Prihlásiť sa

KĽDR: Do boja proti "imperialistom" sa údajne prihlásilo 800-tisíc dobrovoľníkov

Na tejto fotografii, ktorú poskytla severokórejská vláda, vľavo severokórejský vodca Kim Čong-un sleduje testovacie odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely s mladou ženou, ktorá vyzerá ako jeho dcéra, na medzinárodnom letisku Sunan. Pchjongjang, Severná Kórea, štvrtok 16. marca 2023. Foto: TASR/AP Na tejto fotografii, ktorú poskytla severokórejská vláda, vľavo severokórejský vodca Kim Čong-un sleduje testovacie odpálenie medzikontinentálnej balistickej strely s mladou ženou, ktorá vyzerá ako jeho dcéra, na medzinárodnom letisku Sunan. Pchjongjang, Severná Kórea, štvrtok 16. marca 2023. Foto: TASR/AP

Do severokórejskej armády sa údajne prihlásilo viac než 800-tisíc mladých dobrovoľníkov, ktorí chcú bojovať proti „americkým imperialistom“. Uviedli to v sobotu štátne médiá v KĽDR, informuje agentúra AP.

„Vyše 800-tisíc funkcionárov mládežníckeho hnutia a študentov z celej krajiny sa rozhodlo dobrovoľne vstúpiť… do Kórejskej ľudovej armády,“ uviedla v sobotňajšej správe severokórejská tlačová agentúra KCNA, podľa ktorej tak reagovali na odhrávajúce sa veľké spoločné manévre Washingtonu a Soulu.

Uvedený počet dobrovoľníkov bol podľa nej zaznamenaný v priebehu jediného dňa – piatka 17. marca a zahŕňa mladých ľudí, ktorí budú v armáde slúžiť prvýkrát, alebo ktorí už službu v armáde absolvovali.
Mládežníci sú podľa KCNA odhodlaní „brániť krajinu“ a „bez milosti zničiť vojnových štváčov“. Zároveň obvinila USA a Južnú Kóreu, že sa pokúšajú rozpútať jadrovú vojnu.

Oficiálny denník vládnucej komunistickej strany v súvislosti s náborom dobrovoľníkov zverejnil fotografie, na ktorých bolo vidno mladých Severokórejcov, ako čakajú na zápis do armády v dlhých radoch.

Masový nábor vojakov údajne prebehol deň po tom, ako Severná Kórea vo štvrtok skúšobne odpálila svoju najpokročilejšiu balistickú strelu dlhého doletu Hwasong-17. Podľa Pchjongjangu išlo o reakciu na „provokatívne“ vojenské cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré podľa neho eskalujú napätie na Kórejskom polostrove.

Washington a Soul zintenzívnili vzájomnú bezpečnostnú spoluprácu po tom, ako Severná Kórea vlani vykonala rekordný počet raketových skúšok a vystupňovala svoje vyhrážky použitím jadrových zbraní. Tento týždeň americká a juhokórejská armáda odštartovali najväčšie spoločné manévre za posledných päť rokov