiestniť oznamy o tom, že platí zákaz podávania rúk a že v prípade vzniku akútneho respiračného ochorenia je osoba povinná zostať v domácej izolácii. Rovnako má byť umiestnený oznam aj o tom, že ak sa u osoby prejavia príznaky akútneho respiračného ochorenia, treba telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a opustiť miesto hromadného podujatia.

Čo sa týka krstov, sobášov a pohrebov, zostáva v platnosti to, čo doteraz, teda pre najbližších príbuzných s limitom jedna osoba na 15 štvorcových metrov chrámu v interiéri a dvojmetrové rozstupy v exteriéri.

Menej obmedzení u susedov? 

V susednom Rakúsku sa pritom vláda dohodla s Konferenciou biskupov Rakúska, že sväté omše sa budú sláviť naďalej. Jedinými podmienkami je dodržiavanie vzdialenosti aspoň 1,5 metra medzi veriacimi, dezinfekcia rúk a prekrytie horných dýchacích ciest. Biskupi odporúčajú, aby sa omše konali vo väčších kostoloch a v skrátenej verzii.

Nové pravidlá rakúskej konferencie biskupov konkretizujú dohodu cirkvi s federálnou vládou a umožňujú veriacim zodpovedným spôsobom uplatňovať svoje základné právo na náboženskú slobodu, a to aj napriek pandémii.

Každý diecézny biskup v Rakúsku môže na základe tohto rámca vydať prísnejšie nariadenia pre farnosti v regióne a v prípade potreby pre celú diecézu.

Benevolentnejšie je dokonca aj Česko

Aj susedná Česká republika je napriek horšiemu stavu pandémie voči svätým omšiam o niečo benevolentnejšia než Slovensko. Nové opatrenia prijaté 12. októbra určujú, že na bohoslužbách sa môže zúčastniť do 10 osôb vo vnútorných priestoroch a maximálne 20 osôb v exteriéri.

Uvoľnenejšie opatrenia počas bohoslužieb majú tiež v Poľsku, kde je od 16. októbra v žltých zónach povolená 1 osoba na 4 metre štvorcové v 1 osoba na 7 metrov štvorcových v zónach červených.

V Nemecku je potrebné dodržiavať rozostupy 1,5 metra a nosiť počas celej bohoslužby rúško. Počet povolených veriacich na omši je limitovaný tým, koľko ľudí sa vzhľadom na rozostupy do priestoru zmestí. Odporúča sa však, aby omša netrvala dlhšie ako hodinu. Vonkajšie bohoslužby dokonca nemajú hornú hranicu pre prítomných veriacich, ale ak ich počet presiahne 200, sú povinní nosiť rúška.

(tasr, EST)


Veľtrh práce Profesia days v Košiciach rozhýbal nielen nezamestnaných východniarov, ale aj tých, ktorí uvažujú o zmene. Vyberať si bolo z čoho, keďže sa tu zišlo takmer šesťdesiat zamestnávateľov.
Prejsť na článok
Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Bruno Rudinský má pri súčasnej nespokojnosti lekárov jasno. Búria sa najmä nemocniční lekári, ktorí však často robia na viac úväzkov. Zvýšenú pozornosť by si podľa neho zaslúžil najmä ambulantný sektor. Situácia…
Prejsť na článok