Eurokomisia odmietla žiadosť Slovenska a Maďarska o konzultácie s Ukrajinou

Európska komisia odmietla žiadosť Maďarska a Slovenska o sprostredkovanie konzultácií s Ukrajinou ohľadom sankcií na ruského producenta ropy Lukoil. EK uviedla, že naliehavé konzultácie nie sú opodstatnené.

Ursula von der Leyenová na návšteve Slovenska Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Foto TASR / Pavel Neubauer

Európska komisia (EK) odmietla žiadosť Maďarska a Slovenska, aby sprostredkovala konzultácie s Ukrajinou v súvislosti so sankciami, ktoré Kyjev uvalil na ruského producenta ropy Lukoil.

„Útvary Komisie predbežne dospeli k záveru, že naliehavé konzultácie sa nezdajú byť opodstatnené,“ uviedol v piatok hovorca. Maďarská štátna ropná spoločnosť MOL vo štvrtok (22. 8.) oznámila, že bude s najväčšou pravdepodobnosťou schopná podpísať potrebné dohody, aby zabezpečila, že tranzit ropy cez Ukrajinu do Maďarska nebude blokovaný.

„Technicky to bude znamenať, že aj keď bude preprava nákladnejšia a MOL bude musieť znášať riziká na rusko-ukrajinskej hranici, existuje právne riešenie, ktoré zaručuje budúci tranzit,“ povedal šéf kancelárie maďarského predsedu vlády Gergely Gulyás. Nadviazal tak na vyhlásenie ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa zo stredy (21. 8.), že rokovania Maďarska zamerané na zabezpečenie dlhodobých dodávok ropy „sa blížia k záverečnej fáze“.

Maďarsko a Slovensko hľadajú alternatívne riešenia po tom, ako Kyjev uvalil sankcie na spoločnosť Lukoil a v podstate zakázal prepravu jej ropy cez svoje potrubia. Ropovod Družba, ktorý spája Rusko s východnou Európou, zostal funkčný i počas viac ako dvoch rokov vojny medzi Ruskom a Ukrajinou.

(tasr)


V Košiciach, v čase, keď sa rušili mnohé športoviská, prekvapila milovníkov aktívneho oddychu radostná správa. Na sídlisku KVP v Košiciach sa Slovenský futbalový zväz rozhodol vybudovať špičkové ihrisko s umelým trávnikom. Domáci verili, že ho…
Prejsť na článok
Marxistická interpretácia požiadavky na rovnakú odmenu za rovnakú prácu poškodzuje ekonomiku. Otvára priestor, aby štát neprimerane vstupoval do súkromných vzťahov. Napríklad britský pracovný tribunál núti spoločnosť Next odmeňovať predavačky rovnako ako skladníkov.
Prejsť na článok
V sobotu v noci prišli zo Spojených štátov dve správy. Jedna je dobrá, druhá výrazne horšia.
Prejsť na článok
Prelomový rozsudok rodinného súdu v Londýne ukázal, aké dôležité je puto matky a jej dieťaťa, a rovnako právo na jeho vývin v rodine s matkou. Hoci dieťa adoptoval homosexuálny pár mužov a odmietal ho pustiť…
Prejsť na článok