Podnikatelia v USA sa pripravujú na hrozbu rabovania

Nevychádzajte z domov, z ulíc stiahnite všetko, čím sa dá hýbať a preškoľte svojich zamestnancov tak, aby sa pripravili na možné násilné strety s demonštrantmi po výsledku volieb, odkazujú niektoré samosprávy a polícia americkým maloobchodníkom.

washington Foto: Twitter

Od smrti černocha Georgea Floyda pri policajnom zásahu otriasajú Amerikou protesty hnutia Black Lives Matter.

Zo septembrovej štúdie Projektu monitorovania a lokalizácie ozbrojených konfliktov (ACLED) vyplýva, že približne sedem percent zo všetkých demonštrácií bolo násilných.

Zo strany amerických podnikateľov, ktorí značné straty utrpeli už kvôli pandémii, vzrastajú obavy o ich majetok. Súčasťou mnohých protestov totiž bolo aj rabovanie.

Asi sa to vymkne spod kontroly, varujú policajti

Bez ohľadu na to, ako dopadnú prezidentské voľby, samosprávy a policajné oddelenia očakávajú demonštrácie. Väčšina z nich preto vopred vypracovala plány na potlačenie akýchkoľvek potenciálnych nepokojov.

Viaceré samosprávy zaviedli zákaz vychádzania a uzavreli verejné priestranstvá, aby zabránili zhromaždeniam. Bezpečnostné zložky v celom štáte posilňujú hliadky a pripravujú svojich členov na možné strety s demonštrantmi.

Podľa Americkej únie občianskych slobôd takéto opatrenia porušujú slobodu prejavu a právo na voľný pohyb. Samosprávy a policajti však oponujú s tým, že ide o výnimočnú udalosť, ktorá si vyžaduje výnimočné kroky.

Z ulíc nech zmizne všetko, čím sa dá hýbať a pripravte sa na rabovanie

Policajné oddelenia odporúčajú podnikom zabezpečiť si nehnuteľnosti. Väčšina obchodníkov preto vopred podnikla kroky k ochrane svojho majetku. Na Twitteri sa hromadia fotky, na ktorých zamestnanci obchodov prekrývajú výklady preglejkovými doskami a drevenými zátarasami.

Národná maloobchodná federácia usporiadala školiace webináre zamerané na prevenciu kríz a deeskaláciu konfliktov a najala bezpečnostných konzultantov, ktorí majiteľom obchodov pomáhajú pripraviť sa.

Národný verejnoprávny rozhlas poslal ešte vo štvrtok list podnikom v centre Manhattanu, v ktorom ich varoval, aby „presunuli alebo zabezpečili predmety, ako je mestský mobiliár- lavičky, odpadkové koše, pítka, nádoby na kvety, stojany na bicykle, prístrešky“.

Vyprázdnené ulice a zadebnené vstupy do obchodných centier. Foto: Twitter

Rovnako je na tom Chicago, ktoré sa podľa starostky Lori Lightfoot na potenciálne protesty spojené s voľbami a občianske nepokoje pripravovalo celé mesiace. Niektoré podniky tam boli počas demonštrácií vyplienené už dvakrát. Keby sa táto situácia zopakovala, neboli by kvôli ekonomickým stratám schopné opäť otvoriť.

Zátarasy v Chicagu pred nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami. Foto: Twitter

Mesto sa preto v utorok večer zaplaví policajtami, ktorí si nesmú brať voľno ani čerpať dovolenky. Polícia avizovala, že využije všetky dostupné ťažké vozidlá, ktorými zablokuje určité ulice a výjazdové rampy z rýchlostnej cesty tak, aby udržala demonštrantov čo najďalej.

„Odkaz znie: Nerabuj v Chicagu. Ak rabuješ, budeš za to zodpovedný. Ak utečieš, nájdeme ťa a postavíme pred súd,“ varoval náčelník chicagskej polície David Brown.

Pokojné to zrejme nebude

Obdobné kroky podnikli takmer všetky väčšie americké mestá, ktoré mali už predtým problémy s demonštrujúcimi. Podľa mnohých analytikov sú takéto opatrenia namieste, pretože sa dá očakávať všetko, len nie hladký priebeh volieb.


Veľtrh práce Profesia days v Košiciach rozhýbal nielen nezamestnaných východniarov, ale aj tých, ktorí uvažujú o zmene. Vyberať si bolo z čoho, keďže sa tu zišlo takmer šesťdesiat zamestnávateľov.
Prejsť na článok
Lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja Bruno Rudinský má pri súčasnej nespokojnosti lekárov jasno. Búria sa najmä nemocniční lekári, ktorí však často robia na viac úväzkov. Zvýšenú pozornosť by si podľa neho zaslúžil najmä ambulantný sektor. Situácia…
Prejsť na článok