Na Ukrajine pritvrdili s mobilizáciou. Vojenskí náborári číhajú na mužov aj na lyžiarskych svahoch

Ukrajinskí muži čakajúci v rade pred odvodovým strediskom v Ľvove v marci 2022. Foto: Profimedia

Ukrajinská tajná služba zakročila proti ľuďom, ktorí bránili v procese mobilizácie do vojny proti ruským inváznym silám. Prvotné nadšenie zo vstupu do armády totiž opadlo, upozorňujú niektoré západné médiá s tým, že náborové praktiky sú tak v súčasnosti omnoho drsnejšie.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v stredu oznámila, že jej kybernetickí špecialisti zablokovali 26 účtov na sociálnej sieti Telegram, ktoré pomáhali mužom v brannom veku vyhýbať sa mobilizácii. Napríklad im poskytovali informácie o prítomnosti náborových komisárov na rôznych miestach. Celkovo sledovalo tieto účty vyše 400 000 ľudí.

Jozef Scheiner

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Mesačné predplatné

iba 7,99€— každý 4 týždeň

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou

Ročné predplatné

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]