NASA vypúšťa sondu. Má zistiť, či na Jupiterovom mesiaci Európa môže byť život

Hoci Európa, štvrtý najväčší z 95 oficiálne uznaných Jupiterových mesiacov, má priemer len štvrtiny priemeru Zeme, jej obrovský globálny oceán slanej tekutej vody môže obsahovať dvakrát viac vody ako pozemské oceány.

iss_jupiter_transit_2020_09_19 Jupiter Foto: Róbert Barsa

NASA v pondelok vypustila z Floridy sondu, ktorej cieľom je preskúmať, či sú na Jupiterovom mesiaci Európa vhodné podmienky na život, pričom sa zameriava na veľký podpovrchový oceán, ktorý sa pravdepodobne skrýva pod jeho hrubým vonkajším ľadovým plášťom.

Sonda Europa Clipper americkej vesmírnej agentúry odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Canaveral na rakete Falcon Heavy spoločnosti SpaceX. Robotická sonda poháňaná slnečnou energiou by mala vstúpiť na obežnú dráhu Jupitera v roku 2030 po tom, ako za päť a pol roka prekoná približne 2,9 miliardy km.

Zástupca správcu NASA Jim Free na nedeľňajšom brífingu pred štartom povedal, že Európa sa môže pochváliť jedným z najsľubnejších prostredí pre potenciálny život v našej slnečnej sústave, mimo Zeme, hoci poznamenal, že táto misia nebude pátrať po žiadnych skutočných živých organizmoch.

(mja)


Závery kontroly Najvyššieho kontrolného úradu týkajúce sa darovania hnuteľného majetku vojenskej povahy Ukrajine potvrdili neexistenciu právnej analýzy, ktorá mala podporiť legalitu darovania, ako aj výraznú finančnú stratu pre Slovensko. Viac v článku.
Prejsť na článok