Výcviková misia EÚ nebude prebiehať na Ukrajine

Šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell informoval, že výcvik ukrajinských vojakov v rámci misie Európskej únie by sa mal uskutočňovať čo najbližšie k vojnou zmietanej krajine, ale nie na jej území.

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pozval na mimoriadne rokovania aj šéfov diplomacií Izraela a Palestíny

Dohodli sa na tom ministri obrany členských krajín počas neformálneho stretnutia v Bruseli.

V súčasnosti prebieha výcvik ukrajinských síl v Nemecku a Poľsku a misia sa začala ešte v novembri 2022. Ministri sa podľa Borrella dohodli aj na snahe o prípravu 75-tisíc ukrajinských vojakov do konca roka. Doteraz ich bolo vycvičených 60-tisíc.

Už pred stretnutím Borrell uviedol, že v súčasnosti neexistuje v otázke možného presunu výcviku na Ukrajinu zhoda medzi všetkými 27 členskými štátmi. Estónsko, Francúzsko, Švédsko či Litva sa podľa DPA vyjadrili v prospech tohto plánu, zatiaľ čo niektoré ďalšie krajiny na čele s Nemeckom a Maďarskom sa obávajú z možnej eskalácie konfliktu.

Ministri v piatok diskutovali aj o predĺžení spomínanej misie do roku 2026 a o podmienkach, za akých môže Ukrajina používať západné zbrane na ruskom území. Témou stretnutia bola aj vojenská misia EÚ Aspides na ochranu obchodnej lodnej dopravy v Červenom mori pred útokmi húsíjských militantov v Jemene.

(tasr)


Systém Pegasus predstavuje novú generáciu sledovacích nástrojov. Jeho použitie vyvoláva otázky legality, pretože nejde o klasický model odpočúvania štátom, ale o spyware súkromnej spoločnosti, ktorá sa správa ako inteligentný počítačový vírus. Spory o jeho legálnom použití sa budú zrejme odvíjať od toho, ako by bol tento software využívaný v praxi. Viac v článku.

prečítať viac

Súdna rada prijala stanovisko, v ktorom pomerne ostro skritizovala správu o právnom štáte na Slovensku zo strany Európskej komisie. Komisii vyčíta nepochopenie odborných tém, dezinterpretáciu faktov, ale aj spoliehanie sa na názor mimovládnej organizácie ako na jediný zdroj. Viac v článku.

prečítať viac